Kayalp: Amaçlanan Beni Cezalandırmak

0
70
Kayalp: Amaçlanan Beni Cezalandırmak

 

Kayalp, Soyer’in Yakar’ı ziyaret ederek, “Ali Yakar krizi yaşandı. Ali Yakar, Ferdi Bey’in kendisini ziyaret ettiğini ben senin elini tuttum eğer Oktay Kayalp de öbür elini kaldırırsa milletvekilisin dediğini bana anlattı. Ben birkaç gün sonra Ali Yakarla görüştüğümde bu olayı öğrendim ve bana aday olduğunu söyledi. Bu olay patladıktan sonra Ferdi Bey değişik yerlerde benim ilçe seçim bürosuna danışmadan Ali Yakar’a adaylık teklif ettiğim ile ilgili söylemlerde bulundu” dedi.
Kayalp, yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Daha sonra ben ve başta Süleyman Uluçay olmak üzere birkaç arkadaşım, Ali Yakar’ı aday olmaması konusunda ikna ettik ve aday olmaktan vazgeçti.
Ferdi bey’in yürüttüğü kampanya yüzünden partinin bütün motivasyonunu bu tartışma aldı götürdü. Ortada söylenen bir yalan vardı. Ali Yakar’ın Ferdi beyle görüşene kadar, aday olma gibi bir niyeti yoktu.”

“Gönyeli’den minibüs kaldırıldı”
Soyer’in önce aday olmayacağını açıklamasına rağmen, Eşref Vaiz’in bir organize yaparak, Gönyeli Belediyesi’ne ait bir minibüsle Mağusa’ya adam taşıdığını anlatan Kayalp, “O istemez ama taban ister diye bir hava, mizansen yaratılarak Ferdi Sabit’in aday olması sağlandı” dedi.

Seyis tehdit etti
Sonay Adem’in seçimi kaybetmesinin faturasının da kendisine kesilmeye çalışıldığını belirten Kayalp, Dev- İş Federasyonu Mehmet Seyis ile yaşadığı bir olayı aktardı. Kayalp, “Mehmet Seyis seçim gecesi beni aradı ve Sonay Adem’in kaybettiğinin kesinleşmesi üzerine, bu partide UBP’ye oy verme geleneği başladı ben de UBP’ye oy vereceğim ve sen seçimi kaybedecen dedi telefonu yüzüme kapattı” açıklamasını yaptı.

“Bana küfür ettiler”
Seçimin ardından, Sonay Adem’in bir yakınının kendisine küfür içerikli bir mesaj ilettiğini anlatan Kayalp, Soyer’in kızı ve damadının da “sağda solda Oktay Kayalp’e oy vermeyeceklerini söylediğini” belirtti.
Kayalp devamla şunları söyledi:
Maraş Derneği içindeki bir kısım insan karma oy verecek ailelere belli listeler verme konusunda karar aldı ve ben CTP’yi de bu karma liste içine almaları için bu insanları ikna ettim. Bana sordular kimlere oy verelim diye ben de 1 ile 13 benim için aynıdır en çok CTP’liye oy verin dedim
Asım Akansoy’un eniştesi Sadık Gürün Bekir Cura’yı ziyaret ederek Asım bey’in de bu listelere dahil edilmesini istedi, Bekir’in Asım Bey’i tanımam demesi üzerine Asım bey aranarak açık pazara çağrılmış ve bu listelere Asım Bey’in de dahil edilmesi konusunda görüşme yapılmış, daha sonra Bekir, Asım Bey’i arayarak listelerin bir kısmına kendisini dahil ettiklerini bildirdi.”

“Karma organizasyonu biliniyordu”
“Karma oy organizasyonu olduğundan Ferdi Bey, Sonay Bey ve Asım Bey seçim öncesinde haberdardı ve bir biçimde muhatapları ile temas ettiler.
Ali Yakar ile Maraş Derneği yöneticileri kavgalıdır, karma listesinin hazırlanmasında Ali Yakar’ın katkısı olmadı, hatta dernek yöneticileri Ali Yakar’ın böyle bir organizasyonu imaj olarak üstlenmesinden rahatsızdırlar. Ali Yakar ailesi ve yakınlarına partiye mühür vurulması yönünde çalışma yapmıştır.
CTP’nin Maraş’ta oy kaybettiği doğru değil, Ferdi Bey’in ve Asım Bey’in kesildiği söylemi külliyen yalandır. Maraş’ta organize bir çalışma yapıldığı tezi doğru değil, rakamlar ortada, herkes ne ektiyse onu biçti.
Baykal’da daha farklı bir durum vardı, esas sıkıntı eski hükümetin yarattığı sıkıntılardı, partiye boykottu bu, bazı insanları ikna edebilmek için özel olarak ziyaret ettik. Hep söylenen isimler aynıydı; Ferdi Bey, Sonay Bey, Dudu Hanım…

“Amaç beni cezalandırmak”
Kayalp, kendisinin Soyer’e daha önce, “artık genel başkanlığı bırakmalısın” dediğini belirterek, şimdi yaşananların bunun devamı olduğunu vurguladı.
Kayalp, “Bu yapılan propaganda partide birilerinin özellikle Ferdi Bey’in başkanlıktan vazgeçtiği dönemde yapılan bazı toplantılardaki duruşumdan dolayı beni cezalandırmaktır. Genel başkanlığı bırakmasını yüzüne karşı söyledim. Ferdi Sabit seçim sonrası yapılan değerlendirme toplantısında bu belediye başkanı artık CTP’nin değil, bir grup CTP’linin belediye başkanıdır dedi” ifadesini kullandı.