KıbrısManşet

Silah arkadaşlarını andılar


Silah arkadaşları Erenköy’de şehit düşen Sülayman Ali Uluçamğil ve Salahi Ahmet’i unutmadı

Gürsel KARAGÖZLÜ

Erenköy Mücahitleri Sülayman Ali Uluçamğil ve Salahi Ahmet, Erenköy Mücahitler Cemiyeti’nden silah arkadaşları tarafından Lefke’de kabirleri başında anıldılar.

Şanlı Erenköy Direnişi’nin 54’üncü yıldönümü ve direnişte şehit düşen Süleyman Ali Uluçamgil ve Salahi Ahmet için, Mustafa Arıkan başkanlığındaki Şakir Öksüz, Mehmet Necati Erçıkan, Fadıl İncirli, Hüseyin Celal ve Ahmet Yıldırım isimli Erenköy Mücahitler Derneği üyeleri ile Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın katılımı ile mezarları başında tören düzenlendi.

Törende, Erenköy Mücahitler Cemiyeti adına CTP eski Milletvekili ve Erenköy Mücahidi Hüseyin Celal ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya birer konuşma yaptılar.

Celal: Yaşananların her anı aklımda

CTP eski Milletvekili ve Erenköy Mücahidi Hüseyin Celal, törendeki konuşmasında Sülayman Ali Uluçamğil ve Salahi Ahmet ile ilgili anılarını anlattı.

Mart 1964 yılında Erenköy direnişinde eğitimlerini yarıda bırakarak, Erenköy Mücahitlerine katılmak için Erenköy’e çıkan Süleyman Ali Uluçamgil ve Salahi Ahmet’in 21 Temmuz 1964 tarihinde Mansura’da bulunan Hakkı Önen’i Mansura köyünden alarak Bozdağ’a götürmek için yola çıktıklarını anlatan Celal, Mofsilli köyünden geçerken yol kenarında bulunan bir paket gördüklerini, Salahi Ahmet’in paketi alarak kendisinin ve manganın yattığı koğuşa getirdiğini anımsattı.

Hüseyin Celal, orada bulunan silah arkadaşlarının açın, açmayın tartışmalarının sürdüğü bir anda CTP eski Milletvekili Erenköy Mücahidi rahmetli Naci Talat’ın açmayın ikazına rağmen Süleyman Ali Uluçamgil’in paketi açtığını ve meydana gelen patlamada, Süleyman Ali Uluçamgil ve Salahi Ahmet’in ve kendisinin ağır yaralandığını söyledi.

Uluçamgil ile Ahmet’i Lefke Hastanesine ve kendisini Lefkoşa Hastanesi’ne götürmek için Barış Gücü kampına götürüldüğünü, Lefke Hastanesine sevk edilen Uluçamgil ve Ahmet’in yolda şehit olduklarını kaydeden Hüseyin Celal, 21 Temmuz 1964 Bozdağ- Erenköy şehitleri olarak Lefke şehitliğine defnedildiklerini söyledi.

Celal, olayın her anının aklında olduğunu ve çıkmadığını söyleyerek, tüm şehitlere Allahtan rahmet diledi.

Kaya: Silah arkadaşları vefa örneği sergiledi

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’da yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk toplumun ulusal varlığının ileriye götürülmesi ve sonraki nesillere daha özgür ve refah yaşaması için Erenköy’de bir mücadele verildiğini anlattı.

“Özellikle Türkiye’de öğrenimde olan 20’li yaşlardaki genç insanların Kıbrıs’a gelmeleri ve Erenköy direnişinde yer almaları da çok önemli bir olaydır. Canları pahasına, Türk toplumu için adaya gelen ve şu anda Lefke’deki kabirleri başında andığımız Süleyman Uluçagil ve Salahi Ahmet isimli Bozdağ-Erenköy şehitlere Allahtan rahmet dilerim” diyen Kaya, 54 yıl sonra kendilerini anmak için toplanan dava arkadaşlarının büyük vefa örneği gösterdiğini kaydetti. Konuşmaların ardından, 21 Temmuz 1964’de Bozdağ-Erenköy’de şehit düşen Erenköy Mücahitleri Sülayman Ali Uluçamğil, Salahi Ahmet ve Lefke şehitliğinde yatmakta olan tüm şehitlerin kabirlerine çiçekler bırakılarak dualar okundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı