“Silah bulundurma ve taşıma” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Köşe Yazarları

“Silah bulundurma ve taşıma”

Amerika Birleşik Devletleri kurulurken en temel haklardan birisi olarak, “silah bulundurma ve taşıma” hakkı ABD Anayasası’nın ikinci ek maddesi olarak konmuş. Bu maddenin, özellikle değişen zamanlarda tam olarak ne şekilde yorumlanıp uygulanması gerektiği konularını hukuk uzmanları ve akademisyenler senelerden beridir tartışıyor; fakat bu konuların hiçbiriyle ilgili görüş birliği yok.
* * *
Silah bulundurma ve taşıma hakkı Amerikalıların büyük bir kısmının, daha doğrusu Cumhuriyetçi Parti’ye üye ve çoğu konservatif olan kesimin son derece ciddiye aldığı bir hak. Bu hakka bir halel gelmesini hiçbir şekilde görmek istemiyorlar. Örneğin Quinnipiac Üniversitesi’nin yaptığı bir ankete göre Amerika’da silah bulundurma ve taşımayla ilgili kanunların daha sıkı olmasını Demokratların neredeyse yüzde 80’i, Cumhuriyetçilerin ise sadece yüzde 30 kadarı destekliyor.
* * *
On sekiz ay önce çok sayıda ilkokul çocuğunun, akli dengesi yerinde olmayan bir genç tarafından yarı otomatik silahlar ile taranarak öldürülmesinin ardından, Amerika’da silah bulundurma ve taşımayla ilgili kanunlar konusunda bir şeyler yapılması gerektiği yönünde kamuoyu oluşmaya başladı. Örneğin, özellikle internet üzerinden ve silah fuarlarında satılan silahların alım satımlarında yeterli denetleme olmadığı anlaşıldı. Yapılan son anketlere göre Amerikalıların neredeyse yüzde doksanı silah almak isteyenlerin sabıka kaydının çek edilmesi fikrini destekliyor.
* * *
Başkan Obama da Amerika’da on üç değişik yerde yaptığı konuşmalarında yapılması gerekli olanları halka açıkladı. Başkan yardımcısı Biden şahsen Senato ve Kongredeki hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partili temsilcilerle bu konuda yapılanları konuşarak, herkes tarafından kabul edilecek bir yasa tasarısının hazırlanmasına katkıda bulundu.
* * *
Gelin görün ki, Amerikan halkının neredeyse yüzde doksanının desteklemesine ve Obama yönetiminin bu konuda müthiş çaba sarf etmesine rağmen, hafta içinde Amerikan Senatosu’nda yapılan oylamalar seçilmiş politikacılar arasında bu fikri—silah almak isteyenlerin sabıka kaydının daha sıkı bir şekilde çek edilmesini—destekleyenlerin sayısının kanunu değiştirmek için yeterli olmadığını gösterdi.
* * *
Oylama sonucunun açıklanması sırasında Senato’da oturumu izleyenler arasında bulunan birisi “Kendinizden utanın” diye bağırmış. Daha sonra bu gelişmeden son derece rahatsız olan Obama ve diğerleri de aynı sözleri tekrarladılar.
* * *
Bir kez daha seçilmiş politikacıların yeniden seçilebilmek için hem finansal olarak hem de oylarına ihtiyaç duydukları küçük fakat son derece etkili çıkar gruplarının, bu sefer silah üreticilerinin istemedikleri bir şeyi, halk istese ve ülkenin refahını artıracak olsa bile yapmamayı tercih ettiklerini görüyoruz. Kuşkusuz utanç verici bir durum.
* * *

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar