Söz Ferdi Sabit Soyer’de - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Köşe Yazarları

Söz Ferdi Sabit Soyer’de

TC Yardım Heyeti Başkanı Ertan Tosun bir cümle kurdu…

Ben dahil, hepimiz Tom’un peşine düştük.


Konu malum…

Erenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, bırakıp kaçtı…

Herkes eteğindeki taşları dökmeye başladı…

Hiç beklemediğimiz bir yerden de ses geldi…

Ne demişti Ertan Tosun:

““Bu arada bu olayda 3 iyi, 1 kötü var.

  • Mesut başkan… Kibar ve nazik kişiliğiyle soruna işaret etti ve “kral çıplak” dedi. Toplu İş Sözleşmesini imzalaması hataydı. bu işlerin sadece nezaketle yapılacak işler olmadığını da göstermiş oldu.
  • Erkan Okandan… Yaklaşık on ay önce bugünü gördü. Hesapları yine şaşmadı. Mütevaziliği nedeniyle KKTC’nin pek de fark etmediği bir değer. Bir gün Yardım Heyeti Başkanlığı kapatılacaksa fonksiyonunu Erkan gibilerin olduğu bir devlet dairesine devrederek kapatılabilir.
  • Birikim Özgür… Bu konuda partisini uyardı. Yeni Erenköy için Asim Akansoy’un önerisinin Temmuz ayina kadar işe yarayacağını söyledi. Her zamanki gibi yıldızlar bir araya gelmediği için dinleyen olmadı.

Söz Soyer’de…

CTP eski genel başkanı ve Başbakanlarımızdan, Mağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de bir yazı kaleme aldı.

Bayılıyorum.

Ferdi bey okuyor, yazıyor… tarihe not düşüyor.

Bu tartışmaya bir katkı koydu. Her zamanki kibarlığıyla, “Hüseyin dostum, ister gazetede değerlendir, istersen düşüncelerimi sen oku…” dedi.

Ülkemizdeki çarpık yapıyı tartışmamız açısından son derece önemli bulduğum satırları sizlerle paylaşıyorum.

Sayın Hüseyin Ekmekçi,

“Tom Kim? “başlıklı yazınızı okudum. Önemli bir konuya parmak basınız. Ancak ele aldığınız konu, yalnız ismi geçen insanlarla bağlantılı değildir. Tüm toplumu ve CTP camiasını ilgilendiren bir husustur.

Bu yüzden aktardığınız konularla ilgili görüşlerimi size yazmak istedim. Değerlendirmek veya değerlendirmemek size aittir.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanı Sayın Ertan Tosun, Yeni Erenköy Belediye Başkanı Sayın Mesut Yıkıcı’nın istifasını, yalnız o özelde değil ama, ayni zamanda KKTC’deki genel mali politikalar bütünlüğü içinde değerlendirdi.

Yalnız bununla yetinmedi.

Kusura kalmasın ama, politikacı gibi  ve CTP’lileri de deyim yerinde ise, “at ile arpayı” kavga ettirmek niyeti ile tasnif de etti.

Bu konuyu ilk baştan ele alalım. “Bıyıklılar Bıyıksızlar, gençler yaşlılar” diye diye CTP’nin dokusu ile oynamak moda oldu. Bu “oyundan” kendi küçük siyasi gelecekleri için kısa vade de fayda umanlarında yol açtığı suskunluk sonuçta CTP gemisine bir delik açtı.

Şimdi; bıyıklısı, bıyıksızı, genci yaşlısı, açılan bu delikten gemiye dolan suyu boşaltmak için elde “lenger” birlikte uğraşıyor.

Ancak bu yapılırken şimdi de  Sayın Tosun, Birikim Özgür ve Asım Akansoy’u birbirine düşürecek bir üslupla davranıyor.

Bu vesile ile ilgili olarak Sayın Tosun’a bazı sorularım olacak. Kendisi Yardım Heyeti Başkanıdır. Yazdığı bir nokta var.

“Filimin son perdesi oynanmadı daha” diyor. Bakın  bu mühim. Arkasından da şunu söylüyor.

“Belediye katkısını % 9,25ten % 12 ‘ye çıkarırsanız. Bütün Belediyeler kurtulur. Merkezi Bütçenin açığı nasıl karşılanır? Ankara’ya bir heyet gider. Böylece sorun çözülür. Mesut Başkan istifa ettiği ile kalır. Altı yıllık mali disiplin berhava olur. Bu altı yıl Bakanlık yapanlar, emek harcayanlar enayilikleri ile başbaşa kalırlar”.

 İşte burada bu yazıda,” filimin son perdesi oynanmadı daha” vurgusu ile  bir mesaj mı var? Akla bu soru geliyor.

Yani yakında UBP- DP Hükümeti Ankara’ya gidecek ve daha fazla para talebi karşılıklı mı bulacak?

Bende espiri ile yazayım. O zaman  bu sıkı para politikası önerenleri ve uygulayanları yani yazıya göre “enayi olacaklar” diye tanımlananları, yeni moda jargonla Fethullahcı ilan ederek, TC- KKTC arasını açmaya çalışan  “kumpascılar”  olarak takdim ederlerse de şaşmam.

Türkiye bu acı ve kabul edilmez darbe olayı ile siyasi olarak içte ve dışta çeşitli zorluklar içindedir.

 Bu zorluk içinde “milli menfaatler adına” bu dar maliye politikasının da kısa süreliğine delinmesine dönük, hele gelecek seçimler için, bunun bir ihtimal olduğuna dair bir işaret fişenki olarak  mı alalım bu yazılanları?

 Sayın Tosun’un, ironi yaparak, Sayın Mesut Yıkıcı’nın mütevazi ve sağduyulu tavrına atıf yaparak, ona avans verilemeyeceğini, avans verilmesini bu,”2020 Bütçesinden olur ”  diye işaret ettiği gerçek gibi, bu filimin son perdesi için yazılacak senaryonun da, KKTC için, Türkiye Bütçesinden alınacak olan ek katkının, TC’nin 2023  Bütçesinden alınacak katkı olacağını mı yazalım?

Bunlar olurken Yeni Erenköy Belediyesi için şunu da ifade edeyim.

Sayın Mesut Yıkıcı için Sayın Ertan Tosun’un ifade ettiği olumlu görüşler çok yerinde. Ama ben o zaman Yardım Heyeti Başkanlığına bir soru sormak isterim.

6 yıldır uygulanan mali disiplinden söz ediyor… Peki, Sayın Mesut Yıkıcı için avans olgusunu 2020 Bütçesinden diyerek ironi içinde ele alan Sayın Ertan Tosun, bize bir şeyi daha açıklamalıdır.

O zaman neden 2010- 2014 arasında Battığı açık olan Yeni Erenköy Belediyesine avans ve borçlanma olarak istihdamla bağlantılı savurganlık yaşatılıp, avans ve kredi olarak 2020 yılına kadar sürecek kaynak aktarıldı?

Neden bugün yaptığı gibi olayı o zaman yorumlamadı?. Halk deyimi ile yazayım yoksa biniciye göre mi konuşulur? UBP’li DP’li ise başka, CTP’li TDP’li ise başka ölçüsü mü var?

Bu soru önemlidir.

Çünkü Sayın Tosun yazısında, bu altı yıllık tasarruf politikası aşınırsa,,” Mesut Yıkıcı istifası ile ortada kalır, daha evvel de bakanlık yapanlar enayi yerine geçer “diye yazdı.

O zaman bir izah olması gerekir, 2010-2014 arasında Yeni Erenköy Bekediye Başkanı Sayın Özay Öykün. o sıkı para politikası içinde kimden destek ve nasıl teşvik gördü?

Hele, 2010 Belediye seçimlerinde sırf CTP kazanmasın diye Karpaz Bölgesinde Belediyelerin bozuk mali yapısına karşın onlara bol avans kredi imkanını kim, nasıl  sağladı?

Ayrıca Sayın Ertan Tosun’a şunu da sorayım.

Nasıl olurda, Belediyelerin sosyal sigortalar ve ihtiyat sandığı borçlarına dönük devlet katkısından yaptığımız kesintiler, mahkeme kararı ile bozulurken, bu sıkı para politikasının uygulandığı 6 yıllık dönemde bununla ilgili yasa çıkartılmasına titizlik göstermedi?

Bu mahkeme kararını fırsat bilen LTB Başkanı ve Yeni Erenköy Belediyesi ile diğer Belediyelerin seçimi kazanmaları için  hemde sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımı yapmadan bolca insan istihdam etmesine neden göz yumuldu. LTB’de YEB’side ve diğerleri de bundan dibe vurdu. Bunun ortak sorumlusu kim?

Sayın Ertan Tosun’a bir şey daha sorayım.

Mali Protokolun  imzalanmamasını gerekçelendirerek, Savunma ve diğer ödemeler içinde KKTC’ye 2016’nın ilk üç ayında avans da verilmedi. Sonuçta CTP- UBP hükümetinin yıkılmasının kapısı açıldıktan sonra, titiz oldukları iç borçlanma kapısını açan TOM ve JERRY mi idi?

Ayrıca şunu da sorayım. Şimdi Protokol imzalandı,  2016 Yılı sonuna kadar Belediyelerin sayısı azaltılacak hükmü var. Ne olacak Sayın Tosun ? Paralar gelecek mi? Kesilecek mi? Dün Avans dahi vermeyenlerin tavrını merak etmek gerekir Bunu şunun için yazdım. Enayi olmaktan söz ediyorsunuz. Kim enayi olacak? Kimin gözü açılacak?  Kimin sözüne artık güvenilmeyecek?  Bunlar önemli, ama çok derin konular buna cevap bu bu yazıda olmaz. Çünkü yer, gök sığmaz.

Bu bakımdan evet, Erkan Okandan çok değerli insan, evet Asım Akansoy, Birikim Özgür ve  Mesut Yıkıcı çok değerli ve kıymetli insanlar.

Ama artık,” at ile arpayı” kavga ettirerek kendine yol açmak isteyenler ile, bu kavgayı çıkartanların niyetlerini es geçerek, kendi küçük siyasi ikballerine yol döşediklerini sananlar, bunca tecrübeden sonra, akan suda ayni su ile tekrar yıkanılamayacağı diyalektik gerçeğini bir kez daha yaşadılar, tecrübe ettiler.  Bu iyi dersler çıkarttı.

Son olarak şunu ifadedeyim, bu 7 yıllık program döneminde kişi başına düşen milli gelir 13 bin dolara geriledi. Bunu kimse tek başına dolar kuru ile izah etmesin. Daha önceki yıllarda kişi başına düşen milli geliri, o zamanki dolar kurları ile beraber ele alalım. Bunun nedenlerini konuşalım. Ama şunu da yazayım. Evet reforum şarttır. Ama nasıl? Neye dönük ve ne şekilde? Bunu bu açılımla ele almak gerekir.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar