SMDK Başkanı Hatib istifa etti! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Dünya

SMDK Başkanı Hatib istifa etti!

SMDK Başkanı Hatib istifa etti!

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib, görevinden istifa etti.

Hatib, sosyal paylaşım sitesindeki kişisel hesabından yaptığı açıklamada, görevinden istifa ettiğini duyurarak, ''özgürce çalışmak istediğini ve bunun da resmi müesseselerde mümkün olmadığını'' belirtti.


Hatib şöyle devam etti:

''İşler kırmızı çizgilere dayanırsa istifa edeceğim konusunda halka söz vermiş ve Allah'a ahdetmiştim. İşte bugün sözümde durarak görevimden istifa ediyorum. Özgürce çalışmak istiyorum ve bu, resmi kurumların çatısı altında mümkün olmuyor. Bu yüzden istifa ediyorum. Biz makam ve mevkileri, ulaşılacak bir hedef değil, güzel işler yapmak için vesile olarak görüyoruz.''

Kırmızı çizgilerin neler olduğuna değinmeyen Hatib, şunları kaydetti:

''Suriye halkının tüm yaşadıkları, ülkenin altyapısının yıkılması, on binlercesinin gözaltına alınması, yüz binlercesinin göç ettirilmesi ve diğer trajediler halkın kendisini savunması için uluslararası karar alınmasına yetmedi. İtaat edecek birisi ortaya çıkarsa onu desteklerler, itaat etmeyeni ablukayla aç bırakırlar. Biz hiç kimsenin rızası için dilenmeyeceğiz. Eğer hakkımızda idam kararı alınmışsa kendimiz istediğimiz gibi ölelim. Özgürlük kapısı açılmıştır ve kapanmayacak. Herkese mesajımız, Suriye'nin kararını sadece Suriyeliler verecektir. Yolumuza, halkımızın özgürlüğü için çalışanlarla beraber devam edeceğiz.''

Hatib, “Az sabredin ey halkımız, muhakkak ki sabah yakındır” dedi.

“İSTİFANIN SEBEBİ GEÇİCİ HÜKÜMET KONUSUNDAKİ ANLAŞMAZLIKTIR”
   
SMDK Sözcüsü Velid el-Bunni de Hatib'in istifasını doğrulayarak, Hatib'in, rejimin eli kana bulaşmamış temsilcileriyle müzakere yapılması amacıyla geçici hükümetin kurulmasının biraz ertelenmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti ve ''İstifanın sebebi geçici hükümet konusundaki anlaşmazlıktır'' dedi.

SMDK basın ofisi üyesi Soner Ahmed de Hatib'in görevinden istifa etmesinin SMDK'dan da istifa ettiği anlamına gelmediğine dikkati çekti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar