Spor

Soyerspor’dan “büyük” sitem
35 BİN TL HARCANDI: Soyerspor, Little Society of Kyrenia’nın sponsorluğunda gittiği Manchester’daki 4 günlük kamp için yaklaşık 35 bin TL (12 bin Sterlin)’lik bir harcama yaptı. Soyerspor Asbaşkanı Nihat Yılmaz yaptığı açıklamada, “Gençlerimiz adına çok büyük anlamlar taşıyan bu organizasyona yaptığımız birçok girişime rağmen hiçbir yerli iş adamı veya firmamızı yanımıza almayı başaramadık” diyerek sitemde bulundu
GENÇLERİMİZİN VİZYONU ARTTI: Soyerspor Takımı Başkanı Hakan Gökberk, “Yurt dışı teması gençlerimize bir vizyon çizmektedir. Kıbrıs Türk gençliği orada oldukça başarılı bir şekilde temsil edilmiş ve takdir toplamıştır. Oyuncularımız, yetenekleriyle yurtdışında spor bursu alabilecek ve istedikleri dallarda üniversitelerde okuyabilecek düzeyde olduklarını göstermişlerdir” açıklamasını yaptıTonguç KOTAK

Soyerspor Basketbol Takımı, İngiltere’nin Manchester kentinde katıldığı turnuva hakkında basın toplantısı düzenledi.
Soyerspor, 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında İngiltere’nin Manchester kentinde yer alan organizasyona Little Society of Kyrenia’nın sponsorluğunda katıldı.
Soyerspor Takımı Başkanı Hakan Gökberk organizasyonla ilgili değerlendirmesinde, “Yurt dışı teması gençlerimize bir vizyon çizmektedir. Kıbrıs Türk gençliği orada oldukça başarılı bir şekilde temsil edilmiş ve takdir toplamıştır. Oyuncularımız, yetenekleriyle yurt dışında spor bursu alabilecek ve istedikleri dallarda üniversitelerde okuyabilecek düzeyde olduklarını göstermişlerdir” yorumunu yaptı.

Sitemle memnuniyet bir arada
Konu ile ilgili olarak dün basın toplantısı gerçekleştiren Soyerspor Kulübü ile sponsor firma Little Society of Kyrenia detaylı açıklamalarda bulundu.
Toplantıda ilk sözü alan Soyerspor Kulübü Asbaşkanı Nihat Yılmaz,
“İngiltere’de 29 Ağustos- 2 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen bu turnuva bir hayal olarak başladı ve gerek KKTC’deki gerekse de İngiltere’deki birçok insanın aylarca süren özverili çalışmaları sayesinde gerçekleşebildi.
Ülkemiz gençliğine de büyük bir vizyon sağlayan bu kamp esnasında teknik heyetimiz yapmış olduğu temaslar sayesinde İngiltere’deki Takım Yöneticileri ve Baş antrenörleri ile direk temaslar kurmuş ve yakın gelecekte ortak yeni projeleri Kuzey Kıbrıs’a taşımak üzere çalışmaya başlamıştır.
Bu kamp ve turnuva fikri üzerinde yönetim ve teknik heyet olarak kafa yorarken en az kazanılacak sportif kazanımlar kadar,  ambargolar altında kalmış ve profesyonel olarak spor yapma hakları politik olarak gasp edilmiş yetenekli çocuklarımıza bir vizyon kazandırmak ve kafalardaki tabuları yıkmak ana hedefimiz olmuştur. Bu düşünceler bizleri bu organizasyonu yapma konusunda kamçılamış olsa da yaptığımız fizibilite çalışmalarında 4 günlük bir kamp için yaklaşık 35 bin TL’lik bir para harcadık.
Ne kadar acıdır ki hem ülkemiz hem de gençlerimiz adına çok büyük anlamlar taşıyan bu organizasyonun gerçekleşmesi konusunda yaptığımız birçok girişime rağmen hiçbir yerli işadamı veya firmamızı yanımıza almayı başaramadık” dedi.
Öte yandan, basın toplantısına katılan sponsor firma Little Society of Kyrenia Direktörü John Graham da desteklerinin devam edeceğini açıkladı.

“Yurt dışında başarıyla temsil ettik”
Basın toplantısında Soyerspor Başantrenörü Tahir Soyer de söz alarak açıklamalarda bulundu.
Soyer, “Bu organizasyonun gerçekleşmesi için ciddi bir ekip çalışması gerekiyordu ve bu ekibin diğer önemli ayağı da İngiltere’den  Sn. Boran Gazi olmuştur. Yaşamını sürdürdüğü İngiltere’de basketbol hayatını devam ettiren, kampımızın İngiltere ayağını düzenleyip  turnuva boyunca yanımızda olan Sayın Boran Gazi’ye teşekkürlerimizi sunuyorum. Hedeflerimiz doğrultusunda yetiştirdiğimiz sporcularımızı; turnuva süresince  disiplinli, saygılı ve ellerinden gelenin en iyisini yaparak ülkemizi yurtdışında  başarılı bir şekilde temsil ettik.  Bu organizasyona ve kampın bizlere kattıklarına gelince: Sportif ve sosyal yönden tüm oyuncularımıza, antrenörlük anlamında da bizlere artı puan kazandırdı. Oyunculara sportif yönden bu organizasyonun kendi yeteneklerini görme, uygulama ve kendilerinin kesinlikle özgüvenle sahaya çıktıklarında daha başarılı olmaları adına çok büyük artısı oldu. Sporcuların birlikte hareket etme, takım gibi olgularını daha üst seviyede tuttuklarında oradaki kendi yaş grubundaki sporculardan geri kalır yanları olmadığının ortaya çıkması onların motive olmaları adına çok önemliydi” diye konuştu.
Genç takım antrenörü Ahmet Şahinsoy da basın toplantısında, “Umarım sponsorumuzun bize sağladığı destek tüm ülkedeki yetkililere ve sporsever iş adamlarına örnek olur ve onlarda kendi imkanları ile ilerlemeye çalışan kişilere ve basketbola destek olmaları için bu olaydan kendilerine bir pay çıkarırlar. Yaptığımız temaslar ile İngiltere’deki yetkililer ile kurduğumuz sıcak dostluk önümüzdeki yıl burada Kıbrıs’ta düzenlenen bir organizasyona ev sahipliği yapmamıza yardımcı olur” açıklamasını yaptı.
Bu arada turnuvaya katılan genç takımın iki oyuncusu da söz alarak izlenimlerini aktardılar.

İngiltere Bölgesel Lig ekipleri ile maç
Soyerspor turnuvada İngiltere Bölgesel Ligleri’nde FIBA’ya akredite takımların katıldığı ve toplam 6 takımdan oluşan bir turnuvada mücadele etti. Turnuva Manchester Wright Robinson Koleji’nde gerçekleşti.

Fotoğraflar: Mustafa ŞENAL

Başa dön tuşu