Altın piyasasındaki şok gelişmeler - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Köşe Yazarları

Altın piyasasındaki şok gelişmeler

Geçtiğimiz pazartesi günü, altın fiyatları son 30 yılın en büyük düşüşünü yaşayarak %17 değer kaybetti. Bu düşüş, KKTC’deki fiyatları da aşağıya çekti. Külçe altının gramı 77 TL’ye, cumhuriyet altını 560 TL’ye, yarım altın 280 TL’ye ve çeyrek altında 140 TL’ye düştü. Altında bir düşüş beklentisi vardı ancak böyle büyük bir düşüşün bu kadar kısa sürede gerçekleşmesi hiç beklenmiyordu.
Dünyada en büyük altın müşterileri Merkez Bankaları ve altın işleme sanayidir. Merkez Bankaları rezervlerini çoğaltmak için altın alırlar. Altın fiyatları düşse de, genelde altın satmazlar. Ancak, büyük krizlerde satıldığı da görülebiliyor.
Altının onsu 1380 dolara kadar geriledi. Üretim maliyetinin 1200 dolar olduğunu düşünürsek bu durum birçok altın üreticisinin çok zor duruma düşmesine neden olabiliyor. Son 2 yılda ve özellikle son düşüşle birlikte dünyanın en büyük altın üreticilerinin piyasa değeri yaklaşık 170 milyar dolar eridiği piyasa uzmanları tarafından açıklandı.
Altın piyasası uzmanları, biraz değerlenme olsa bile, altının eski düzeylerine gelmesinin yakın dönemde beklenmediğini söylüyorlar. Uzmanlar, altında hafta başından beri yaşanan düşüşü birkaç ana nedene bağlıyorlar.
Birinci neden, Amerikan merkez Bankası (FED)’nın sıkı para politikası uygulayacağı öngörüsü ile enflasyonun düşeceği, böylece yatırımcıların ellerindeki altını çıkaracağı beklentisinin oluşması. İkinci neden, dünyanın en büyük altın alıcısı Hindistan’ın, altına %50 ithalat vergisi koyması ve altın alımlarında %25 azalma gerçekleşmesi. Üçüncü neden, Güney Kıbrıs’ın altın rezervlerinin önemli bir kısmını satacağını açıklaması ve altın satma ihtimalinin diğer ülkelere de sıçrama tehlikesi olması. Dördüncü neden, varlık yönetim şirketlerinin ve spekülatörlerin ellerindeki altınları satmaya başlamaları ile küresel piyasalarda panik yaşanması altın satışlarını tetikledi. Beşinci neden olarak da, dünyanın en büyük emtia ithalatçısı olan Çin’den gelen zayıf ekonomik verilerin de etkili olabileceği gösteriliyor. Ayrıca ABD borsalarında görülen hızlı yükselişte altın fiyatlarının düşmesine etki yaptı.
Dünyada şu sıralar para bolluğu var. Faizler düşük olduğu için altın yatırım aracı olarak görülüyor. Mevduatını bozanlar altın aldılar. Altına yatırım artınca da altın fiyatları yükseldi. Bu da sadece para kazanmak için altın alıp satan spekülatörlere yaradı.
Dünyadaki altın fiyatlarının düşüp çıkmasında, altın spekülatörlerinin toplu olarak yaptıkları alım satımlar önemli bir yer tutuyor. Bu haftaki krizde de bu satışlar etkili oldu. Yıllar boyunca bol miktarda altın alımı yaptılar, fiyatları yukarıya çektikten sonra şimdi de kar satışı yaparak altından çıktılar. Bu durum, altın fiyatlarının artacağı tahmini ile yüksek fiyat seviyelerinden altın satın alan küçük yatırımcıların zarar etmesine sebep oldu. Kısacası, küçük yatırımcı panikle satış yaptıysa zarar etti. Aslında bu durumlarda panik yapmadan bekleyebilmek, zararı azaltabiliyor. Diğer taraftan da altın fiyatlarının düşmesiyle, Çin ve Japonya’da fırsatı değerlendirmek isteyen yatırımcılar yoğun ve yüklü bir şekilde altın alımı gerçekleştirdiler.
Altın fiyatlarının, KKTC’de de düşmesi sebebiyle, piyasada hareketlilik yaşanacağını düşünüyorum. Dövizin yatay seyrettiği, mevduat faizlerinin de düşüşe geçtiği ülkemizde yatırım amaçlı olarak da altına yönelme olacağını bekliyorum. Ayrıca, düğün sezonunun yaklaştığı bugünlerde fiyatların düşmesiyle satışların artacağı ve kuyumcuların işlerinin canlanacağını öngörüyorum. Bu durum, bir nebze olsa da, yatırım veya hediye maksatlı altın alımı yapacak sade vatandaşlara yarayacaktır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar