Kıbrıs

Suni gündem kurultay


Erken kurultay söylentilerini değerlendiren CTP’liler,  konuşulanları gündem saptırtma ve hükümeti düşürme çabası olarak değerlendirdi

GÜNDEM KRİZ: CTP Genel Sekreteri Sorakın, “Partinin böyle bir gündemi yok. Şu andaki gündem ekonomik kriz” diyerek net mesaj verdi. Kurultay söylentilerine adı karıştırılan Mağusa Milletvekili Akansoy ise söylentileri “CTP içinde kriz yaratma” ve “hükümeti devirme çabası” olarak niteledi

ALGI YARATILIYOR: MYK Üyesi, Girne Milletvekili Özdenefe, amaçlı olarak nitelediği söylentilerin hedefini “algı yaratma” olarak değerlendirdi. Eski Genel Sekreterlerden Erk ise “böyle bir dönemde erken kurultay isteyen varsa partiyi değil kendini seven biridir” dedi

Eniz ORAKCIOĞLU

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde erken kurultay söylentileri ve bu yöndeki haberleri değerlendiren CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Eski Genel Sekreter Kutlay Erk, Mağusa Milletvekili Asım Akansoy ile MYK üyesi Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, Havadise konuşarak erken kurultay gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. CTP Genel Sekreteri ve Milletvekilleri ülkede yaşanan kritik sürece ve ekonomik krize değinerek, böyle bir dönemde erken kurultayın asla düşünülemeyeceğini, herkesin krize odaklandığını ve bu süreci en hafif şekilde atlatmaya odaklandıklarını vurguladı.

Sorakın: Erken kurultay söz konusu değil

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, partinin gündeminde erken kurultay olmadığını ve böyle bir talebin gelmediğini söyleyerek, Şu anda partinin gündeminde yaşanan ekonomik kriz olduğunu belirtti. CTP olarak şu anda ekonomik krizin en hafif şekilde nasıl atlatılabileceğine odaklandıklarını vurgulayan Sorakın, erken kurultayın söz konusu olmadığının altını çizdi.

“Bölünme veya tartışma yok”

Yönetime öyle bir talep olmadığını aktaran Sorakın, parti içerisindeki tartışma ve bölünme iddialarına da cevap vererek, bölünme veya tartışmanın olmadığını kaydetti.  Bazı konularda fark düşünce ve görüşler olabileceğini ve bu durumun normal olduğunu söyleyen Sorakın, önemli olanın partinin kurumsal politikası olduğunu aktardı. Farklı düşünce ve görüşlerin olacağının altını çizen Sorakın, bu farklı fikir ve düşüncelerin yetkili organlarda görüşüldüğünü ama partinin ürettiği politikalara herkesin uyduğunu ifade etti.

Akansoy: Çevremde erken kurultay tartışması yok

CTP Milletvekili Asım Akansoy, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini ve ciddi bir ekonomik kriz yaşandığını söyleyerek, CTP’nin hükümette bulunduğu Başbakanlık, çeşitli bakanlıkların ve bütün CTP kadrolarının ekonomik kriz dolayısıyla çeşitli sorumluluklarla hareket ettiğini belirtti. Parti içerisinde kendi bulunduğu herhangi bir çevrede erken kurultay tartışması olmadığını vurgulayan Akansoy,  zaten böyle bir kritik ve kriz dönemde çok ciddi sıkıntılar yaşanırken CTP’li herhangi bir kadronun veya parti kültürünü almış herhangi bir kişinin kalkıp da sıkıntı yaratacak bir davranışa girmesinin asla düşünülemeyeceğini ve düşünülmemesi gerektiğini vurguladı.

“Kriz yaratmaya çalışan kişiler var”

Parti içine yönelik olarak uzun süreden beridir bir hamle yapılmaya çalışıldığını bildiğinin altını çizen Akansoy, bu durumun yeni bir olay olmadığını, Genel Seçimler öncesi başlayan bir olay olduğunu ve halen devam eden bir konu olduğunu aktardı. CTP içinde bir tartışma yaratıp bunu hükümette bir krize dönüştürme niyeti olan kişiler olduğuna dikkat çeken Akansoy, bu kişilerin bütün meselesinin hükümeti devirmek olduğunu kaydetti. Ellerinde bu konuya dair veriler ve belgeler olduğunu belirten Akansoy, çeşitli partilerin yaptığı iç yazışmalarda bu durumun yer aldığını ve kendilerinin de bu olaydan haberdar olduklarını ifade etti.

“Benim özne olduğum bir kargaşa yaratılmaya çalışılıyor”

Akansoy, bütün meselenin CTP’nin Başbakanlığında olduğu hükümeti devirmek olduğunu vurgulayarak, bu yolda giderken de o kişilerin CTP’nin içine yönelik bir kargaşa yaratmaya çalışıldığını ve bu kargaşanın öznelerinden biri olarak da kendisinin gösterildiğinin altını çizdi. Akansoy, Daha önce parti başkanlığına aday olmuş bir kişi olduğundan dolayı, kendisi üzerinden böyle bir hamle yapmanın bu durumu yaratmaya çalışan kişiler için kolay olacağının düşünüldüğünü söyledi. Böyle bir gündeminin kesinlikle olmadığını belirten Akansoy, kendisinin böyle bir gündeminin olmadığını ise en iyi bilenlerde birinin Başbakan Tufan Erhürman olduğunu sözlerine ekledi. Kendisinin herhangi bir kurultay tartışmasında yer almadığını ve böyle bir tartışma varsa da bir parçası olmadığına dikkat çeken Akansoy, bu görüşlerini milletvekili arkadaşlarının ve parti başkanının da çok iyi bildiğini aktardı.

“Böyle bir şey anlamsızdır”

Çeşitli gençlerin parti dışı faktörlerin etkisi ile heyecanlanıp sosyal medya üzerinden böyle bir şeyi gündeme getirmelerinin anlamlı olmadığını söyleyen Akansoy, “Kurultay tartışmasının ve gündemin olmadığı bir yerde, benim kalkıp da pozisyon ilan etmem son derece mantıksız ve yanlıştır” şeklinde konuştu

“Parti Meclisinde tartışıldı”

CTP kurultayının Aralık 2019’da gerçekleştirileceğini vurgulayan Akansoy, bu konunun Parti Meclisinde de tartışıldığını ve kendi görüşünün şu anda erken kurultayın asla mümkün olmadığını ve düşünülmemesi gerektiğini parti meclisinde de dile getirdiğini ifade etti. Şu anda hükümetin etrafında kenetlenilmesi gerektiğine dikkat çeken Akansoy, hükümete destek vermeleri gerektiğinin ve sonuna kadar çalışılması gerektiğini söyledi.

Özdenefe: Gündemde erken kurultay yoktur

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, Şu anda kesinlikle gündemde erken kurultay olmadığını belirterek, normal kurultay tarihinin 2019’un Kasım veya Aralık aylarında olduğunu kaydetti. Şu anda ülkenin içinde bulunduğu durumda CTP’nin erken kurultay gibi bir meseleyi konuşup buna konsantre olma gibi bir lüksünün olmadığını aktaran Özdenefe, normal şartlarda seçimlerden çıkıldıktan sonra sayın başkanın güven tazelemesi veyahut yeni oluşum belki değerlendirilebilineceğini ama bugünün koşullarında böyle bir gündemi konuşma lükslerinin olmadığını sözlerine ekledi.

“Tek gaile kritik süreci en az hasarla atlamaktır”

Memleketin yangın yeri olduğunun altını çizen ve Başbakan başta olmak üzere herkesin canla başla uğraştığını söyledi. Özdenefe, şu andaki tek gailelerinin bu kritik günlerde yaşanan süreci en az hasarla atlatmak olduğunu vurguladı.

“Algı yaratmak doğru değil”

Kurultay söylemleri ile ilgili konuşan Özdenefe,  “Bu söylemlerin nedenini inanın bilmiyorum. CTP içerisinden biri ile alakalı olduğunu da düşünmüyorum. Memleket şu anda yangın yeridir, insanların hükümetin aldığı her kararla hem fikir olmaması da doğaldır, eleştirmesi de olasıdır ama bunları erken kurultaya indirgeyip, meseleyi sanki başkan değişirse veya CTP hükümette olmazsa gündem değişebilirmiş gibi bir algı yaratmak doğru değildir” dedi.

Erk: Kurultayın konuşulması doğru değil

CTP eski Genel Sekreteri Kutlay Erk, bir takım kişilerin erken kurultay arzusunda olabileceğini ama şu anda erken bir kurultay olacağını düşünmediğini söyleyerek, ülkede bu kadar sorun varken partinin kendi içinde dönmesinin doğru olmayacağını aktardı. Şu anda CTP’in hükümetin en büyük ortağı olduğunu vurgulayan Erk,  ülkede yaşanan ekonomik sorunlar ve Kıbrıs Sorununun yeninden görüşmelere başlama olasılığı varken Kurultay sürecinin konuşulmasının doğru olmadığını söyledi.

“Erken kurultay isteyen partiyi değil, kendini seviyor”

Genel anlamda tüm partiler içerisinde mevcut yönetime muhalif olan ve kendini kurultayda aday gösteren kişiler olduğunu kaydede Erk, “CTP’de de böyle bir durum yaşandı ve erken kurultay isteyen ek olarak da aday olacağını açıklayan kişiler vardır ama ben yapılanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ayrıca bazı arkadaşların erken kurultay isteğini partiyi sevmelerinden değil kendilerini sevmelerinden kaynaklandığını düşünüyorum.  Ülkeyi seven bir kişinin özellikle bu günlerde emek ve katkı koyması gerekirken, böyle bir istekte bulunması yanlış. Bu kadar sorun içerisinde, CTP’nin hükümet yükümlülüğü varken ve bir tarafta iç sorunlar yaşanırken, diğer tarafta ise Kıbrıs sorunu gündemdeyken parti içerisinden birinin çıkarak erken kurultay yapalım bende adayım demesi o kişi sadece kendini düşünüp kendini sevdiği anlamına gelir” dedi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı