Köşe Yazarları

SÜRATLE FAKİRLEŞİYORUZ Geçtiğimiz Perşembe yani 21 Ekim günü saat 14.00’te bomba yine patladı. Dünya da birçok Merkez Bankası ile gelişmemiş Türkiye kulvarındaki ülkeler politika faizini artırırken TCMB Para Politikası kurulu siyasi direktip üzerine politika faizini beklentilerin üzerinde 200 baz puan güçlü bir indirim yaparak %16’ya indirdi ve yine rasyonellikten kopuşun bir göstergesi oldu. Hiçbirimiz bu kadar yüksek bir indirim beklemiyorduk. Bunun bedelini hep birlikte ödeyeceğiz.
Faiz kararının ardından TCMB toplantı özetin de niye faiz indirdiğine dair açıklamaların ve ileriye dönük göstermiş olduğu sebeplerin hiçbir anlamı yoktur.Türkiye deki ekonomi yönetimi ve daha da ötesi siyasi otorite 1994 yılındaki ağır dersten, ders almamış. Geçen Eylül ayındaki toplantıda da hata yapılmış politika faizleri enflasyonun altına çekilmiş ve Türk lirası’nın değer kaybı devam ederken enflasyon da hız kesmemişti. Daha da ötesi dış finansmana acil ihtiyacı olan Türkiye Cumhuriyetinin finansman ihtiyacı daha da artmış çünkü piyasada olan yabancı fonların çıkışı hızlanmıştır. Bu durum daha da devam edecek. Şimdi ise ABD dahil birçok Avrupa ülkesinin büyük elçilerinin istenmeyen adam ilan etme yoluna giden Türkiye Cumhuriyeti siyaseti en az TL’nin %2 daha değer kaybına sebebiyet verecek ve bu durumda hem Türkiye’de hem de KKTC’de enflasyon baskı altına alınmış Türk lirası daha da değer kaybedecek bir potansiyele ulaşmış ve bizlerin alım gücümüz daha da düşerek pahalılık piyasaya durgunluk olarak yansıyacak ve bizlerin fakirleşmesi daha da süratli bir şekilde artacak.

ABD 2022 yılı başında faiz artırımı yapacak bu Türkiye’ye para girişini daha da etkileyecek hatta var olanında çıkışı hızlanacak. Faiz indiriminden ne murat ediliyor? Kur arttıkça döviz açık pozisyonlar artıyor. Hade bunu göze aldık. Şirketler kur farkı zararı yazacak ve vergi matrahı zarar gösterip vergi verilmeyecek. Hazine vergi kaybı yaşayacak. Peki ama kredi faizleri de inmedi o zaman politika faizinin aşağı çekilmesinin anlamı ne? Niye indirim yapılıyor anlamıyorum. Dolar/ TL ‘de 10 liraya yaklaştık. 10 lira değeri sosyal ve ekonomik açıdan büyük sıkıntılar yaşatacak. Enflasyonda yüksek kalmaya devam edecek. Kurlardaki artış enflasyona %2,5 yukarı yönde katkı yapacak. Fakirleşmeye devam edeceğiz.

TCMB toplantı sonrası açıklamalarında yılsonuna kadar faiz indirimlerinin devam edebileceği mesajını verdi. İlk kez böyle oluyor. 2021 yılsonuna kadar faizleri daha da ineceğini ve Türk lirasının daha da değer kaybedeceğini üzülerek belirtmek isterim. Dolarizasyon artacak, enflasyon artacak. Bir sarmala doğru gidiyoruz. Fakirleşmeye devam.

Başa dön tuşu