Siyasiler gelmesin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Siyasiler gelmesin

Siyasiler gelmesin

Gizem ÖZGEÇ-ÖFKE BÜYÜK… Ekonomik nedenlerden dolayı 2012 yılında artan intihar olaylarına, 2013’te yenileri eklendi. KKTC’nin en önemli ailelerinden birine mensup Can Polat Denktaş’ın da ekonomik sorunlarla boğuşması, ardından da borç batağına gömülerek canına kıyması, yeniden Faiz Yasası’nı gündeme getirdi

"ÇÖZEMEYENLER GELMESİN"…Havadis'in güvenilir kaynaklardan öğrendiği bilgilere göre, Denktaş'ın bugün yapılacak cenazesinde, "faiz mağduru" adı altında örgütlenen grup, siyasileri protesto etmeye hazırlanıyor. Cenazede, "Sorunlarımıza çare bulamayanlar, cenazemize de gelmesin" mesajı verilecek.


"OLACAĞI BUYDU"…Faiz mağdurları adına Havadis'e konuşan Kazım And, mazbata sorunu yaşayan kişilerin borcun yeniden yapılandırılması için 31 Mart'a kadar sürelerinin bulunduğunu belirterek, "Korkarım ki 31 Mart sonrasında çaresizlik içinde ölümü seçenlerin sayısı daha da artabilir" dedi.

Gizem ÖZGEÇ-Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın torunu Can Denktaş’ın intiharı, faiz ve mazbata mağdurlarının içine düştüğü durumu bir kez daha hatırlattı. Bugün KKTC’de 4 bin civarında mazbata mağduru var ve insanlar borçları yüzünden hapislere düşme korkusu ile yatıp kalkıyor. Bazı vatandaşlar borçları yüzünden ülkeyi terk ediyor. Ülkemizde bir tarafta alacaklılar, bankalar ödeme beklerken, diğer tarafta borçlarını ödeyemeyen binlerce kişi acı içinde kıvranıyor. Ekonomik bunalım sebepli intiharların yaşanması, sorunun büyüklüğünü ortaya koyuyor.
Havadis’in güvenilir kaynaklardan öğrendiği bilgilere göre, Denktaş’ın bugün yapılacak cenazesinde, “faiz mağduru” adı altında örgütlenen grup, siyasileri protesto etmeye hazırlanıyor. Cenazede, “Sorunlarımıza çare bulamayanlar, cenazemize de gelmesin” mesajı verilecek.
Faiz mağdurları adına Havadis’e konuşan Kazım And, mazbata sorunu yaşayan kişilerin borcun yeniden yapılandırılması için 31 Mart’a kadar sürelerinin bulunduğunu belirterek, “Korkarım ki 31 Mart sonrasında çaresizlik içinde ölümü seçenlerin sayısı daha da artabilir” dedi.

Ad-Hoc Komite’de çalışmalar devam ediyor

Mazbata sorunu olarak bilinen borç-alacak ilişkileriyle ilgili Meclis bünyesinde oluşturulan Özel (Ad-Hoc) Komite çalışmalarını sürdürürken, mazbata mağdurlarının mahkemelere durumlarının yeniden değerlendirilmesi için müracaatlarının son günü 31 Mart… 21 Mart ise Meclis’te konu üzerinde çalışan Ad-Hoc Komite’nin ikinci kez uzatılan görev süresinin bittiği tarih… Ad-Hoc Komite 24 Aralık’tan bu yana çalışma yürütüyor ancak şu ana kadar çalışmalarla ilgili bir gelişme yok.
Borçlarını ödeyemedikleri için hapse mahkum olan kişilerin affını amaçlayan yasa Meclis’ten geçmişti. “Borç İlişkilerinden Dolayı Hükmedilen Hapislik Cezalarının Affedilmesi Yasası” mazbata borçlarından dolayı hapiste olanları dışarı çıkarmış, ayrıca hapse gitmesi söz konusu olanlar için de olanağı sağladı.
Ancak süre yaklaşırken, henüz Meclis’ten yapılan bir açıklama yok…

Denktaş da mazbatadan tutuklanmıştı

Ekonomik sıkıntılar yaşadığı bilinen ve hayatına son veren Can Denktaş da, mazbata mağduruydu… Denktaş, ödenmemiş mazbatası nedeniyle polis tarafından cezaevine götürülmüş ve ailesinin parayı ödemesi sonrasında cezaevinden çıkartılmıştı. Denktaş’ın intiharı bir ilk değil. İskeleli Özgül Plaka da geçtiğimiz yıl bankadan aldığı borcu ödeyemediği için canına kıymıştı. Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Mustafa Kanlıçay da içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle geçen yıl intihar etmişti. Lapta’da sakin 60 yaşındaki İrfan Seviş de kredi borcunu ödeyemediği için hayatına son vermişti…

Mağdurlar ümitle bekliyor

Mazbata borçlarını ödeyemez duruma gelen ve hapis korkusu yaşayan vatandaşların ümitli bekleyişi ise sürüyor. Borçlarını ödeyemedikleri için hapis yatan veya yatma korkusu yaşayan mazbata mağdurları için 31 Mart’a kadar tanınan süre bitiyor. Devletin alacağı önlemi dört gözle bekleyen borçlular, eğer bekledikleri sonucu alamazsa, hükümetin mazbata sorunlarına çözüm bulmaması halinde ülkedeki intihar olaylarında artış yaşanacağı görüşünde…

And: İnsanları hapse atarsanız işte sonuç

Mazbata Mağdurları Genel Sekreteri Kazım And, Can Denktaş’ı her zaman güler yüzü ile hatırlayacağını söyledi ve “Çok acı bir kayıp” dedi. Can Denktaş’ın 2004-2005 yıllarına dayanan, çarpık ekonomik ilişkilerden kaynaklanan borçları olduğunu ve o dönemde kendisine yardım etmek için çaba gösterdiğini anlatan And, o günlerden bugünlere devam eden sorunların Denktaş’ı da mazbata aşamasına kadar getirdiğini anımsattı. And, soruna çare üretemeyen siyasilerin, bugün yapılacak cenazede yer almasının da utanç verici olacağını kaydetti ve bunu bir kez daha düşünmelerini istedi. And, dernek olarak mazbataların kaldırılmasını, borç alacak verecek ilişkilerinin, insanların mal varlıkları, ipotekleri ve teminatları ile ilgili olması gerektiğini savunduklarını belirtti ve Can Denktaş gibi ödeme gücünü yitirmiş, sevgili, selametli insanların bu şekilde intiharlarına kadar varabilecek bir süreç yaşandığına dikkat çekti. “Mazbata olayının insanlarının mal varlıkları ve ipotekleri ile sınırlı olmasını savunuyoruz. Ancak siz onları hapse gönderiyorsunuz… İşte netice” diye konuşan And, Ad-Hoc Komite’nin çalışmalarına devam ettiğini, ancak arzu ettikleri noktada olmadığını kaydetti. And, “Komite ne yazık ki, bu tarihi görevi yerine getiremiyor. Bu acılar da katlanarak yaşanmaya devam ediyor. 31 Mart’tan sonra umarım bir patlama yaşanmaz… Mağdurlar ümitli bir bekleyiş içinde. Ve bu ümitleri boşa çıkabilir. Çalışmalardan memnun değiliz” şeklinde konuştu.

Eyleme doğru…

And, bu haftadan itibaren, eleştirilerinin dozunun artacağını ve insanlara eylem çağrısında bulunacaklarını da açıkladı. And, “Güçlü bir eyleme doğru sürükleniyoruz” dedi.
And, Ad-Hoc Komite’nin, bugüne kadar, mazbatalarla ilgili sadece yarım yamalak ve geçici bir yasa yaptığını savunarak, “Bu üzüntü verici bir durum. Mücadelemizi gerekirse sokaklarda, eylemlerle devam ettirteceğiz” dedi.0

Tancer: Izdıraba son vermek istiyoruz

Ad-Hoc Komite’de yere alan UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer, “Bu insanların ızdırabına son vermek partimizin aldığı karardır. O yüzden bu komite vardır” dedi ve bu konudaki çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gelinen aşamayla ilgili net bir bilgi veremeyeceğini belirten Tancer şöyle konuştu: “İyi niyetle bu insanlarımızın ızdırabına son vermek istiyoruz. Can Denktaş için başsağlığı dilerim. Değerli bir iş adamını kaybettik. Saygılı ve iyi yetişmiş birisiydi. Tüm uğraşımız böyle insanlarımızın gitmemesi içindir. Denktaş’ın intiharı bu yasaları çıkarmaktaki haklılığımızı da ortaya çıkarmıştır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar