Soyer, Belediye Taraf Yapıldı!

0
Soyer

SEÇİLMEM ENGELLENMEK İSTENİYOR: Oktay Kayalp, Mağusa’da kendisinin belediye başkanı seçilmesini engellemek isteyenlerin, yerel seçimleri kullanmak istediğini belirtti. Kayalp, “Her şey Ferdi Sabit Soyer’in yüzüne başkanlığı bırakması gerektiğini söylememle başladı” dedi

MÜHÜR OYLAR KIRILDI: Ferdi Sabit Soyer ise Oktay Kayalp’i, belediyenin gücünü, partinin oyarını bölmek için kullanmakla suçladı. Soyer’e göre, Kayalp’in ekibi sandık başlarında liste dağıtarak, CTP’lileri karma yapmaya yönlendirdi

SORUN KAYALP-SOYER KAVGASI: Oktay Kayalp ve Ferdi Sabit Soyer kavgasının Mağusa’da CTP’ye zarar verdiği teşhisini yapan ilçe başkanı Erkut Şahali, “Bu kavga bitmez” dedi. Şahali kavga nedeniyle Mağusa’da birçok CTP’linin “dumura uğradığını” anlattı

RAPORDAN: Parti geleneğine bakıldığında görmeye pek alışkın olmadığımız veya belki de bugüne kadar bu denli gün yüzüne çıkmamış olan, bu kadar aleni bir şekilde yaşanan bu durum partililerimiz arasında ciddi bir rahatsızlık yaratmıştır

Cumhuriyetçi Türk Partisi Merkez Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan “soruşturma komitesi”nin Mağusa raporu, CTP gelenekleri aykırı bir şekilde, partililerin kamplaştığı tespitimde bulundu.
Raporun “Mağusa” kısmında, parti geleneklerine aykırı şekilde, “görmeye pek alışkın olunmayan” aleni bir “adam kesme, adam tutma” olayının gün yüzüne çıktığı belirtildi.
Partililerin bundan rahatsız olduğu belirtilirken, özellikle “adayların aile fertlerinin” sürece dahil olduğu tespitinde bulunuldu. 
MYK Üyesi İsmet Akim başkanlığındaki komite, Mağusa’da toplam 46 kişiyi dinleyerek bir rapor hazırladı.
Raporda, Milletvekilleri Ferdi Sabit Soyer ve Arif Albayrak ile, Teberrüken Uluçay ve Erkut Şahali’nin ciddi bir şekilde kamplaştığı görüldü. Soyer ve Albayrak, kesin bir dille Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı hedef aldı, Uluçay ve Şahali için liste dağıtmakla suçladı.
Kayalp ise liste dağıtmadığını, 2014 yerel seçimlerinde seçilmesinin engellenmesi için zemin yaratılmaya çalışıldığını belirtti.
İlçe Başkanı Erkut Şahali ise, daha tarafsız bir tutum ortaya koyarak, “Kayalp- Soyer” kavgasının yaşananlara zemin hazırladığı üzerinde durdu verdi, “risk alınarak ikisinin de parti üst yönetimi ya da görevlerden alınması” gerektiğini ima etti.

Çok yönlü tercih listeleri hazırlandı
Raporun “sonuç” kısmında, dinlenen kişilerin söylediklerinden yola çıkılarak, “çok yönlü tercih” listeleri hazırlandığı kararına varıldı.
Bu tespit, “Tüm dinlenen şahadet dikkate alındığında gerek kişilerin kendi beyan ve itirafları gerekse şahadetler içerisindeki birbirine zıt iddialardan, tercih listelerinin çok yönlü olarak ve değişik versiyonlarla yapılmış olduğu, milletvekili adaylarının bizzat kendileri tarafından ve/veya aileleri veya destekçileri vasıtasıyla birilerine oy verilmesi birilerine ise oy verilmemesi yönünde çalışmalar yapıldığı aşikardır” cümleleri ile raporda yer aldı. .

Her yol mübah değil
“Pek tabidir ki aday olan kişilerin gayesi seçilmektir ancak bu amaca ulaşmak için her yolu mübah saymak ve hırs içerisinde birbirine düşmanca davranarak karalama kampanyaları yürütmek, ayni yolu yürüyen, aynı ideolojiye sahip kişilere ve en önemlisi CTP’liyim diyenlere yakışan bir tutum değildir” denilen rapora şöyle devam edildi:
Partimizin gösterdiği her aday bizler için seçilmeye değer sayılmalıdır, geleneklerimiz bize bunu öğretmektedir.
Şahadetlerde sıkça rastladığımız ve genel bir algı haline gelmiş olan çok tehlikeli bir durum vardır. İfade verenlerin büyük bir kısmı parti içi tercih meselesinin çok da önemli olmadığını, herkes tarafından yapıldığını dile getirmiştir. Bunun yanında tercih listesi yapmak, o bölgede tercih yapılması gereken aday sayısı kadar isim vermekle eş anlamlı kabul edilmektedir.
Bu sayının altında isim verilmesi gayet doğal ve kabul edilebilir bir durum olarak görülmektedir. Hızlı bir şekilde yaygınlaşmakta olan taraf tutma, şucu-bucu olma partimizi bölmekte ve gruplara ayırmaktadır. Böylece esas hedeflerimizden, partinin amaçlarından sapılmakta ve çok farklı mecralara gidilmektedir.”

Amerikalı ve Yakar
Akdoğan eski Belediye Başkanı Hüseyin Latif Amerikalı ve Mağusa Belediye Meclis Üyesi Ali Yakar, açıkça “Sonay Adem ve Ferdi Sabit Soyer’in seçilmemesi için” çalıştıklarını itiraf etti.
Mağusa’daki seçimlerde kilit isim olarak öne çıkan Ali Yakar ayrıca, seçimden bir gece önce Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’nın kendisine ulaşarak, “UBP adayı Ramazan Gündoğdu’yu kesin, kazanmasın” dediği de raporlarda yer aldı.

Maraş Derneği odaklı “karma” çalışması
CTP’li komitenin soruşturması, Mağusa’da “Maraş” odaklı bir karma çalışması yapıldığı sonucuna ulaştı. Raporda, “Tanıkların ifadeleri kesin bir şekilde ortaya koymaktadır ki Mağusa’da Maraş Bölgesinde Maraş Derneği odaklı bir karma çalışması yapılmıştır. Bu karma listelerin çok farklı çeşitlerinden bahsedilmiş olmasına rağmen komiteye emare olarak sunulan pusulalar birbirinin aynısı olan ve aynı adayların isimlerini içeren tek bir listedir” denildi. .
Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’in ise, listelerin oluşmasında etkili olduğu iddiaları da raporda yer aldı. Rapor şöyle devam etti:
“Bu karma çalışmasının perde arkasında Belediye başkanı Oktay Kayalp’in olduğu, CTP’li adaylardan karma listesine konulan isimlerin belirlenmesinde Oktay Kayalp’in etkili olduğu birçok kişi tarafından iddia edildi.
Oktay Kayalp ise belediyedeki iş ilişkileri dolayısıyla Maraş Kültür ve Dayanışma Derneği ile ilişkisi olduğunu, karma liste çalışması yapanlarla bizzat görüştüğünü ancak herhangi bir isim vermediğini, CTP’den de en çok adayın bu listeye dahil edilmesi için bu kişileri ikna ettiğini ifade etmiştir. 
Keza bu karma çalışmasından Genel Sekreter Asım Akansoy, Eski Parti Başkanı ve milletvekili Ferdi Sabit Soyer ve Eski Milletvekili Sonay Adem’in de seçimden önce haberdar olduğu ve bir çok kez çeşitli girişimlerde bulunup mezkur çalışmaya farklı ve birbirinden bağımsız müdahalelerde bulundukları tespit edilmiştir.”

Soyer: Belediye taraf yapıldı
CTP eski Genel Başkanı ve Mağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer’e göre, belediye gücü, genel seçimlerde kullanılarak, bazı CTP adaylarının seçilmesi engellenmek istendi.
Mağusa İlçesi’nde mühür oyların organize bir çalışmanın neticesinde kaybedildiğini söyleyen Soyer, Mağusa Belediyesi CTP’li meclis üyesi Ali Yakar’ın bu organizasyonun başını çektiğini belirtti.
Soyer şunları söyledi:
“Mağusa Belediye Meclis Üyemiz olan Ali Yakar’ın öncülüğünde karma liste dağıtıldı. Bir kısım partililer (örneğin Hüseyin Latif-Amerikalı) Akdoğan’da benim ve Sonay beyin aleyhine kampanya yürüttü. Belediye, belediye başkanı tarafından parti içi olayların tarafı yapıldı. Belediye işçilerine tercih listeleri dağıtıldı ayrıca sandık başlarında (özellikle DAÜ sandıkları) insanlara liste verilmeye çalışıldı ve belediye organize bir şekilde işin içinde oldu
Ali Yakar bana aday olmak istediğini söylediğinde olabilirsiniz, görev alırsanız bizim görevimiz sizi bütün topluma tanıtmaktır dedim. O da bana bir elimden sen tutarsan diğer elimden Oktay Bey tutarsa seçilirim dedi. Seçim dönemi için önemli olan 2 temel nokta vardır. Belediye bütün varlığıyla parti içi bir güç yarışının tarafı yapılmıştır, düzenleyicisi olmuştur. Mühür oylar kırılmıştır. Belediyenin kurduğu MAGEM gençliğe hizmet değil Oktay Kayalp’in gücünün pekiştirilmesine hizmet etmekte ve MAGEM’de parti içindeki birçok kesime karşı düşmanlık psikolojisi verilmekte.
Karma oy tek taraflı çalıştı ama tercihte herkes çalıştı. Tercihte genel sekretere verilmesini söyledim. Dudu hanım da bu yönde çalışma yapmıştır. Bu, bir partinin genel sekreterini seçtirmeyecek sözüne karşı doğal bir reaksiyon gösterilmesidir.”

Yakar itiraf etti
CTP-BG belediye meclis üyesi Ali Yakar şahadetinde, karma listenin hazırlanmasında görev aldığını, listede yer alan isimlerin kendisi tarafından belirlendiğini açık ve net biçimde ifade etti.  Raporu hazırlayanlar, Ali Yakar’ın ifade verirken takındığı tavır ve kullandığı ifadeleri de CTP parti değerlerine aykırı buldu.
Raporda Yakar’ın, “ben CTP’nin ne olduğunu bilmiyorum CTP’li değilim, ben Oktay’cıyım” demesi ise ciddi şekilde irdelenmesi ve değerlendirilmesi gereken bir unsur olarak ele alındı.
Yakar, rapor için verdiği ifadede ayrıca Oktay Kayalp’in belediyeye istihdam ettiği 16 kişinin de kendisi tarafından liste olarak Kayalp’e sunulduğunu da söyledi.
Raporda Yakar ile ilgili yer alan ifadeler şöyle devam etti:
“Ayrıca Ferdi Sabit Soyer ve Sonay Adem aleyhine çalışma yaptığı iddiasını da kabul etmiştir. Bu çalışmasına gerekçe olarak ise CTP-BG’den milletvekili adayı olmasına Ferdi Sabit’in engel olduğunu ve Sonay Adem’in de onun yanında yer aldığını ileri sürmüştür.
Tüm bunlar dikkate alındığında Ali Yakar’ın parti içi hizipçiliği körükleyen bir tavır içinde olmaktan dolayı herhangi bir pişmanlık duyduğunu söylemek mümkün değildir.
Netice itibarıyla partililerimizin bu tür ilişkiler içerisine girmesinin ne kadar doğru olduğu tartışmalı bir konudur. Görevimizin karma çalışması yapan kişilerin listelerine girmeye çalışmak yerine partimize daha çok mühür getirebilmek için çalışma yapmak olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Doğru olan, bu eforun karma oyları CTP’ye mühre çevirmek için harcanmasıydı. Parti üyesi olan bir kişinin karma oy çalışmalarında aktif rol alması akla yanlış düşünceler getirmektedir.”

 

Sorun var, nedeni yok
Mağusa’da, Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’in etrafında şekillenen ekip ile, Soyer- Adem ve Ali Gulle’den oluşan ekip arasındaki sürtüşmeyi öne çıkaran rapor, ortada bir sorun olduğunu ancak nedeninin taraflarca izah edilemediğini vurguladı.