Köşe Yazarları

Sultaniden ilahiyata, ilahiyattan bilim kolejineCamilerin, külliyelerin, ilahiyat kolejlerinin açılışının yapıldığı bir ortamda biz de din eğitimi konusunu ele alacağız ama farklı bir boyutu ile… CTP-DP Hükümet Programı’nın eğitim başlığı altında İlahiyat Koleji ile ilgili bir bilgiye rastlamadım ama din eğitimi ile ilgili dikkatimi çeken 3-5 satırlık şu ifadeler var: “Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi tüm ilkokul ve orta öğretimde okutulmaya devam edilecek, eğitimin tüm kademelerinde, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin alanında uzman kişiler tarafından verilmesi sağlanacaktır. Her inanca saygılı ve eşit mesafede duran hükümetimiz döneminde, ortaöğretimden itibaren yeterli oranda talep olması halinde her türlü dini inanca yönelik seçmeli ders müfredatta yer alacaktır.”

Burada dikkat çekici nokta ikinci cümlede saklı… Benim anladığım artık bu ülkede hatırı sayılır düzeyde olan Alevilerin ve Hristiyanların çocukları, kendi inançlarını içeren dersleri de seçmeli olarak okuyabilecek.
Yıllardır bu konuda gerek Türkiye’de gerekse KKTC’de mücadele eden Alevilerin bu anlamda Eğitim Bakanlığı’nın kapısına dayanması gerekiyor. Hükümet programı onlara bu hakkı tanıyor. Sünni İslam, devlet eli ve deniz aşırı ellerin dayatması ile “zorunlu” olarak okullarda okutulduğuna göre, Alevilerin ve diğer dinlere mensup çocukların da bu hakkı niye olmasın ki?
Eğer devlet “din eğitimi” konusunun içine bu kadar girecekse, vatandaşlarına eşit mesafede olmalıdır. Eğer Sünni İslam için camiler, külliyeler yapılıyorsa, temeli atılan ve yıllardır bitirilmeyen Cemevi ve Kültür Merkezi’nin de bitirilmesi gerekmez mi?
*******
Belli ki Kuzey Kıbrıs’ta farklı hesaplar peşinde olanlar var. Toplum mühendisliğine soyunanlar ve laik Kıbrıs Türk halkını kendi anladıkları cinsten “Sünnileştirmek” isteyenler var. Halbuki Kıbrıs Türk halkı yüzyıllardır farklı din ve mezheplerle birlikte bu adayı paylaşmış ve kendine has inanışından da zerre kadar ödün vermemiş. Hal böyle iken bu toplum mühendisliği niye? Kıbrıs Türk halkını dönüştürme, kendine benzetme girişimleri çok anlamsız. Hele bir de buna eğitimi alet etmek günah!
Yanılmıyorsam Arif Hasan Tahsin Hoca’nın Kıbrıslı Türkleri tanımlayan bir ifadesi vardı. Bu dayatma ve dönüştürme projelerine karşın Kıbrıslı Türklerin “Argasdi” dikenine benzetirdi. Bildiğiniz gibi bu tiken, kesseniz da, susuz bıraksanız da, üzerine ilaç atsanız da yine bir yer bulup toprağın üzerine çıkmayı başarır. Tüm çabanıza rağmen yeniden yeşerir ve sizi batar ve acıtır zaman zaman…
Bu külliye ve ilahiyat koleji ile ilgili sosyal medyada yapılan tartışmalar arasında ilginç yorumlar da vardı. Bugünkü Lefkoşa Türk Lisesi’nin 1920’li yıllarda adının Lefkoşa Sultanisi, daha sonra Kıbrıs Türk Lisesi ve Kıbrıs İslam Lisesi, hatta 1950’li yılların sonunda da Celal Bayar Lisesi’ne dönüştürüldüğü ifade edildi. Argasdi’ye benzeyen Kıbrıs Türk halkının bu Hala Sultan İlahiyat Koleji’ni de zaman içerisinde Atatürk Koleji, Özgürlük Lisesi, Bilim Koleji’ne dönüştürebileceği üzerinde duruldu. Bunları okurken güldüm ama sonra da “haksız da değiller, neden olmasın” diye kendi kendime mırıldandım. Bir gerçek varsa gelinen süreçte Kıbrıs Türk halkı uyanık olmak durumundadır. Eğitim yolu ile toplumun dönüştürülmesi için düğmeye basılmıştır. Burada öğretmenlere de büyük görevler düşmektedir. Kıbrıs Türk öğretmeni bugüne kadar bu toplumun bütün varoluş mücadelesinde en önde yer almış ve öncü rol üstlenmiştir. Belli ki Kıbrıs Türk halkına bugünlerde biçilen gömlek kendisine uymamaktadır. Dolayısı ile öğretmen okulda gerekeni yapmalıdır. Kıbrıs Türk halkında bir değişim, dönüşüm yaşanacaksa bu ileriye doğru olmalıdır.
******
…Ve bu arada Türkiye’nin en değerli sanatçılarından biri daha hayata gözlerini yumdu. Bu ülkede camilerin külliyelerin temeli atılırken ölüm haberi geldi üstadın… Tuncel Kurtiz hep o tok sesiyle şair Ümit İlter’in şiirine can verirken haykırdığı dizeler arasındaki; “Geçit yok isyan var, yetti artık yetti, hesap vakti geldi” ifadeleriyle akıllarda kalacak. Işıklar içinde yat üstat…


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı