Sucuoğlu: Doktorlar mesai sonrası hasta kabul edebilecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
KıbrısManşet

Sucuoğlu: Doktorlar mesai sonrası hasta kabul edebilecek

faiz-sucuoğlu

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, kamuda görev yapan hekimlerin mesai bitiminden sonra özel hastanelerde hasta kabul edebileceğini söyledi.

Döner Sermaye Yasası’nın hayata geçirilmesi süresini kapsayan tüzük çerçevesinde özel hastane temsilcileri ile bugün protokol imzalayacaklarını belirten Sucuoğlu, söz konusu uygulamanın Çarşamba gününden itibaren geçerli olacağını belirtti.

Kıbrıs Postası’ndan Cansu Yarışan’ın haberine göre, katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili bilgi veren Sucuoğlu, protokolün imzalanmasıyla yasal anlamda herhangi bir engel kalmayacağını ifade etti.


Döner Sermaye Yasası’nı hazırladıklarını ancak söz konusu yasanın Anayasa’ya uygunluğunun sorgulanması açısından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Anayasa Mahkemesi’ne gönderildiğini anımsatan Faiz Sucuoğlu, herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına bir tür B planı uygulayarak bir tüzük hazırladıklarını belirtti.

Döner Sermaye Yasası ile ilgili görüşmelere 8-9 Eylül tarihinde başlayacaklarını söyleyen Sucuoğlu, yasanın hayata geçmesinin ardından söz konusu tüzüğün kaldırılacağını açıkladı.

“15 doktor mesaiden sonra kamuda, 25 doktor da özel hastanelerde hasta kabul edecek”

Döner Sermaye Yasası geçene kadar, Çarşamba gününden itibaren doktorlara özel hasta bakabilme imkanı tanıdıklarını söyleyen Sucuoğlu, hastanelerde sıkıntı yaşanması durumunda  doktorların, nöbetçi olmadıkları günlerde olmak koşuluyla bakanlıktan izinli olarak hasta bakabileceğini ifade etti.

İzinsiz olarak hasta bakmanın mümkün olmadığını kaydeden Sucuoğlu,  konuşmasının devamında şunları söyledi:

“İkinci iş yasağı yürürlükte.  İzinsiz olarak hasta bakmak mümkün değil. Hasta, 14:00’dan sonra telefon açacak, vezneye gelecek, parasını yatıracak ve hastanede doktoruna bakınacak. Yüzde 32-37 arasında vergilendirmesi olacak. Ödenecek vizite ücretinin yüzde 50’sini doktor alacak yüzde 50’si hastaneye kalacak. Nalbantoğlu’ndan 15 tane doktor mesaiden sonra hastanede hasta bakacak. 25’e yakın doktor ise özelde bakacak.  Doktorların müracaatları devam ediyor.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar