Sıkı denetime alınan molohiyaya temiz  çıktı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Kıbrıs

Sıkı denetime alınan molohiyaya temiz  çıktı

Tarım Dairesi, 19 – 25 Ağustos dönemi içerisinde yerli ve ithal tarımsal ürünlerde yapılan gıda denetim sonuçlarını, üretici isimleri ve ithalatçı isimlerini de açıklayarak, kamuoyuyla paylaştı.

Daire açıklamasında, 27 yerli üründen numune alınarak yapılan tahlillerde 8 üründe limit üstü kalıntı tespit edildiği, 50 ithal üründe yapılan denetimlerde ise iki üründe limit üstü kalıntıya rastlandığı belirtildi.


Daire açıklamasında, son günlerde yaygın olarak üretilen molohiya ürünlerinde de yapılan denetim sonuçlarında temiz çıkan molohiya ürünleri de üretici isimleriyle birlikte kamuoyuyla paylaşıldı.

Öte yandan daire açıklamasında, 22 Ağustos itibarıyla havuç ithalatının açıldığı, 31 Ağustos itibarıyla da erik ithaline izin verileceği açıklandı.

Levent Gıda’nın şeftali ve nektarininde limit üstü kalıntı

Tarım Dairesi’nden yapılan açıklamada 19 – 25 Ağustos tarihleri içerisinde, domates, havuç, şeftali, nektarın, fasulye, elma, üzüm olmak üzere, 50 ithal üründe yapılan denetimler sonucunda, 48 ürünün temiz, Levent Gıda’ya ait 1 şeftali ve 1 nektarın ürünün limit üstü çıktığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu ürünlerin menşeine iade edildiği kaydedildi.

2t56rrertr (2) copy

27 yerli ürünün 19’u temiz

Öte yandan, açıklamada, aynı tarihler arasında nar, verigo üzüm, sultani üzüm, siyah üzüm, biber, domates, molohiya, kereviz başta olmak üzere 27 yerli üründe denetim gerçekleştirildiği, bu ürünlerin 19’nun temiz çıktığı, 8 üründe ise limit üstü kalıntıya rastlandığı ifade edildi.

Limit üstü kalıntısı olan ürünler ve üreticileri

Yeşilırmak’lı üretici Engin Ekici, Bostancı’dan Ayşe Değirmenci ve Güneşköy’den Erdinç Bilgen’e ait olan üç nar örneğinde limit üstü kalıntıya rastlandığı ifade edilen açıklamada, Lapta’dan Cengiz Dolmacı’nın dolmalık biberleri, Yeşilköy’den Ahmet Güngör’ün biberleri, Çamlıbel’den Gürsel Gürbüz’ün siyah üzümleri, Yıldırım’dan Ayhan Bozkurt’un kerevizleri ile İncirli’den Osman Söylemez’in kişnişlerinde de limit üstü pestisite rastlandığı ve ürünlerin tümünün de hasadına izin verilmeyerek gözlem altına alındığı kaydedildi.

Daire açıklamasında, önceki denetimlerde ürünlerinde limit üstü kalıntıya rastlanan Alsancak’lı Öder Serdaroğlu’nun sultani üzümü ve Yeşilyurt’tan Şenol Çatak’ın sultani üzüm örneklerinin uygun değerlere ulaştığı için hasadına izin verildiği kaydedildi.

Molohiyaya tertemiz

Son dönemlerde yoğun olarak üretilen molohiya örneklerinde de sıkı denetimler yapıldığı belirtilen Daire açıklamasında, daha önce limit üstü çıkan bir molohiya ürünlerinin hasadına izin verilmeyerek gözleme alındığı belirtildi.

Kontrolleri yapılan 30 üreticiye ait ürünlerin temiz çıktığı da belirtilen açıklamada, molohiya örnekleri temiz çıkan bölge ve üreticiler şu şekilde sıralandı:

Lefkoşa: Kemal Bayur, Şeref Öznacar, Kemal Gülercan, Bülent Çağdaş, Şifa Onbaşı, Mehmet Göksu, Vedat Küçük, Ali Yenilmez, Kemal Uygun, Erbil Eğri, Erülkü Market, Osman Özalkın, Yüksel Özdiken, Orçun Avkor

Girne: Mustafa Nuh, Ahmet Uzun, Serpil Bayur, Mehmet Murakıp.

Güzelyurt: Enver İyidoğan, Hüsnü Kızılgök, Yusuf Özerman, Ali Aslan, Kamuran Ender, Mustafa Kızılgök, Yusuf Sönmez.

Gazimağusa: Hüseyin Kocabaşoğlu, İlker Kayeoğlu, Mahmut Tuğrul, Mehmet Özcezarlı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar