DünyaSürmanşet

Sri Lanka’da çok sayıda deniz canlısı karaya vurdu


Sri Lanka’da kimyasal yüklü geminin yanması ve batmasından bu yana, boğazı ve kabuğu hasarlı yaklaşık 100 kaplumbağa, 12 yunus ve bir mavi balina ölüsü kıyıya vurdu.

Çevre bilimciler, Sri Lanka’da kimyasal madde yüklü “X- Press Pear” isimli geminin 12 gün boyunca yanması ve sonrasında batmasının çevreye büyük zarar verdiğini açıkladı.

Geminin yanması ve batmasından bu yana, yaklaşık 100 kaplumbağa, 12 yunus ve bir mavi balina ölüsünün kıyıya vurduğunu belirten çevre bilimciler, ölümlerin doğrudan yangın ve tehlikeli kimyasallardan kaynaklandığını söyledi.

“Analizler devam ediyor”

Çevre Bakanlığı Sekreteri Anil Jasinghe, bu ölümlerin ya ısı nedeniyle oluşan yanıklardan ya da kimyasallardan kaynaklandığını dile getirerek, ölü deniz canlıları üzerindeki analizlerin devam ettiğinin altını çizdi.

Sri Lanka, 20 Mayıs’ta Colombo Limanı’nda çıkan yangının ardından batmaya başlayan kimyasal madde yüklü “X- Press Pear” gemisinin çevreye verdiği zararın değerlendirilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer ülkelerden yardım istemişti.

“Tehlikeli madde içeriyor”

BM, Sri Lanka’da hasar tespit çalışmaları ve çevresel kriz oluşmasını engellemek için acil müdahale çalışmalarının koordine edildiğini açıklamış ve bu kapsamda petrol sızıntısı ve kimyasal madde uzmanlarından oluşan bir ekibi bölgeye göndermişti.

25 ton nitrik asit ve diğer kimyasallar taşıyan gemideki sızıntının, büyük bir çevre felaketine yol açacağından endişe edilirken geminin gümrük manifestosunda 1500 konteyner taşıdığı, bunlardan 81’inin “tehlikeli madde içerdiği” bilgisi yer alıyordu.

BM: Gezegene ciddi zarar verdi

Operatör şirketten yapılan açıklamada, gemideki kimyasal maddelerin büyük bölümünün yangında yok olduğu bildirilirken, kalan kimyasalların geminin yakıtı olan 300 ton petrolle denize sızarak kıyıdaki biyolojik yaşamı yok etme tehlikesi taşıdığı belirtilmişti.

Sri Lanka, gemide çıkan yangınla mücadele maliyetinin bir kısmını karşılamak için operatör şirketten 40 milyon dolar talep etmişti.

BM’nin Sri Lanka’daki koordinatörü Hanaa Singer-Hamdy, batan kimyasal madde yüklü geminin ekosisteme zararlı maddeler salarak “gezegene ciddi zarar verdiğini” açıklamıştı.Başa dön tuşu