Güney Kıbrıs

Süreç tıkanır ve 2017’ye sarkarsa sorun olurRum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulidis, Sudi Arabistan’ın en çok satan gazetelerinden olan  Asharq Al-Awsat’a verdiği mülakatta devam eden müzakere sürecini değerlendirdi.

Gelinen aşmada Kıbrıs Sorunun % 95-98 oranında çözülmesi ve sürecin 2017’ye sarkması halinde büyük bir sorun olmayacağı görüşünü dile getiren Kasulidis, “Ancak süreç tıkanır ve 2017’ye kalırsa bu ciddi bir sorun olur” dedi.
Kasulidis,  Rum Lider Nikos Anastasiadis ile Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı’nın bu yıl içerisinde bir anlaşmaya varmayı amaçladıklarını ifade etti.Dış etkiler

Görüşmelerin uzun sürmesinin dış kaynaklı riskleri arttırdığını ifade eden Kasulidis, bu nedenle yıl içinde çözüm hedefinin ayrıca önem kazandığını vurguladı.

Garantiler konusu

Kasulidis, garantilerle ilgili olarak “Her iki topluma da simetrik bir güvenlik hissi verecek bir düzenleme için çalışıyoruz. Her iki tarafın da eşit düzeyde güvende hissettiği bir düzen kurmak zorundayız” dedi.

Türkiye’deki darbe girişimi

Mülakatında Türkiye’deki darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kasulidis, darbe girişiminin  başarılı olmaması ve demokratik olarak seçilmiş hükümetin bu süreçten başarıyla çıkmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Başa dön tuşu