Soluğu acilde aldık - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
ManşetSağlık

Soluğu acilde aldık

Kara kış kendini gösterdi acil servisler doldu taştı. Sadece Lefkoşa Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne  5 günde, soğuk algınlığı şikayeti ile başvuran kişi sayısı ortalama 3 bin 750

HER 24 SAATTE 750 HASTA: Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin acil servisine son 5 günde ortalama 3 bin 750 hasta başvurdu. Bu hastaların 3’te birinin yüksek ateş ve üst solunum yolu şikayeti ile acil servise başvurduğu kaydedildi


 

EN FAZLA ÇOCUKLAR: Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan Acil TIP Uzmanı Dr. Ziba Songur Yücel, yüksek ateş ve üst solunum yolu şikayeti ile acil servise son 5 günde başvuran kişilerin çoğunlukla çocuk olduğunu kaydetti

 

DOKTORLARIN YÜKÜ AĞIR: Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde 08.00-16.00 saatleri arasında 3, 16.00’dan sonra 2 hekim hizmet veriyor. Gündüz her doktor ortalama 150’şer hastaya bakarken akşam saatlerinden sonra her doktor 50 ila 100 arasında hasta bakıyor

Duygu ALAN

KKTC’de son günlerde etkili olan aşırı soğuk hava nedeni ile gribal enfeksiyonlarda da yayın olarak görülmeye başlandı.

Kimileri “soğuk algınlıdır, geçer” diyerek alternatif tıp yöntemleri ile kendi kendinin doktoru olurken kimileri doktor tavsiyesi olmadan soğuk algınlığında sıklıkla kullanılan ilaçlardan satın almak için eczanelerin yolunu tutuyor.

Havaların azizliğine uğrayan her gün yüzlerce kişi ise yüksek ateş, kusma, şiddetli boğaz, kas ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, iştahsızlık ve burun akıntısı, tıkanıklığı gibi şikayetlerle devlet hastanelerine başvuruyor.

 

5 günde ortalama 3 bin 750 kişi

Soğuk algınlığına bağlı şikayetlerle devlet hastanelerine başvuran kişi sayısında ciddi artış oldu. Havadis’in edindiği bilgiye göre, son 5 günde sadece Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne ortalama 3 bin 750 kişi başvurdu.

Bu hastaların 3’te 2’si, özellikle akşam saatlerinde, hastanenin acil servisine başvururken, toplam hasta sayısının 3’te 1’inin şikayeti yüksek ateş, kusma, şiddetli boğaz, kas ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, iştahsızlık ve burun akıntısı, tıkanıklığı oldu.

 

Doktorların işi zor

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi acil servisine günde ortalama 450-500 hasta başvururken bu sayı son 5 günde 750’ye çıktı.

Hastanenin acil servisinde 08.00-16.00 saatleri arasında 3, 16.00’dan sonra 2 hekim hizmet veriyor. Gündüzleri her doktor ortalama 150 hastaya sağlık hizmeti verirken akşam saatlerinden sonra her doktor 50 ila 100 arasında hasta bakıyor.

Hasta sayısındaki artışa bağlı olarak iş yükünün ağırlaşmasına rağmen, hekimler ve diğer sağlık çalışanları, büyük bir hoşgörü, güler yüz ve sabırla görevlerini yapıyor.

 

Çocuklarda daha yaygın

Soğuk hava en fazla çocukları etkiledi. Havadis’e konuşan eczacılar, son günlerde eczaneye grip ilacı satın almak için başvuran kişi sayısında ciddi artış olduğunu kaydetti.

Eczacılar, grip hastalığı şikayeti ile ilaç almak için eczaneye başvuran kişilerin çoğunluğunun bu ilaçları çocukları için aldıklarını belirtti.

 

Antibiyotik reçetesiz satılmıyor

Eczacılar, doktor reçetesi olmadan eczaneye başvuran kişilerin genellikle boğaz pastili, öksürük ilaçları, antibiyotik, burun spreyi ve gribal enfeksiyonlarda sıkça kullanılan çeşitli ilaçları satın almak istediklerini, ancak doktor reçetesi olmadan bu kişilere antibiyotik satışının yapılmadığını dile getirdi.

 

En pahalı ilaç antibiyotik en ucuzu öksürük ilaçları

Eczacılar, son günlerde en fazla satılan ve talep edilen ilaçların öksürük ilaçları, antibiyotik, grip ilaçları, burun spreyi ve boğaz pastili olduğunu ifade etti.

İlaçların gruplarına ve çeşitlerine göre fiyatta farklılık gösterdiğini ifade eden eczacılar, burun spreylerinin 10 TL ila 30 TL arasında,  öksürük ilaçlarının 15 TL ila 20 TL arasında olduğunu belirtti.

Antibiyotiklerin ise 20 TL’den başladığını 50-60 TL’ ye kadar antibiyotik olduğunu ifade eden eczacılar, pastil fiyatlarının 20-30 TL civarında olduğunu kaydetti.

 

ziba songur yücel

Dr. Yücel: Acil Servis günde ortalama 750 hastaya hizmet veriyor

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan Acil TIP Uzmanı Dr. Ziba Songur Yücel, son bir haftada acil servise başvuran hasta sayısında önemli artış olduğunu kaydetti.

Dr. Yücel, acile başvuran toplam hasta sayısının 3’te 1’inin şikayetinin yüksek ateş ve soğuk algınlığına bağlı şikayetler olduğunu dile getirdi.

Havadis’in sorularını yanıtlayan Dr. Ziba Songur Yücel şunları söyledi: “Acil serviste normalde 24 saat içerisinde 450-500 hasta bakıyoruz ancak son 5 gündür bu sayı günlük 750’ye kadar çıktı. Acil servise başvuran hastaların 3’te 1’inin şikayeti üst solunum yolu enfeksiyonu ve yüksek ateş. Üst solunum yolu enfeksiyonu ve yüksek ateş şikayeti ile başvuran çocuk hasta sayısı yetişkinlere göre biraz daha fazla. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi acil servisinde 08.00-16.00 saatleri arasında 3, 16.00’dan sonra 2 hekim hizmet veriyor. Gündüz her hekim ortalama 150 hasta muayene ederken akşam saatlerinden sonra her hekim ortalama 50 ila 100 arasında hasta bakıyor.”

 

 

Yazman: Çocuklarda grip daha fazla görülüyor

Yazman Eczanesi’nin direktörü Mehmet Yazman, son günlerde soğuk algınlığı hastalıkları şikayetleri ile ilaç almak için eczaneye başvuran kişi sayısında önemli artış olduğunu kaydetti.

Hastaların ağırlıklı olarak çocuk olduğunu ifade eden Yazman, son günlerde en fazla satılan ilaç türlerinin ise öksürük ilaçları, antibiyotik, grip ilaçları, pastil ve burun spreyleri olduğunu dile getirdi.

Mehmet Yazman, şunları kaydetti: “Son günlerde hemen her yaş gurubundan kişiye soğuk algınlığı şikayetlerine bağlı olarak ilaç satışlarımız arttı. Ancak bu günlerde özellikle çocuklarda grip daha fazla görülmektedir. Maalesef ki, grip çocuklardan, yetişkinlere de bulaşmaktadır. En çok satılan ilaçlar arasında öksürük ilaçları, antibiyotik, grip ilaçları, burun spreyi yer almıyor. İlaçlarda fiyatlar çok farklılık gösteriyor. 10 TL’ye bulabileceğiniz burun spreyi de vardır, 30 TL’ye de, antibiyotikler 20 TL’den başlıyor 50-60 TL’ ye kadar gidiyor. Öksürük ilaçları 15-20 TL arasında. Pastillerin fiyatları ise 20-30 TL civarında.”

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar