Kıbrıs

Siyasetin gölgesinde genel kurul
2 ADAY YARIŞACAK: Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin yarım kalan Olağanüstü Genel Kurulu bugün yapılacak olan başkanlık seçimiyle tamamlanacak. Başkanlık için Hasan Tosunoğlu ile Cafer Gürcafer yarışacak

“SİYASET ÇİZMELERİNİ GİYDİ”: Başkan adaylarından Cafer Gürcafer, genel kurulun siyasetin gölgesinde yapılacağını söyledi. Diğer başkan adayı Tosunoğlu ise genel kurula siyaseti Gürcafer’in karıştırdığını öne sürdü

ÜYE LİSTESİ TARTIŞMA YARATMIŞTI: Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Olağanüstü Genel Kurulu, yeni başkanı ve yönetim kurulunu seçmek üzere 1 Mart 2014’te toplanmış ancak üye listesi konusunda çıkan tartışmalar nedeniyle 15 gün sonraya ertelenmişti

Bertuğ TOPAL
1 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilemeyen Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği 2014 Olağanüstü Genel Kurulu bugün yeniden yapılıyor. Hasan Tosunoğlu ve Cafer Gürcafer’in yarışacağı genel kurulun gergin geçmesi bekleniyor.
15 gün önce oy kullanma işlemi sırasında başkan adayı Hasan Tosunoğlu’nun üye listesinin kontrol edilmesini istemesi üzerine üyeler arasında çıkan tartışma sonucu genel kurul 15 gün ertelenmişti.
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, yeni başkanı ve yönetim kurulunu seçmek üzere bugün Lefkoşa Açık Öğretim Fakültesi’nde yeniden toplanacak.

Oy kullanılırken liste tartışması nedeniyle ertelenmişti
1 Mart’ta gerçekleştirilen genel kurulda üyelerin oy kullanma işlemi sırasında Hasan Tosunoğlu’nun üye listesinin kontrol edilmesi yönündeki talebi başkan adayları ve üyeler arasında gerginliğe neden olmuştu.
Söz konusu tartışmanın uzaması üzerine oy kullanacak olan çok sayıda üye kurulu terk etmişti.
Divan, bu durumun üzerine Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği 2014 Olağanüstü Genel Kurulu’nun 15 gün sonra yeniden yapılmasına karar vermişti.

Cafer Gürcafer: İşin içine siyaset soktular
Müteahhitler Birliği Başkan Adayı Cafer Gürcafer, Havadis’e yaptığı açıklamada itiraz edilen üye listelerinde bir değişiklik olmadığını ve divanın gerekli araştırmayı yaptığını söyledi. İtiraz edilen 230 firmada değişiklik olmadığını kaydeden Gürcafer, bu 230 üyenin bugün oylarını kullanacağını söyledi. Hasan Tosunoğlu’nun yaptığı itirazı “gereksiz ve boşuna” olarak niteleyen Gürcafer,  bu kez bir sorun olacağını düşünmediğini söyledi.

“Genel kurul siyasetin gölgesinde kaldı”
Gürcafer, 15 gün önceki genel kurulda siyaseti müdahale ettiğini bu kez yine bir müdahale içerisinde olduğunu belirterek “Geçen defa siyaset genel kurula ayakkabılarla müdahale etmişti bu kez çizmeleri giyip müdahalede bulunuyorlar” diyerek konuya tepkisini dile getirdi. Gürcafer, “Hasan Tosunoğlu Kalkınma Bankası’na atandım diyerek insanların düşüncelerini etkilemeye çalışıyor ancak üyeler bundan etkilenmez. Bugün her şey ortaya çıkacak” diye konuştu.

Tosunoğlu: Siyaseti Gürcafer karıştırıyor
Diğer başkan adayı Hasan Tosunoğlu ise bugünkü Olağanüstü Genel Kurul’un gergin geçmesini beklemediklerini ifade ederek divana güvenlerinin sonsuz olduğunu söyledi. Her şeyin usule uygun olarak yapılacağını umut ettiklerini kaydeden Tosunoğlu, itirazları üzerine divanın oy kullanacak üyeleri tekrar gözden geçirdiğini belirtti. Tosunoğlu, “Genel kurula siyaseti karıştıran Cafer Gürcafer” diye konuştu.Başa dön tuşu