Soyer, Kurultayı Değerlendirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Soyer, Kurultayı Değerlendirdi

Soyer

 

SÜS PEŞİNDE KOŞULUYOR… Soyer, CTP’nin iktidara geldiği zaman ne yapacağını anlatması gerektiğini belirtti. Şahısların tartışılarak sadece “pasta üstündeki süsün” gündeme geldiğini anlatan Soyer, “CTP’nin somut olarak, hangi daireler birleşecek, üst kademe yöneticileri ne olacak, özerklik konusunda ne yapacak bunları anlatmalı. Şahıslar tartışmasını bırakın. CTP'nin kategorize edilerek düşmanlaştırılma gayretlerini reddedin. İdeolojik ve politik kalkanlarınızı kuşanın" dedi


KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR… Ferdi Sabit Soyer,  CTP'ye yönelik ideolojik ve politik bir saldırı olduğunu, parti yönetiminin açıklayıcı tavırlar geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Hiçbir ilçe başkanının birinin adamı olarak aday olmadığını söyleyen Soyer, "Bu partiye taşınan çok kötü bir hadisedir. CTP ideolojik ve politik kalkanlarını yükseltmelidir" dedi

ADAY OLMAM İÇİN BASKI VAR… Soyer, kurultayda aday olması için üzerinde büyük bir baskı bulunduğunu kaydetti ve "İnanılmaz derecede, çeşitli insanlardan, parti örgütlerinden, yolda sokakta bu adaylık konusu ile ilgili baskı görüyorum. Ben bunun peşinde değilim. Ben, partimin yeniden yapılandırılması görüşüne sahibim. Ancak bu fikir olgunlaşmadı" diye konuştu

Gizem ÖZGEÇ
Cumhuriyetçi Türk Partisi eski Başkanı, Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, parti yönetiminin dıştan gelen eleştirilere sessiz kaldığını belirtti. Adaylık konusunda net bir cevap vermeyen Ferdi Sabit Soyer, bu ortamda kendisine aday olması yönünde baskı yapıldığını belirterek, bu konuda konuşmayacağını belirtti.
Soyer, son dönemlerde, CTP kurultayına yönelik yapılan ilçe başkanlığı seçimlerde, bir çok adayın “şunun adamı, bunun adamı” diye fişlendiğini belirterek, bunun CTP geleneklerine aykırı olduğunu söyledi.
Soyer, hiçbir koşulda parti genel merkezinin de bunları yalanlamadığını ve bu eleştirilere açık kapı bıraktığını belirterek, “Daha etkin bir genel merkez” talebinde bulundu. Soyer, CTP'de hiç kimsenin "birinin adam"ı olamayacağını vurguladı.
Soyer,  buna parti yönetiminin dıştan gelen yorum ve eleştirilere ise  "tepkisiz kaldığını" söyledi ve "ideolojik kalkanları kuşanmak gerekiyor" dedi.
Soyer, CTP'nin yeni başkanını seçeceği kurultayda aday olup olmayacağı sorunu ise yanıtsız bırakırken, "Aday olmam için inanılmaz bir baskı var. Ancak ben buna cevap vermek istiyorum. CTP'nin yeniden yapılanması şart. Buna odaklanmak lazım, şahıslara değil" diye konuştu.

“İlçe kongrelerinde aday olanlara hakaret ediliyor”
Soyer, her partinin kurultay sürecinde bir devinim yaşadığını söyledi ve bunun kimi partilerde farklı olduğunu, toplumda var olan genel kültür algısında, içteki  tartışmaların algıya göre şekillendiğini kaydetti. Soyer,
"İlçe kongrelerimiz sonuçlandı. Basında bazı kişiler ve yorumcular UBP'deki mantık çerçevesinde olayı şekillendirmeye çalışıyor. İlçe kongrelerinde şuna yakın isimler kazandı, buna uzak isimler kaybetti yaklaşımı var. Bu çok yanlış. Tüm ilçelerde görev talep eden, görev alan veya alamayan arkadaşları şunun bunun adamı diye tanımlamak, tüm insanlara hakaretin en büyüğüdür. Çünkü bu insanların her biri özgün kimlik ve kişiliktir. Hiçbir CTP'li hayatı boyunca herhangi birinin tetikçisi ve adamı olmamıştır. Özgür bir toplum ve düşünce için mücadele eden hiçbir sosyalist birinin adamı olmaz."

“Parti yönetimi sessiz kalıyor”
Soyer,  CTP'ye  yönelik ideolojik ve politik bir saldırı olduğunu, parti genel başkanı, genel sekreter, ve MYK'sının buna karşılık olarak açıklayıcı tavırlar geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda buna bağlı olarak partinin yayın organlarında, sözcülerin iddiaları reddetmesi gerektiğinin altını çizdi.
Hiçbir ilçe başkanının birinin adamı olarak aday olmadığının üzerinde dururken, "Bu partiye taşınan çok kötü bir hadisedir. Bundan parti kadrolarının ve  sempatizanların etkilenmemesi imkansızdır. Bu nedenle CTP ideolojik ve politik kalkanlarını yükseltmelidir" dedi.

“CTP'yi CTP yapan atomların sarsılmaması gerekir”
Aynı filmlerin 2009 yılında da yaşandığını anımsatan Soyer, aynı mantığın o günlerde de getirildiğini belirtti. Soyer,  şu değerlendirmelerde bulundu: "Bunlar birbirinden farkı noktalardır. CTP'lilerin hiçbiri böyle bir noktada olamaz. İlgili organlar bunu dile getirmelidir.  Bir de CTP'ye gençler ve yaşlılar diye bir kavram taşınmaya çalışılıyor. Dıştan şırınga ediliyor. Üzülerek görüyorum ki, bazı partililer de bununla ilgili sessiz kalarak en azından buna destek olmaktadır.  Çok fazla sessiz kalınıyor. Bu yanlıştır. Suyun üç hali vardır; akışkan, gaz ve buz hali. Her üç halinin ortak noktası, iki hidrojen atomunun yanyana gelmesi, bir oksijen atomuyla birleşmesi ve H2O molekülünü oluşturmasıdır. Üç halinde de bu değişmez. CTP'nin de yaşı ne isterse olsun farklı bir toplumsal olaya, farklı bir bakış açısı olsun, ne isterse olsun CTP'yi CTP yapan atomları vardır. Bu emeğin en yüce değer olduğu,  barış, hakların kardeşliği ve dostluğu, adalettir.  Bunların oluşması ile CTP oluştu. Formül budur. Bu bakımdan ne durumda olursa olsun, tüm CTP'lilerin ortak paydası budur. Bunu bizi asla sarsmamız lazım. Dıştan bazı müdahaleler ile bu atomların birinin parçalanmaması gerekir.  Bu noktada parti yayın organı,  tüm CTP'liler  ve parti yönetimine de büyük görev düşmektedir.

“CTP niye göreve gelecek anlatılmıyor”
Soyer, kurultay sürecinde en üzüldüğü noktalardan birinin de birçok görüş ve proje hazırken bunların sunulmaması olduğunu söyledi. "Çeşitli nedenlerle yoğrulmuş bir hamuru ve helvayı servis edemiyoruz" dedi ve bunların bir program dahilinde, toplumun dönüşümüne dair yapılması gerekenlerin öne çıkarılamadığını kaydetti. 
Soyer, "Tüm alışkanlıklarımı bırakarak şunu söylemek istiyorum.  CTP niye göreve gelecek?. CTP bilecek ki hükümet olduğunda da iktidardaki muhalefettir. Çünkü düzeni değiştirmek, statükoyu değiştirmek için yola çıkan her hareket böyle olur. Bugüne kadar bu statükonun yarattığı kültürel, ekonomik ve sosyal ilişkilerden oluşan yapıyı değişmeye döndüğü tepki alacak. 
CTP; neyi, neden yapmak ve değiştirmek istediğini önceden tüm insanlara ve paydaşlara anlatmak zorundadır. Anlatmadığı takdirde bu kez bu statükonun alışkanlıkları ile şekillenmiş olanların tepkisi ile yüz yüze kalır" şeklinde konuştu.

“Şahıslar tartışmasını bırakın”
CTP'nin  kamuoyuna gerekli mesajları veremediğinden yakınan Soyer, şunları da söyledi:
"Biz geçen sefer gayret sarf ettik ama sona bıraktık, üst kademe yöneticileri yasasını. Ortağın da tavrıyla geçiremedik. Şimdi hükümet olursak ilk üç ayda müdürlükleri üçlü kararnameden çıkaracak, yalnızca atama kapsamını müdür ve özel keleme getireceğiz, yine aynı şekilde müşavirlik olgusunu ortadan kaldıracak yasa değişikliği yapacağız açıklamasını yapmalı.
Geçen sefer hükümete geldiğimizde çok büyük zorluklar çektik. Dairelerin birleştirmesini yapmak lazım. Müdürlük yaratmak için daireler parçalandı. Kooperatif işleri ile mukayyitliği birleştirdik. Ama yedi ay canımızı yedik. CTP hangi daireleri birleştireceğini açıklamalı. Üç sene çalıştık, AB, İngiltere ve  TC'nin devlet  kamu alanındaki uzmanlarla. Bunlar artık somuttur.  CTP bunları nasıl yapacağını açıklamalı. Örneğin özerklikten bahsediyoruz. Bu nasıl öngörülüyor anlatmalıdır. Ben açık söylüyorum bir noktada bütün bunlar tartışılmalıdır. Şahıs ve şahısların tartışması pastanın üstündeki süsünden başka bir şey değil. Biz süsün peşinde koşturamayız. En önemli eksiklik budur. Herkese buradan çağrı yapıyorum. Şahıslar tartışmasını bırakın. CTP'nin kategorize edilerek düşmanlaştırılma gayretlerini reddedin. İdeolojik ve politik kalkanlarınızı kuşanın."

“Aday olmam için inanılmaz bir baskı var”

Soyer, kurultayda yeniden başkanlık için aday olması adına üzerinde baskı olduğunu ifade etti Soyer, "inanılmaz derecede çeşitli insanlardan, parti örgütlerinden, yolda sokakta bu adaylık konusu ile ilgili baskı görüyorum. Ben bu konuda konuşmak istemiyorum. Ben bunun peşinde değilim. Ben, partimin yeniden yapılandırılması görüşüne sahibim" diye konuştu. Soyer, bunları da parti organlarına anlattığını,  ancak bu fikrin olgunlaşmadığını kaydetti.

“Parti ile hükümet ilişkileri ayrılmalı”

"Parti ile hükümet ilişkileri birinden ayrılmalı" diyen Soyer, sözlerini şöyle noktaladı:
"Ancak bu görüş olgunlaşmadığı için ben böyle diyorum diye, davul zurna çalacak değilim. Esas olan kendi görüşlerimi müsaade etsinler organlara anlatayım. İster beni sevsinler, ister sevmesinler. Bunları paylaştıktan sonra basın üstünden tartışmanın faydası yok. Gelen baskılara karşı susuyorum. Herhangi bir makamın peşinde değilim. Makam da olmasam da, benim tek bir hedefim var oda; CTPyi oluşturan bu değerlerin parçalanmaması ve bağların birbirinden kopmaması. Bunun için de kendimi orta yere koyacağım. Yapmamız gereken işler var. Parti içinde isimler dönmesinden de oldukça rahatsızım. Hakkımızda çok ithamlar,  bel altı vurmalar ve suçlamalar var. Böyle hadiselerin ne mağduru ne de yenilgicisiyim. İçime atıyorum, sabrediyorum. Bunların toplamını, toplum vicdanına ahlaka havale ediyorum. "

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar