KıbrısManşet

Seyrüseferler ruhsatlarına af yok[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]B[/dropcap]aşbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, araç seyrüseferler ruhsatlarını çıkarmamış olanlar için geçmişe yönelik bir af yaklaşımında olmadıklarını ancak 36 aya kadar taksitlendirme yapacaklarını açıkladı.
Serdar Denktaş, Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği (MASİB) heyetiyle dün akşam saatlerinde bir araya geldi.Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş  MASİB’in hazırladığı taslağı incelediklerini, eksik bir takım maddeler bulunduğunu belirterek, önümüzdeki hafta eksiklerin giderileceğini ve son şeklinin birlikte ele alınacağını kaydetti.

Motorlu araç seyrüseferlerini çıkarmamış olanlar için geçmişe yönelik bir af yaklaşımında olmadıklarını ancak 36 aya kadar taksitlendirme yapacaklarını belirten Denktaş, “Aksi takdirde af çıkarmak, ödemekte olan vatandaşımızı cezalandırmak olur ki bizim yaklaşımımız bu yönde olamaz” ifadelerini kullandı.

Kayıt dışı araçları kayıt altına alabilmek, aynı zamanda bürokratik zorlukları ortadan kaldırmak adına Ulaştırma Bakanlığı’nın önerisi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Denktaş, yeni ve pratik bir yöntemle bu sorunu aşmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Araç muayeneyi devlet yerine belli standartların üzerinde olan makinistlerin yapmasının daha doğru bir yaklaşım olduğuna da inanç belirten Denktaş, araç devirleri konusundaki sıkıntıların da devlet eliyle ivedilikle çözümlenmesi için çalışmalara bir an evvel başlamalarının zaruri olduğunu söyledi.

MASİB Başkanı İbrahim Akın ise, otomotiv sektöründe ivedilikle çözülmesi gereken konuları Denktaş’a maddeler halinde aktardıktan sonra sorunların raporlandırıldığı dosyayı  takdim etti.

Otomotiv sektörünün bağlı yan sektörlerle birlikte on binlere varan bir istihdam içerdiğine dikkati çeken Akın, ancak sektörün bugün için “gelişigüzel ve denetimsiz gelişmekte” olduğunu söyledi.

Akın, öncelikle her dönem söz verilip ancak hiçbir ilerleme kaydedilmeyen Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği Tüzüğü’nün Bakanlar Kurulu’ndan geçirilip Meclis’e sevk edilmesini talep etti.

Motorlu araç seyrüseferlerini çıkarmamış birçok aracın trafikte seyir halinde bulunduğunu hatırlatan Akın, bu konuda bir af çıkarılması gerektiğini, böylelikle ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıya rahatlama getireceğini ileri sürdü.

MASİB Başkanı İbrahim Akın ayrıca sıfır kilometre motorlu araç satıcılarının kullandığı teşhir plakalarının kapsamının genişletilmesi ve yeni olmayan motorlu araç satıcılarına da teşhir plakası verilmesi konusunda görüş ve önerilerini ortaya koydu.

Araç devirlerindeki sorunları da Bakan Denktaş’a aktaran Akın, araç devirlerinde özellikle, oto galerilerin evrakları mühürleme zorunluluğu olduğu zaman doğal olarak galerilerin de kayıt altına alınacağını ve bu uygulama neticesinde muhtar mührüne de gerek duyulmayacağını belirtti.

İthal edilen ikinci el araçlara Gümrük ve Rüsumat Dairesi’nin uyguladığı araç kıymetlendirme işleminin ise araç ülkeye giriş yaparken değil, araç satıldığı zaman yapılmasının daha doğru bir yaklaşım olduğunu savunan Akın, trafikte tehlike yaratan, eski, çevreye zararlı egzoz gazı salan araçlarında devlet tarafından toplanması gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu