Köşe Yazarları

Son topta gelen final
Kıbrıs Vakıflar Bankası Basketbol Süper Ligi’nde Yakın Doğu Üniversitesi’nin finaldeki rakibi Lefke Avrupa Üniversitesi oldu.

LAÜ Spor Salonu’nu dolduran 1000 civarındaki sporsever tarihi bir geceye tanıklık etti. Finali hak eden iki takımın mücadelesinde son gülen LAÜ oldu. Lefke temsilcisi tarihi bir başarıya imza attı. LAÜ ile YDÜ arasında geçecek final serisi çok ama çok zor olacak. Bir tarafta tecrübeli YDÜ diğer tarafta hem iyi oyun hem de taraftarları ile şampiyonluğa aç LAÜ.

LAÜ dün akşam ikinci yarıda geriye düştüğü oyunu hem uzatmaya taşıdı hem de buradan finale çıktı. Çok mu iyi oynadı. Hayır. Ama uzatmada LAwson’ın arka arkaya üçlükleri, Doğukan’ın oyunu kontrol etmesi ve zaman zaman da Manojlovic’in katkıları ile maçı kazandı. Arkan hoca 2 yabancı ile dezavantajı yaşıyor ama dün akşam sezon içinde çok eleştirdiğim Lawson’dan 3 sayılarla LAÜ bir bakıma adını finale yazdırdı. LAÜ için hep yazdım bu deplasman zor bir deplasman. Bu seyirci dün akşam ne için zor olduğunu gösterdi. Bine yakın sporsever gerektiğinde nasıl maça etki edeceğini gösterdi. LAÜ şimdi finalde. Bu oyun şampiyonluk için yetmez. Üstüne daha koyarak YDÜ karşısına çıkmalılar.

Koopspor son 2 saniyeye kadar elinde tuttuğu finali LAÜ’ye kaptırdı. Kemal’iğn yeniden dönmesi ile savunmada bir direnç ve hücumda da genişlik sağlansa da bir önceki maçın adamı Kercem’in son saniyedeki gereksiz üç sayılık denemesi ile hem maç hem final gitti. Emrah hoca bu maçta bir noktaya kadar oyunu kontrol etti. Rakibi düzen dışına ittiği anlarda farkı açtı ama geri dönüşüne engel olamadı. Kambala – Means ikilisi takımı taşırken, Williams zaman zaman ataklarda gereksiz işler yaptı. Koop maçın genelinde iyi savunma yapsa da hücumda son toplarda hatalı işler yaptı. Koop maçı kaybederek yıllar sonra finalde olmayacak. Bu belki de Koop için yeniden yapılanma demek. Gençleşme şart. Yeni isimlerle yeni sezona hazırlanmalı. Bazı “Abi”lere teşekkür edilme zamanı geldi. Bu arada Koop Başkanı Talat Yalkut’a yapılan saldırıyı da kınıyorum.

Hakem üçlüsü zaman zaman ters ve enteresan kararlar verdiler. Finalde MHK daha dikkatli atama ve orada maç yönetecekler de çok ama çok konsantre olmalıdırlar. Bu işin şakası kalmadı.

Başa dön tuşu