Kategorisiz

Sucuoğlu: Türkiye garantimiz olacak


Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun, yeni devlet hastanesinin finansmanını Türkiye Cumhuriyeti’nin karşılayacağını açıklaması, kısa süre önce gündeme gelen “Devlet Su İşleri” modelini akıllara getirdi.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, yeni devlet hastanesinin finansmanını Türkiye Cumhuriyeti’nin (TC) karşılayacağını belirterek, Türkiye’deki şehir hastanelerindeki statünün aynısının uygulanacağını söyledi. Sucuoğlu, Yeni Bakış’a açıklamada bulunarak yeni devlet hastanesinin işleyişiyle ilgili bilgi verdi. Sucuoğlu, yeni hastaneyle ilgili ihaleye çıkılacağını, alacak olan firmanın hastaneyi bitirdikten sonra 20 ya da 25 yıllık süre içinde firmanın yatırmış olduğu paranın geriye dönüşünün sağlanacağını kaydetti.

“Türkiye garantimiz olacak”

Sucuoğlu, KKTC’nin gücünün ve finansmanının belli olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu konuda garanti olacağını belirtti. Sucuoğlu, Türkiye’nin bugün bütün yollarının, köprülerinin bu şekilde bir sistemle yapıldığını söyleyerek, şöyle devam etti, “bu sistem belli bir garanti verir. Örneğin yılda 10 milyon verilecekse eğer ki o 10 milyonu bulamazsan TC devleti bu 10 milyondan eksik olanı garanti verdiğinden kendisi öder”

“Karpaz ve Cengiz Topel Hastanelerinde de bu yöntemi uygulayacağız”

Sucuoğlu, ihalenin Türkiye’de mi yoksa KKTC’de mi açılacağı konusunda karar verilecek aşamaya henüz gelinmediğini ifade ederek, “200 bin metre karelik alana hastane yapacak durumu olan firma bizde varsa onlar da ihaleye katılabilecek” diye konuştu.

Sucuoğlu, küçük hastanelerin de bu kavram içine alınacağına işaret ederek, Karpaz ve Cengiz Topel Hastanelerinin de süratle yapılabilmesi için bu sistemin uygulanacağı kararına vardıklarını kaydetti. Sucuoğlu, bir buçuk yılda küçük hastanelerin, iki yılda da büyük hastanelerin tamamlanmasının düşünüldüğünü söyledi.

“Devlet Su İşleri böyleyse, evet böyle olacak”

Sucuoğlu, şöyle devam etti, “Devlet Su İşleri Modeli nasıldır bilmiyorum. Ancak bugün dünyanın uyguladığı yöntemi yapmak istiyoruz. Devlet Su İşleri böyleyse, evet böyle olacak. Topladığımız fonun yılda gelen bir geliri var. Bu fon altyapı içindir. Hastanenin inşaatı, yıkılan yerlerin onarılması içindir.  Şimdi bu yöntemle bunları firma karşılayacak. Biz buna para vermeyeceğiz, çünkü firma garantisinde olacak. Şimdiki gibi olmayacak. Hastaneyi yaptık, iki yılda dökülürse ve bunu firma yapmazsa parasından keser”

“Kalite artacak”

Faiz Sucuoğlu, ihaleye çıkılacağında Türkiye’nin garantisiyle çıkılacağını ifade ederek, yapılacak olan yeni hastanede kalitenin artacağını söyledi. Sucuoğlu, yeni hastanenin finansmanını Türkiye’nin karşılayacağını belirtmesiyle muhalefetin bunu sorgulamaya başladığını, Türkiye’deki sistemin ne olduğunun belli olduğunu, ayrıntılı bilgi edinmek isteyenin Türkiye’deki hastaneleri inceleyebileceğini kaydetti. “Muhalefet buna karşı çıkıyorsa, yapmasınlar diyorsa o zaman Dr. Burhan Nalbantoğlu ile devam edeceğiz” diyerek, “Türkiye 2 milyon versin de bütün hastaneleri yapalım diye bekleniyorsa Türkiye de dünya da böyle bir sistemle çalışmıyor” diye konuştu.

“Böyle bir atılımın önü kesilmesin, yazık olur”

Sucuoğlu, “Üniversitelerin de gündeme geldiği dönemde aynı ekibin babaları, amcaları karşı çıkıyordu. Zihniyet demek ki aynı, değişmiyor. Şimdi buna da karşı çıkıyorlar. Her ne hal ise üniversitelerde en önde alkış tutan kişiler bunlardır.  Biz burada dünyayı yeniden keşfetmiyoruz. Bu sistemi merak eden Türkiye’deki sistemi alsın okusun. Eleştirisi olan ortaya koysun, biz bu eleştirileri de Türkiye ile görüşmeye hazırız. Biz yaptık doğrudur diye bir anlayışımız yoktur. Ancak böyle atılımların önü kesilmesin, yazık olur. Ufuklarını geniş tutsunlar”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı