KıbrısManşet

Sucuoğlu: İhtiyat Sandığı’ndan avans ödemeleri yarın başlıyorÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, yarın İhtiyat Sandığı’ndan 2 bin TL avans ödemelerinin başlayacağını açıkladı.
BRT’de 18. Saat programına katılarak Pembe Paşaoğluları’nın sorularını yanıtlayan Bakan Sucuoğlu, “Perşembe günü yaklaşık 7 bin 800 civarı İhtiyat Sandığı’na müracaat eden vatandaşlar 2 bin TL alıyorlar. Ve her hafta Perşembe günü bu ödemeler ayda 1 defa olmak üzere yapılacak” dedi.“2. Ekonomik Destek paketinde yerel işgücü için ciddi açılımlar olacak”

Yerel işgücünü desteklemede 2. Ekonomik Destek Paketinde ciddi bir açılımın olacağına işaret eden Bakan Sucuoğlu, söz konusu açılımın ilkinin de işverene yüzde elliye yakın prim desteğine katkı koyma olduğunu söyledi.

“Açılımlardan ilki de işverene prim ödemede yapacağımız katkıdır”

Bakan Sucuoğlu, “İkinci ekonomik paket kendi insanımıza, vatandaşımıza yapacağımız yasal açılımların hem işveren tarafından kabulü hem de aynı zamanda çalışan vatandaşların önümüzdeki dönemde adım adım biraz daha önünü açacaktır. Bu açılımlardan ilki de işverene prim ödemede yapacağımız katkıdır. Yüzde elliye yakın oranda işverene Prim desteğinde ciddi katkı koyacağız. Bu yöndeki çalışmalar sürüyor” dedi.

“Kapalı sektörler için katkının Mayıs ayı ödemeleri de yapılacak”  

 

48 bin 651 hak sahibine 1500 TL maaş desteği verildiğini anımsatan Sucuoğlu, müşteşarlardan oluşan komitenin yeniden toplanarak kapalı olan sektörler için Mayıs ayı ödemelerinin de yapılmasının sağlanacağını söyledi.

Sucuoğlu, “Hızlı bir şekilde Mayıs ayının da kapalı sektörlere ödemesi sağlanacak. Böylece birinci paketteki ikinci 1500 TL katkı da bitmiş olacak” dedi.

“Sosyal yardım için başvuruda bulunanlara ödemeler önümüzdeki hafta başlayacak” 

 

Sosyal yardım almak için bugün itibarıyla 900 civarında başvurunun yapıldığını da belirten Bakan Sucuoğlu, “900 ve 1200 TL olmak üzere sosyal yardım ödemeleri de büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta olacak. Hiçbir yerde kaydı, geliri olmayan vatandaşlara yönelik KKTC tarihinde ilk kapsamlı yardımdır. 2 ay boyunca bu ödemeler yapılacak. Duruma göre de bu ödemeler yeniden değerlendirilecek” diye konuştu.

“113 bin civarı olan aktif sigortalı sayımız maalesef ciddi boyutta yara alıyor”

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sucuoğlu, yaşanan pandemi süreci ile birlikte yaklaşık 113 bin aktif sigortalı sayısının ciddi boyutta düşüşe geçtiğini belirtti.

Sucuoğlu, “Buradaki esas olan aktif ve pasif dediğimiz dengedir. Sigortalara prim toplayacaksınız, sigortaların mükellefiyetini azaltacaksınız. Veya belli bir standartta tutacaksınız. Sigortalarda ideal aktüeryal denge 1’e 3’tür. Yani 3 çalışan 1 emekliyi karşılar. Ama yaşadığımız bu krizle birlikte sigortalar ciddi boyutta darbe yedi. Ve bayağı gerilere düştü. Nedeni de şuanda 12 bin sigorta primi ödeyen çalışan yurtdışında. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki süre içerisinde de yurtdışına gidecek olan işçi var. Bunlar da hep getirisi olan, prim ödeyen çalışanlardı. Yani 113 bin civarı olan aktif sigortalı sayımız maalesef ciddi boyutta yara alıyor. Bunun yanında emekli sayımız her ay ortalama 300-350 arası. Her ay yeni emekli var” dedi.

Başa dön tuşu