Sunat Atun, 3 Yılda 3 Bin 600 Esnafa 160 Milyar TL Kredi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Kıbrıs

Sunat Atun, 3 Yılda 3 Bin 600 Esnafa 160 Milyar TL Kredi

Sunat Atun

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 3 yılda 3 bin 600 esnafa 160 Milyar TL kredi kullandırttıklarını,  ortalamada en az kredinin 45 bin TL olduğunu bildirdi. Bunun ülke genelindeki esnafın yüzde 33’ünün kredi kullandığı anlamına geldiğine vurgu yapan Atun, bu oranın dünya genelinde yüzde 6’larda olduğunu söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, küçük ve orta boy sanayi işletmelerin rekabet gücünün arttırılmasına yönelik 2013 mali destek programının tanıtılması amacıyla dün gece Gazimağusa’nın Maraş bölgesinde toplantı düzenlendi.


Toplantıda katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, hükümete geldikleri dönemde esnafa verilen desteğin neredeyse hiç olmadığını, sadece Kalkınma Bankası’nın verdiği küçük ölçekte krediler bulunduğunu anlatan Atun, kendi dönemlerinde önce imalat sektörünü daha sonra ise bütün esnafı kapsayan faiz destekli kredileri yürürlüğe koyduklarını anlattı.
Bunu yaparken de kamu bankalarını devreden çıkararak özel bankalara “en düşük faizi verme” yöntemi ile ihale usulüyle gerçekleştirdiklerini kaydeden Atun, 5 banka ile bu kapsamda anlaşma imzaladıklarını ifade etti.

Atun, bu kapsamda geçmiş 3 yıl içerisinde KKTC genelinde 3 bin 600 esnafa 160 Milyar Kredi kullandırttıklarını ve ortalamada en az alan esnafın 45 bin TL aldığını kaydetti. Bakan Atun, adil ve hakka hitap eden bir sistem meydana getirdiklerini belirtti.

“TÜM ESNAFIN AYRIM GÖZETİLMEDEN FAYDALANABİLECEĞİ BİR SİTEM…”

Sadece iktidar partisi mensubu değil tüm esnafın ayrım gözetmeden faydalanabileceği bir sistem oluşturulduğunu belirten Atun, kimin kredi alacağına bankanın karar vereceği bir uygulama gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Eski sistemde Türk malı tapunun teminat olarak zorunluluk olduğunu söyleyen Atun, “Bizim dönemimizde Türk malı tapu yerini tahsise kadar bıraktı, kefalet yerini imzaya kadar bıraktı” dedi.

11 BİN ESNAF… KREDİ TEMİNAT KOOPERATİFLERİ

Ülkede 11 bin esnaf olduğunu bildiren Atun, bu esnafın yüzde 33’üne kredi kullanma imkanı sunduklarını, bu ortalamanın dünya genelinde yüzde 6’larda olduğunu da söyledi.

Bugüne kadar işini hakkaniyetle yapıp gerekli teminatı olmayan esnafların da olduğunu söyleyen Atun, bu kapsamda kredi teminat kooperatiflerini kurdurduklarını ve bu hafta Bakanlar Kurulu’ndan geçirecekleri kararla bunu da esnafın kullanımına sunacaklarını belirtti.

Atun, bu yöntemle teminat sıkıntısı çeken esnafın da kredilere ulaşımını sağlayacaklarını söyledi.

Atun, geçtiğimiz yıl hibe programlarına önce Sanayi ile başlandığını, ardından Tarım ve Turizm sektörü ile devam edildiğini anımsatarak, bu yıl yine aynı sektörlere toplam 14 Milyar TL’lik bir rakam ayırdıklarını belirtti.

Toplantıda, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Sanayi Dairesi Müdürü Soley Akçaba, Ticaret Dairesi Müdürü Nalan Nazlı, Kalkınma Bankası Müdürü Ercan İbrahimoğlu, KOBİGEM Müdürü Ebru Sertoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Kırsal Kalkınma Bölüm Sorumlusu Deniz Solyalı, Rekabet Kurumu Başkanı Yenal Süreç, Ekonomi Enerji Bakanlığı Bakanlık Müdürü Halil Talaykurt ile Özel Kalem Müdürü Koralp Şerifoğlu da hazır bulundu.

Toplantı sonrası bürokratlar, vatandaşların konuyla ilgili sorularını da yanıtladılar.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar