Kıbrıs

3 yıl hapis yatacakNadire BAHADİ
Gazimağusa’da 2011 yılının Eylül ve Ekim ayları içerisinde 11 yaşındaki Y.Y. ile cinsel ilişkiye girdiği gerekçesi ile bir süreden beridir aleyhinde getirilen “13 yaşından küçük kızla cinsi münasebette bulunma”, “11 yaşındaki kızın kızlık zarını bozmak sureti ile vahim bedensel zarara uğratma” davalarından Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 24 yaşındaki Mustafa Can Gençalioğlu’nun yargılanma süresi dün sona erdi. Sanık Gençalioğlu, aleyhine getirilen davalardan Ağır Ceza Mahkemesi yargıç heyeti tarafından suçlu bulunarak oy birliği ile 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi.Suçunu kabul etti
Sanık aleyhinde verilen kararı Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran okudu. Sanık Mustafa Can Gençalioğlu’nun 11 yaşındaki Y.Y. ile cinsel ilişkiye girerek vahim bedensel zarara uğratması nedeni ile 3 ayrı davadan yargılandığını söyleyen Güran, mahkeme huzurunda İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Mustafa İldeniz tarafından daha önce mahkemeye aktarılan olayın olgularını aktardı. Sanık ile Y.Y.’nin 2011 yılının Eylül ayı içerisinde tanışarak görüşmeye başladığını söyleyen Güran, Y.Y.’nin annesi Fahriye Nalbant’ın izni ile sanığın kızın evine yerleştiğini ve kocasından yeni ayrılarak ev değiştiren Nalbant’a maddi yardımda bulunduğunu söyledi. Sanık Gençalioğlu’nun poliste verdiği gönüllü ifadesinde 2011 yılının Eylül ve Ekim aylarında Y.Y. ile 1 kere araç içerisinde 4 kere de evde olmak üzere toplam 5 kez birlikte olduklarını söyleyerek suçunu kabul ettiğini söyleyen Güran, sanığın 2011 yılı Kasım ayında soruşturma maksatları bakımından 3 gün tutuklu kaldığını ve 24 Şubat 2014 tarihinden itibaren hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde bulunduğunu kaydetti.

“Biz evleneceğiz”
Poliste suçunu kabul eden Mustafa Can Gençalioğlu’nun gönüllü ifade vererek ifadesinde 11 yaşındaki Y.Y.’nin ilk etapta yaşının küçük olduğunu bilmediğini ama Y.Y.’yi sevdiği için evleneceklerini, onun için böyle bir şey yaptığını kaydetti.

“Suçun işlenmesine anne olanak sağladı”
Güran, sanık Mustafa Can Gençalioğlu’nun avukatı Ahmet Demirel’in sanık ile ilgili savunmasını aktardı. Demirel’in sanığın suçu işlediğinde 21 yaşında genç bir suçlu olduğunu ifade ettiğini söyleyen Güran, Demirel’in savunmasında 11 yaşındaki Y.Y. ve sanık Gençalioğlu’nun Y.Y.’nin annesi Fahriye Nalbant’ın izni ile aynı evde ve aynı odada, farklı yataklarda kaldıklarını kaydettiğini söyledi. Demirel savunmasında suçun işlenmesinde anne Fahriye Nalbant’ın olanak sağladığını iddia etti. Güran, olayla ilgili yargılanan Fahriye Nalbant’ın da 3 ay hapis cezasına mahkum edildiğini söyledi.

Güran: Zorlama olmaması hafifletici neden değildir
Bu olayda sanık Gençalioğlu ile Y.Y.’nin daha önceden tanıştıklarının açık olduğunu ifade eden Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Ömer Güran, Y.Y.’nin yaşı gereği sanık ile cinsi münasebette bulunmasının yasak olduğunu ve yasa gereği 11 yaşındaki bir kızın rızasının söz konusunun olmayacağını belirtti. Y.Y.’ye karşı herhangi bir zorlamanın olmamasının hafifletici bir neden olarak kabul edilmediğini mahkemede aktaran Güran, “Kamu yararı gereği çocukların cinsi istismardan korunmaları gerekmektedir” dedi. 11 yaşındaki bir çocuğun henüz çocuksu duygularının ve akıl yaşı olgunluğuna erişmemiş olduğunu söyleyen Güran, 11 yaşındaki bir kızla cinsel ilişkiye girmenin kabul edilebilir bir davranış olarak görmenin söz konusu olmayacağını açıkladı. Anne Fahriye Nalbant’ın aynı yatak odasında, rızası dahilinde 11 yaşındaki kızının yabancı bir erkek ile birlikte kalmasına izin vermesini anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Güran, bu hususun affedilebilir bir tutum olmadığına dikkat çekerek anne Fahriye Nalbant’ın da yargılanarak 3 ay hapis cezasına mahkum edildiğini hatırlattı. 
Müebbet hapis cezası öngörülür
Sanığa ceza takdirinde ıslah edici ve toplum menfaatini gözeterek ibret verici bir ceza verilmesinin uygun olacağını söyleyen Güran, yasa koyucunun sanığın mahkum olduğu birinci davadan müebbet hapis cezası öngördüğünü kaydetti. Mahkemelerin bu tür eylemleri hoşgörü ile karşılamasının mümkün olmadığını açıklayan Güran, sanığa verilecek en uygun cezanın hapislik cezası olduğuna dikkat çekerek, sanık Mustafa Can Gençalioğlu’nun 3 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı. Güran, kararın sonunda sanık Gençalioğlu’na hitaben “11 yaşındaki kızla evlenme olmaz, evlenme yaşı 18’dir” dedi.

Başa dön tuşu