Keskin sirke: Öfke - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Sağlık

Keskin sirke: Öfke

Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Klinik Psikolog Merve Soysal Başa’dan öfke kontrolünde sorun yaşayan çocuklarını yetiştirirken dikkat etmemiz gereken noktaları öğrendik.

İlk olarak, öfke kontrolü zayıf olan çocuklarla yaşarken etkili disiplin yöntemlerini uygulamak gerekir. Bu çocukların, yaşamındaki kuralları eşinizle ortak bir şekilde, net olarak koyun ve tutarlı bir şekilde takip edin. Onun bir birey olduğunu hissettirirken o da yaşamı konusunda sınırları olacağını hissetmeli.


Disiplini ev içinde sağlamaya çalışırken onlara aynı kuralları defalarca hatırlatmak veya bağırmak yerine etkili iletişim yolları kurun. Özellikle bu tip çocuklarda yerine getirmesi gereken herhangi bir sorumluluğu veya uyması gereken bir kuralı “bozuk bir plak” gibi söylemek, yalvaran veya kızgın bir ses tonu ile konuşmak değil, sakin, kısa cümlelerle göz kontağı kurularak anlatılmalı. Öfkesini kontrol etmekte zorlanan çocuğunuzla duygular hakkında etraflıca konuşun. İnsanların hangi duyguları hissettiğini, hangi olaylara nasıl tepkiler verdiklerini çevreden örneklerle paylaşın. Bu sohbet esnasında “kızgınlık” duygusunun hangi öfkeli davranışlara sebep olduğunu ve bunun insanların hayatında nasıl olumsuz durumlara yol açtığını ayrıntılarıyla konuşun.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar