EdebiyatKıbrıs

“Sırlar Adası” romanı yayımlandı


Kıbrıslı Türk Yazar Dr. Turgül Tomgüsehan, KKTC’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan “Sırlar Adası” adlı romanını Havadis Gazetesi Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün’e takdim etti

Kıbrıslı Türk Yazar Dr. Turgül Tomgüsehan’ın ‘’Sırlar Adası‘’ adlı romanı POSTİGA Yayınları etiketiyle yayımlandı.  KKTC’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan ‘’Sırlar Adası‘’ adlı roman, Türkiye’de 9 Nisan 2019 tarihinde kitap evlerinde raflarda yerini aldı. Sırlar Adası, Cuma günü itibari ile KKTC’de de tüm kitap evlerindeki raflarda yerini alacak.

Barnabas İncili’nin izinde Kıbrıs’ın gizli tarihini konu alan “Sırlar Adası” adlı romanda ayrıca Sarayönü Meydanı’nın neden dünyanın merkezi olduğu, son tapınakçı üstadı Jackques de Molay’ın Kıbrıs ile bağlantısı, 4. Haçlı Seferi’nin neden Konstabtinapolis’e yapıldığı, tapınakçıların haçlıların elinden neyi kurtarıp Kıbrıs’a kaçırdığı, İstanbul Ayasophia’da gömülü olan Enriko Dandolo’nun kim olduğu ve 4. Haçlı Seri’ndeki rolü, son Kıbrıs Valisi Nicola Dandola ile ne ilişkisi olduğu yer alıyor.

Romanda yine ABD Başkanı Lincoln’in Kıbrıs ile ilgilisi, Sultan II: Abdülhamit’in hangi şartlar altında Kıbrıs’ı İngilizlere kiralamak zorunda kaldığı, İngilizlerin Kıbrıs’ı neden ele geçirmek istediği, arkalarındaki derin güç, 1879’daki ilk Mason Locası’nı Kıbrıs’a kimin kurdurttuğu, 1901 yılında Lefkoşa Sarayönü’ne inşa edilen caminin sırrı, 1931 Rum isyanı yaşanırken İsveç Veliaht Prensi’nin Kıbrıs’ta ne aradığı anlatılıyor.

1940’lı yılların sonlarında Kıbrıs’a avukat olarak dönen Rauf Raif Denktaş’ın savcı atanması için kimlerin çalıştığı, Denktaş’ın neden savcı yapıldığının da anlatıldığı Dr. Turgül Tomgüsehan’ın ‘’Sırlar Adası ‘’ adlı romanında, toplumlar arası savaşın tetikleyicisinin gerçekten Masonlar olup olmadığı, adayı NATO adası yapmak için kimlerin çalıştığı, Vatikan’ın Kıbrıs’a olan ilgisinin nedeni, Barnabas İncili’nin bulunması, 16. Papa Benediktius ile Şeh Nazım Kıbrısi’nin ilişkisi, Papanın istifası, Barnabas İncili’nin Vatikan’a pazarlanmaya çalışılması ve yaşanan olaylar da yer alıyor.

‘’Sırlar Adası‘’nda yine Derin Vatikan’ın Fethullah Gülen ile ne zaman ve ne amaçla irtibata geçtiği, kozmik oda operasyonu, 15 Temmuz darbe girişiminin altında yatan mistik gerekçe ve Barnabas’ın sırrı, neden bu denli önemli olduğu anlatılıyor.

Dr. Turgül Tomgüsehan

Yazar 9 Ağustos 1977 tarihinde Girne’de doğdu. İlk ve orta öğretimini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra 1998 yılında Ankara Polis Akademisini bitirerek Müfettiş Muavini rütbesinde KKTC Polis Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı. Yazar, 2004 yılında YDÜ Hukuk Fakültesi’ni tamamladı. Yazar, polis halk ilişkilerini konu alan master eğitiminin ardından 2017 yılında YDÜ İletişim Fakültesi’nde “Terör Örgütü PKK’nın yasadışı faaliyetlerinin bitirilmesi” çalışmaları ile alakalı; “Türkiye’de Çözüm Sürecinde Yazılı Basının Eleştirel Söylem Analizi: Sabah ve Özgür Gündem Gazeteleri Örnek Olayı” konulu tezi ile doktorasını tamamladı.

Yazar, KKTC Polis Genel Müdürlüğü’nde 2007 yılında Müfettiş, 2013 yılında ise Başmüfettiş oldu ve halen bu rütbede KKTC’de üst düzey emniyet mensubu olarak görev yapıyor. Yazarın KKTC Polis Okulu Dergisi’nde yayınlanmış makaleleri olup ilk gösterimi Mayıs 2016’da Cannes Film Festivali’nde yapılan Dr. Dilara filminin de senaristleri arasındadır. Avukat Nermin Tomgüsehan ile evli olan yazar, 3 çocuk babası.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı