KıbrısManşet

Söndürme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor


Tepebaşı’nda orman yangını büyüdü. Ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle hızla yayılıyor. Bölge halkı tedirgin. İtfaiye, su tankerleri, Orman Dairesi ve Sivil Savunma Ekipleri’nin müdahale ettiği yangın için Türkiye’den  ve güneyden helikopterlerle devam ediyor.

Rum tarafından gelen yangın söndürme helikopteri Geçitköy Barajından su alırırken görüntülendi.

Candan: Yangın ODTÜ’ye ulaştı, yardım edin

Milletvekili Armağan Candan sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Tepebaşı’nda çıkan yangının ODTÜ’ye ulaştığını belirterek yardım çağrısı yaptı.

Tepebaşı’nda çıkan yangının yanı sıra Kormacit-Sadrazamköy arasında da ormanalık alanda yangın çıktı. Yangının rüzgarın etkisi ile büyüdüğü öğrenildi.

Polis Basın Subaylığı’nın verdiği bilgiye göre, bugün saat 11.45 sıralarında,  Tepebaşı köyünün güney kısmında başlayan yangın ormanlık alanında yayılmaya devam ediyor.

Rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan yangına, Polis itfaiye,  orman Dairesi ekipleri, askeri personel, belediyelere ait tankerler, bölge halkı traktörler ve iş makineleri ile müdahale ediliyor.  Yangın henüz kontrol altına alınamadı.

Başbakan Yardımcısı  Dışişleri Bakanı Kudret Özersay BRT’ye yaptığı açıklamada rüzgarın etkisiyle hızlı ilerleyen bir yangının söz konusu olduğunu , yangının birkac yerde çıktığını, denize doğru ilerlediğini, söyledi.Özersay bölgeyi koordine etmeye çalıştıklarını bir helikopterin geldiğini toplamda 3 tane yangın söndürme helikopterinin geleceğini söyledi. Özersay Rum Kesimi’nden de   yangın söndürme uçağı gönderileceğini açıkladı.

Özersay  Kalkanlı’daki yangının yerleşim yerlerine yakın olmasının sıkıntı yaratabileceğini söyledi.

Tepebaşı’nda orman yangını büyüyor. Öğle saatlerinde Tepebaşı’nda, ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle hızla yayılıyor.

Cumhurbakşanı Mustafa Akıncı, Başakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, Tarım Bakanı Dursun Oğuz ve çok sayıda yetkili yangın gölgesinde inceleme yapıyor.

En güzel ormanların olduğu bölgedeki yangından duyduğu üzüntüyü belirten Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dışişleri’nin girişimi ile İngiliz Yüksek Komiserliği’nden de helikopter istendiğini ancak arızalı olduğunu, Limasol yakınlarındaki bir yangın haberi aldıklarını belirtti. Delil olmadıkça ‘sabotaj’ kuşkusu yaratılmaması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bir anda çok fazla artan hava sıcaklığının son günlerde meydana gelen yangınların nedeni olabileceğini söyledi.

Oğuz: Yangın Kalkanlı’ya ulaştı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Tepebaşı’ndaki yangınla ilgili BRT’ye bilgiler verdi. Oğuz, rüzgarın yangına yön verip hızlandırdığını belirterek yolu aştığını ve Kalkanlı’ya ulaştığını belirtti. Oğuz, ODTÜ Kuzey Kıbrıs kampüsünün risk altında olduğunu belirtti.
Başa dön tuşu