Sigara kaynaklı hastalıkların birincil sebebi yanma sonucu ortaya çıkan maddelerdir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Yaşam

Sigara kaynaklı hastalıkların birincil sebebi yanma sonucu ortaya çıkan maddelerdir

Toplumda yaygın olarak bilinen mitlerin gerçekleri gölgede bırakması aslında insanlığın yüzyıllardır maruz kaldığı bir durum.

Bugünü yüzyıllar öncesinden ayıran en önemli unsur ise: Bilim. Konu tüketici tercihleri olduğunda bilimsel verilere dayalı tercihler yapmak ayrı bir önem kazanıyor. Yapılan araştırmalar tüketicilerin aile ve arkadaşlarını en güvenilir bilgi kaynağı olarak gördüğünü söylüyor. Peki insan sağlığına yönelik en büyük tehditlerden biri olan sigara kaynaklı hastalıklar hakkında ne biliyoruz?


Nikotin ne değildir?

Nikotin genellikle zannedilenin aksine, sigara kaynaklı hastalıkların birincil sebebi değildir. Nikotin tütün bitkisinin en çok bilinen ve tüm tütün ürünlerinde bulunan bir bileşenidir, bağımlılık yapar ve zararsız değildir. Nikotin, aynı zamanda sigara içenlerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış, nikotin bandı, nikotin sakızı gibi tedavilerin ana bileşeni olarak da kullanılır.

Sigara kaynaklı hastalıkların birincil sebebi yanma sonucu ortaya çıkan maddelerdir

Yanma ile birlikte oluşan sigara dumanında 6 binden fazla kimyasal madde bulunur. Sigara dumanında bulunan ve hastalıklara neden olan zifir, karbon monoksit gibi zararlı bileşenler, yanma sonucu ortaya çıkar.

Bilim ne diyor?

Sigara kaynaklı hastalıklardan kaçınmanın en iyi yolu sigaraya hiç başlamamak veya eğer sigara kullanıyorsanız, sigarayı bırakmak. Ancak mevcutta dünyada sigara içmeye devam eden yaklaşık 1 milyar insan olduğu gibi, Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre, 2025 yılına kadar 1 milyar insanın hala sigara içmeye devam edeceği öngörülüyor.

Dünya çapında birçok halk sağlığı kuruluşu, sigara kaynaklı zararı azaltmayı destekleyen politikaların sigara içmeyi önleme ve durdurma çabalarını desteklediği konusunda hemfikir. Ancak, bu zararlı alışkanlığı bırakmayan yetişkinlerin, nikotini, yanmayan dumansız ürünlerden elde ederek risk profilini azaltabileceklerini söylüyorlar. Yani nikotin sorunun ana sebebi olmadığı gibi çözümün bir parçası olarak görünüyor.

İngiltere Halk Sağlığı (PHE) ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gibi saygın halk sağlığı kuruluşları da nikotin içeren ancak yanmayan dumansız ürünlerin sigara içmeye alternatif bir rol oynayabileceğini teyit ediyor.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar