Soyer, Çatışma Kültürü Hakim Oldu

30 Mayıs 2013 Perşembe | 15:41
Soyer
Kıbrıs Town Houses

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda söz alan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, erken seçim sürecini getiren gelişmelerin çatışma kültürünün hakim olduğunu söyledi.

Soyer, erken seçim kararı alındıktan sonra partilerin veya devlet organlarının arasında güç yarışı olmasının sağlıklı bir ortam yaratmayacağını ifade etti.

Ad-Hoc komitesinin güzel çalışmalar yaptığını da belirten Soyer, komite ile Barolar Birliği’nin buluşturularak problemin aşılmasını istedi.

Tefecileri besleyenin ekonomide yaratılan boşluklar olduğunu kaydeden Soyer, tefecilikle servetlerin de el değiştirmekte olduğunu söyledi.

Kredi garanti fonu, Leasing Yasası ve diğer yasaların birlikte ele alınması gerektiğini belirten Soyer, Danışma Kurulu’nda çoğunluğun UBP’de olduğunu, DP Genel Başkanı Denktaş’ın önerisinin kurulda görüşülmesinde de bir şeyin değişmeyeceğini söyledi.

Zaten hükümetin düştüğünü savunan Soyer, bundan sonra olacaklar konusunda çeşitli senaryolar bulunduğunu, bunlardan endişe duyulmasının da suç olmadığını kaydetti.

21 Temmuz’a evet denmemesini eleştiren Soyer, hükümet gitmesine rağmen seçim yasakları gelmeden usulsüzlükler yapıldığını iddia etti.

Soyer, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat hakkında mecliste konuşulmasını da eleştirdi.

CTP-BG olarak şahıslarla uğraşmadıklarını, UBP zihniyetinin ortadan kaldırılmasıyla ilgilendiklerini söyleyen Soyer, UBP içi kavgaların kendilerini ilgilendirmediğini kaydetti.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da, Ad-Hoc komitede bütün olarak yasaların elden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Seçim görününce meclisi çalıştırmaya çalıştıklarını kaydeden Emiroğluları, bunun misyon ve vizyon yokluğunu gösterdiğini söyledi.

Seçim sürecinin fikir ve düşüncelerin yarıştığı, doğruların kazandığı bir dönem olmasını dileyen Emiroğluları, CTP-BG üzerinden siyaset yapmadıklarını da ifade etti.

Emiroğluları, solun önünde bir fırsat olduğuna inandığını ve sola destek verilmesini istedi.

Emiroğluları, CTP-BG ve TDP’nin bu seçim döneminde el ele iktidara yürümesi dileğinde bulundu.