Şimdilik özgür kaldılar

0
Şimdilik özgür kaldılar

Nadire BAHADİ
Gazimağusa’da  Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Servise Ltd.ye ait depodaki 345 koli sigaranın şubat ve eylül ayları arasında 172 kolisini sirkat edip gümrüğe beyan edilmemiş sigaraları piyasaya sattıkları gerekçesi ile tutuklanan Port İsbi Müdürü Mehmet Erüreten, depo sorumlusu Hüseyin Karaca, Metin Durmaz dün yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Müstahdem tarafından sirkat ve gümrüksüz mal tasarrufu suçları ile ilgili olarak dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Ayşen Toroslu önüne çıkarılan zanlılar, haklarında başlatılan soruşturmanın tamamlanması sebebi ile teminata bağlandı. Tüm zanlılar yargılanıncaya kadar teminatla serbest bırakıldı.
Polis soruşturmasını tamamladı
Soruşturmayı yürüten polis çavuşu Mustafa İskender mahkemedeki ifadesinde zanlıların 27 Şubat ile 1 Ekim tarihleri arasında çalıştıkları Port İsbi Cyprus Free Zone Marine Logistic Servise Ltd.’den 163 bin 166 TL değerindeki toplam 8 bin 625 karton sigara sirkat etmek suçu ile ve söz konusu sigaraları gümrüğe beyan etmeden piyasa sürmek suçlarından dolayı tutuklu bulundukları hatırlattı. Zanlılar hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlandığına dikkat çeken İskender, mahkemeden zanlıların teminata bağlanmasını talep etti.
Mahkeme her üç zanlının da ileride yargılanma safhasında mahkemede hazır bulunmaları maksadı ile zanlıları teminata bağladı. Yargıç Ayşen Toroslu zanlıların yurt dışına çıkışını yasaklayarak pasaport ve seyahat belgelerine el konulmasına, zanlı Mehmet Erüreten ve Metin Durmaz’ın 10 bin TL zanlı Hüseyin Karaca’nın 5 bin TL nakdi teminat yatırmasına ve zanlılar lehine KKTC vatandaşı 2 kişinin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalamasına karar verdi.