FutbolSpor

Sporumuzun unutulmayan isimleri: Fahri Şoför

İbrahim Özsoy yazdı


Sayfamızın bugünkü konuğu ülkemizin başarılı file bekçilerinden biri olan Fahri Şoför oluyor. İskele’li İzzi ailelerinden olan ve İskele Gençler Birliği takımında 21 yıl aralıksız kalecilik yapan Fahri Şoför bugün bizlerle olacak.

24 Aralık 1965 yılında Larnaka’da doğan ve futbol aşığı bir ailenin içinde büyüyen Fahri, 5 kardeşin en küçüğüdür.

Futbola çok küçük yaşta başlamasına rağmen resmî olarak 1980 yılında Larnaka Gençler Birliği’nde lisans çıkaran Fahri hem kaleci hem de oyuncu olarak futbol oynuyordu. Fahri Şoför’ün futbol kariyerini kendi ağzından okuyalım.

Fahri Şoför Fahri Şoför Fahri Şoför Fahri Şoför

“Niyazi Okutan hocam okul takımında ilk devre beni kalede, ikinci devrede ise forvet olarak oynatıyordu. Aslında hem kalede hem de içerde iyi oynuyordum.

Genç takımda ise hep içerde oynuyordum fakat ikisinden birini seçmek gerekirdi. O yıllar Gençler Birliği’nde kaleci sıkıntısı vardı ben de bunu fırsat bilerek kaleciliği seçtim.

1981 yılında A takıma çıktım, bir çok transfer teklifi aldığım halde, Gençler Birliği’ne ailece olan sevdamız ağır bastı ve 21 yıl aralıksız sadece aşık olduğum yerimin takımı olan Larnaka Genler Birliği’nde oynadım.

Futbola başladığım yer olan İskele’de 2001 yılında veda ettim. Futbol oynadığım yıllarda bir spor Bakanlığı, 1 Başbakanlık, 3 yıl da İkinci Lig şampiyonluğu yaşadım. Ayrıca 1 Kıbrıs Kupası yarı finali yaşadım. 1.Ligde (şimdiki Süper Lig) 5 yıl en az gol yiyen kaleci oldum, 5 kez de milli formayı giydim.

Futbolu bıraktıktan sonra 15 yıl Gençler Birliği’nde hem antrenörlük hem de kaleci antrenörü olarak görev yaptım.

Futbol ve antrenörlük hayatım İskele Gençler Birliği’nde başladı ve Gençler Birliği’nde bitti.”Başa dön tuşu