Sigara kaçakçıları Mağusa’yı mesken tuttu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

Sigara kaçakçıları Mağusa’yı mesken tuttu

Sigara kaçakçıları Mağusa’yı mesken tuttu

Gazimağusa’da Bossmar Shipping Agency Ltd.’ye ait Queen Elizabeth isimli yük gemisinin 4 mürettebatı ile geminin sahibi Levent Lama ile gemi müdürü ve kaptanı açık denizde gerçekleşen transfer evrakları ile gemide bulunan sigaraların evraklarının sahte olarak düzenlendiği gerekçesiyle tutuklandı

Nadire KRAŞLIOĞLU
Sahil Güvenlik, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri ve Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği ekiplerinin ortak yürüttüğü operasyonda Bossmar Shipping Agency Ltd.’ye ait Queen Elizabeth isimli geminin işlemleri için sahte evrak düzenlendiği ortaya çıktı. Polisin derin soruşturma başlattığı konuyla ilgili şirket sahibi Levent Lama, gemi ve idare müdürü Ali Gürçam, gemi kaptanı Sergıy Kaliman ve 4 gemi mürettebatı tutuklandı. 7 kişi dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. “Sahte evrak düzenlemek ve tedavüle sürmek” suçlarını işledikleri gerekçesiyle yargıç önüne çıkarılan zanlılar aleyhinde 3 gün tutukluluk süresi temin edildi.
İmzaların sahte olduğu anlaşıldı
Mahkemede konuyla ilgili ifade sunan polis memuru Neyfel Ergun, Bossmar Shipping Agency Ltd.’ye ait Ukrayna bandıralı Queen Elizabeth isimli geminin 15 Ocak 2013 ile 30 Mart 2013 tarihleri arasında Karabağ’a gitmek üzere hareket edip KKTC kara suları dışında Tiamjin 1 isimli gemiye limbo yaparak, Gazimağusa Serbest Liman’dan yüklediği çeşitli markalardaki sigaraları transfer ettiğini açıkladı. Sahil Güvenlik ekiplerinin fark etmesi üzerine 6 bin 400 karton sigara yüklenerek açık denizde iki gemi arasında limbo yapılmasının ardından orada belge düzenleyerek her iki gemi kaptanının imzalaması gerektiği halde, limbo işleminin ardından belgenin Gazimağusa’da söz konusu şirket tarafından hazırlandığı ortaya çıktı. Limbo yapılan Tiamjin 1 isimli geminin kaptanı ile tutuklu bulunan Queen Elizabeth isimli geminin kaptanlarının yerine imza atılarak belgelerin sahtelendiği ve 30 Mart tarihinde söz konusu sahte belgenin Gazimağusa Liman Dairesi’ne verilmek suretiyle tedavüle sürüldüğü tespit edildi.
Gemiye polis tarafından el konuldu
Limbo işleminin ardından evrakların usulüne uygun düzenlenmemesi üzerine polis ekipleri konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. 6 bin 400 karton sigara yüklenerek Karabağ’a gitmek üzere Gazimağusa Serbest Liman’dan ayrılan ancak 28 Ocak’ta tekrardan limana giriş yapan Queen Elizabeth isimli Ukrayna bandıralı gemideki kalan sigaraların transit yük olarak gösterildiği ve yük evraklarında da sahtekarlık yapıldığı öğrenildi. Söz konusu yük gemisine polis tarafından el konuldu ve içerisinde bulunan mevcut sigaralar boşaltılarak gümrük memurları tarafından sayımı yapıldı.
3 gün tutuklu kalacaklar
Polisin sahte belge düzenleme ve tedavüle sürme suçlarıyla ilgili yürüttüğü geniş çaplı soruşturma nedeniyle yargıç tüm zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını emretti. Konuyla bağlantısı olduğu tespit edilen 2 kişinin arandığı öğrenildi.
Curcioğlu: Bu suçları işleyenler cezalarını çekmeli
Bu arada Gazimağusa Serbest Liman Müdürü Hasan Curcioğlu, Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi’nin adının kısa süre içerisinde sıkça evrak sahteleme ve sigara kaçakçılığı olaylarına karışmasının personeli rahatsız ettiğini söyledi. Curcioğlu, suçluların cezalarını çekmelerini istediğini belirtti. Ukrayna bandıralı Queen Elizabeth isimli yük gemisinin 15 Ocak tarihinde 6 bin 400 karton çeşitli markalarda sigara yüklendiğini hatırlatan Curcioğlu, söz konusu geminin manifestosunu belirlediği Karabağ’a gitmeyerek transit yük olarak gösterdiği 3 bin 200 karton sigarayla tekrardan Gazimağusa Limanı’na geldiğini ifade etti.
Benzer olay tekrarlandı…
Geçtiğimiz aylarda Flamingo ve Sirena isimli yük gemilerinde medyana gelen benzeri olaylar nedeniyle Serbest Liman Müdürlüğü olarak olaylar karşısında personelin son derece huzursuz olduğunu dile getiren Curcioğlu, devletin bu konuyla ilgili nasıl bir politika izlemesi gerektiğine bir an önce karar vermesi gerektiğini ve kalıcı çözümlerin oluşturulması gerektiğini açıkladı. İşlenen suçlara karşılık yasal işlemlerin gerektiğince uygulanmasından yana olduğunu belirten Curcioğlu, suçluların cezalarını çekmesi gerektiğini ve bu işi sadece usulüne uygun yapan ciddi işletmelerin devam ettirmesinden yana olduğunu kaydetti.


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar