Dünya

Soygun 3 dakika sürdü 
Brüksel’de kalkışa hazırlanan uçaktaki elmaslar silahlı soyguncular tarafından çalındı. 50 milyon dolarlık soygun üç dakika içinde gerçekleştiBrüksel Havaalanı’nda Zürih’e hareket etmek üzere olan İsviçre havayoluna ait uçak, kargosu yüklendiği sırada soyuldu. Havaalanı yönetiminin doğruladığı olayda, 8 kişilik silahlı grup 2 araçla  gece saatlerinde güvenlik çitini aşarak uçağa yüklenmekte olan 50 milyon dolarlık elmasları alarak kaçtı. The Telegraph Gazetesi’nin haberine göre, 3 dakikada gerçekleşen soygunda silah ateşlenmedi. Kimsenin yaralanmadığı soygunun ardından çevrede geniş güvenlik önlemleri alan ve ipucu arayan polis, Brüksel yakınlarındaki Zellik’te olaya karışan araçlardan birini tamamen yanmış halde buldu.

Çalınan elmasların, Antwerp şehrindeki Avrupa’nın en büyük elmas satış merkezinden geldiği düşünülüyor. Antwerp Dünya Elmas Merkezi sözcüsü Caroline Wolf, kesilmeden çalınan elmasların bulunma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. Brüksel Havaalanı’nda 1995 ve 2000 yıllarında 2 kez benzer soygunlar yaşanmıştı.
“Nasıl oldu biz de anlamadık”
Havaalanı Sözcüsü Jan Van Der Crujsse, soyguncuların havaalanının dış duvarında bir delik açtığını ve bu delikten geçerek doğrudan hareket etmek üzere olan İsviçre uçağına gittiğini söyledi. Van Der Crujsse, araçlarından inip silahlarını çeken soyguncuların direnişle karşılaşmadan ganimeti ele geçirdiğini ve geldikleri yoldan geri döndüklerini belirtti.
Olayın birkaç dakika içinde meydana geldiğini vurgulayan Van Der Crujsse, bölgenin böylesi bir soygun karşısında nasıl bu kadar zayıf olduğunu açıklayamadığını belirterek, “En katı kuralları uyguluyoruz” dedi.

Başa dön tuşu