DP’nin Sandalye Sayısı 10

30 Mayıs 2013 Perşembe | 15:47
DP'nin Sandalye Sayısı 10

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Ulusal Birlik Partisi’nden (UBP) istifa ederek DP’ye katılan 8 milletvekiliyle birlikte oluşturacakları DP-Ulusal Güçler olarak ülke siyasetinde büyük bir değişimi ve yenilenmeyi sağlayacaklarına inandıklarını söyledi.

Denktaş, 5 Haziran Çarşamba akşamı yapacakları kurultayla partinin adına Ulusal Güçler’in ekleneceğini ve ambleminin de uyarlanacağını belirterek, böylece Cumhuriyet Meclisi’ndeki adlarının da resmen bu şekle dönüşeceğini kaydetti.

Denktaş, ülkesini seven insanların kaybolan ümitlerini yeniden canlandırmak hedefiyle yola çıktıklarını ifade ederek, seçim sonrasında Anayasa, Siyasal Partiler Yasası, Seçim ve Halkoylaması Yasası ile Meclis İç Tüzüğü’nün değiştirilmesinin seçim sonrası ele alacakları öncelikli konular olacağını bildirdi.

DP’ye katılan milletvekillerinden Ahmet Kaşif ise, siyasete ve siyasetçiye güvenin artırılması ve değişim için yola çıktıklarını, hareketlerinin günübirlik olmadığını, halkı kucaklayacaklarını belirterek, “Yan çizme olmayacak” dedi.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ile UBP’den istifa ederek DP’ye geçen ve bu kararları bugün Meclis Genel Kurulu’nun da bilgisine getirilen Ahmet Kaşif, İlkay Kamil, Afet Özcafer, Hasan Taçoy, Ejder Aslanbaba, Türkay Tokel, Zorlu Töre ve Ergün Serdaroğlu öğle saatlerinde Meclis Mavi Salon’da basın toplantısı düzenledi.

“ARTIK DP GRUBU OLARAK KARŞINIZDAYIZ”

Basının yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında konuşan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, “Bugün artık Demokrat Parti Grubu olarak karşınızdayız ve 5 Haziran itibarı ile Demokrat Parti-Ulusal Güçler'in tüm ön hazırlıklarını da tamamlamış bulunuyoruz” dedi.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük’ü eleştiren Denktaş, Küçük’ün ortaya koyduğu tavırla ne partisinde ne de ülkedeki sorunların çözümünde diyalog yöntemini kullanmama kararlılığını ispatladığını savundu.

Hükümetin ülkedeki sıkıntılara yönelik eylemlere duyarsız yaklaştığını her vatandaşın çok iyi bildiğini belirten Serdar Denktaş, “parti içi mücadelede de bu yaklaşımın kendini gösterdiğini, hukukun çiğnendiğini; diyalog kurulmadığını, tehdit ve şantaj yöntemlerinin hayata geçirildiğini ve 8 arkadaşlarının partiden ihraç kararıyla karşı karşıya kaldığını” öne sürdü.

Serdar Denktaş, “8 milletvekilinin alternatifleri kendi kitleleri ve sevenleriyle değerlendirerek, uzun süredir değişim ve yeni bir siyaset anlayışı talep eden, ulusal dava ve ekonomik program açısından uyum içinde çalışabilecekleri DP ile birlikte hareket edilmesinin büyük bir güç oluşturacağı noktasında karar verdiklerini” kaydederek şöyle konuştu:

“DP yetkili kurullarının bu birlikteliğe prensip olarak onay vermesinin ardından, çeşitli sivil toplum örgütleriyle yapılan temaslar sonrasında DP-Ulusal Güçler hareketinin çok daha büyük bir güç oluşturacağı ortak tespitinden hareketle yeni bir yaklaşım gündeme gelmiş ve tüm yasal girişimler sonlandırılarak DP-Ulusal Güçler hayata geçirilmiştir.”

“HEDEF BÜYÜK DEĞİŞİM”

Denktaş, halkın, salt milletvekillerinin DP’yle birlikte hareket etmesi sonucu değil, toplumun önemli bir kesiminin özlediği, geleceğe yönelik büyük bir değişim başlatmayı hedeflediklerini ve sivil toplum örgütlerinin de siyasete güvensizliğini ortadan kaldıracak desteği sonucunda oluşmuş bir hareket olarak ortaya çıktığını bilmesini istediklerini söyledi.

“KAYBOLAN UMUTLARI CANLANDIRMA…”

Serdar Denktaş, “Ülkemizde yaşanmakta olan kaos, insanımızın hizmet alma açısından çektiği sıkıntı, bu ülkede kendi iyi yönetimimizi oluşturma zorunluluğunu ortaya çıkartmış ve bizler de gerekli özverileri ortaya koyarak ve Küçük Hükümetinin sorun çözme açısından başarısızlığını da göz önünde bulundurarak DP-Ulusal Güçler adı altında alternatif oluşturma ve ülkesini seven insanımızın kaybolan ümitlerini yeniden canlandırmak hedefi ile yola çıkmış bulunuyoruz” dedi.

“GERÇEK İKTİDAR… DEĞİŞİM… YENİ SİYASET”

DP-UG’nin gerçek bir iktidar, değişim ve yeni siyaset projesi olduğunu ifade eden Denktaş, seçim sürecine girildiği için kısa süre sonra iktidar programlarını halkla paylaşacaklarını bildirdi.

Seçim sonrası öncelikli olarak Anayasa, Siyasal Partiler Yasası, Seçim ve Halkoylaması Yasası ve Meclis İç Tüzüğü değişikliklerini ele alacaklarını ifade eden Denktaş, yıl sonuna doğru başlatılacağı konuşulan Kıbrıs sorununa çözüm görüşmeleri öncesinde ellerini güçlendireceğine inandıkları iyi yönetimi oluşturma açısından başlangıç yapmanın da önünün açılacağını söyledi.

Serdar Denktaş, çözüm sürecinin başarıyla yürütülebilmesi ve yaşayabilir bir sonuca ulaştırmanın yolunun mevcut süreci engelleyerek değil, süreçte söz sahibi olmakla mümkün olacağını belirterek, “Bunu sağlamanın yolu Anavatan Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı, üstümüze düşen görevi gerçekleştirmiş ve ne istediğini bilen bir yaklaşımla destek talep eden, güçlü bir iş ve gönül birliği anlayışının oluşturulması ile açılacaktır” diye konuştu.

“SİYASETİN YENİDEN GÜVEN KAZANACAĞI BİR GELECEK”

DP-UB olarak daha güzel yarınlar için çalışacaklarını vurgulayan Denktaş, “Demokratik ve insan haklarının tam olarak uygulandığı bir KKTC, refahı ve yaşam kalitesi yükseltilmiş bir halk, verilen hizmetlerde çağdaş yaklaşım, adil ve hak edenin hakkına ulaşabileceğinden kuşku duymadığı, siyasetin yeniden güven kazandığı bir gelecek için üstümüze düşeni yapma sözü veriyoruz” dedi.

“Değişimden, yeni bir siyaset anlayışının ülkeye hakim olmasından, Kıbrıs Türk Halkının ada üzerindeki kuruculuk haklarının korunmasından, demokrasiden, ekonomimizin sağlıklı bir yapıya kavuşturularak ilerletilmesinden yana her kesimi” bu çatı altına beklediklerini ifade eden Denktaş, şu ifadeleri kullandı:

“DP-Ulusal Güçler olarak üstümüze düşen her görevi, her özveriyi yerine getireceğimiz sözünü halkımıza veriyor, KKTC siyasetinde büyük bir değişimi ve yenilenmeyi sağlayacağına inandığımız bu yeni oluşumun hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.”

“BU BİR GÜVEN BİRLİĞİ”

Serdar Denktaş, UBP’den gelen 8 milletvekilinin bir gün geri dönme olasılığıyla ilgili soruya karşılık, “Bu bir güven birliğidir. Bu güven birliği içinde biz bu dönemi DP-UG olarak 50 adayımızla halkımızın karşısına çıkıp onların da olurunu aldıktan sonra bir kopmayla değil tam aksine iktidarda daha da büyük bir kenetlenmeye girerek sivil toplum örgütleriyle, halkımızın tüm kesimlerini de kucaklayarak devam edeceğiz” yanıtını verdi.

Denktaş, “Arkadaşlarımız bugün geldiler de yarın İrsen Küçük’ün gitmesiyle UBP’ye dönecekler gibi şeyler artık geçmişte kalmıştır. Yeni bir yola yeni bir ruhla başlıyoruz” dedi.

KAŞİF: “YAN ÇİZME OLMAYACAK”

Ahmet Kaşif ise aynı soruya karşılık ülkede artık siyasete ve siyasetçiye güvenin yer etmesi ve yeni bir anlayış ve değişim için yola çıktıklarını, değişimin günübirlik olmadığını, halkın kabul edebileceği, ülkenin tüm kesimlerinin kucaklanabileceği bir değişim ve ileriye yürüme hareketi olduğunu söyledi. Kaşif, “Onun için herhangi bir yan çizme olmayacaktır” dedi.

KURULTAYIN GÜNDEMİ İSİM VE AMBLEM DEĞİŞİKLİĞİ

Başka bir soruya karşılık 5 Haziran’daki kurultayın gündeminin, DP-UG adının kullanılması için tüzük değişikliği ve amblemin ona göre uyarlanması olacağını açıklayan DP Genel Başkanı Denktaş, meşaleli amblemin değişmeyeceğini ancak uyarlanacağını; ayrıca geçen kurultay kararlarından birinin ötelenmesinin de gündemde yer aldığını bildirdi.

Serdar Denktaş, halkı 5 Haziran Çarşamba günü saat 19.00’daki kurultaya davet etti ve “Oradan tam anlamıyla yasallaşmış şekilde yeni bir hareket yola çıkmış olacak” dedi.

Kurultayın gündeminde parti organlarının seçiminin yer almadığını; Meclis’teki temsiliyette ve seçim pusulalarında DP-UG adının kullanılabilmesi için kurultayın karar alması gerektiğini anlatan Serdar Denktaş, parti yönetiminde herhangi bir değişiklik olmayacağını, yeni katılanların çeşitli kurullarda ek görevlendirmelerle katkıda bulunmaya başlayacağını, son kurultayda ortaya çıkan yapının aynen devam edeceğini; zaten Ocak 2014’te de olağan kurultayın yapılacağını anlattı.

“GEÇİŞ HÜKÜMETİ… KARAR CUMHURBAŞKANI’NIN”

Halen düşmüş bir hükümet bulunduğunu söyleyen DP Genel Başkanı Denktaş, gelecek hafta güvensizlik önergesinin oylanıp hükümetin sonlanacağını; sonrasında Cumhurbaşkanı’nın ve partilerin yapacağı temaslar çerçevesinde üzerinde mutabık kalacakları bir ismin, geçiş döneminde hükümeti kurmakla görevlendirilmesini Cumhurbaşkanı’ndan ancak talep edebileceklerini, kararı tamamen Cumhurbaşkanı’nın vereceğini vurguladı.

Denktaş, bu şekilde kurulacak hükümetin seçime kadar protokol işlerini ve günlük işleri yürütmesi gerektiğini; “arsa dağıtma, üçlü kararname imzalama, geriye dönük Bakanlar Kurulu kararı yazma, devlet olanaklarını seçim için harcama uygulamalarını sona erdirmek için böyle bir hükümet gerektiğini” söyledi. Denktaş, “parti kurultayı için bile devletin olanaklarını kullandığını” öne sürdüğü İrsen Küçük’ün seçime giderken orada olmaması gerektiğini savundu ve değişmesi için her şeyi yapacaklarını, olmazsa da sonrasında hesap sorulmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.