Köşe Yazarları

SEVİLAY EREKSEL VE 18 YAŞ ÜSTÜ YAŞAM EVİ PROJESİ


SEVİLAY EREKSEL IŞIKLARLA UĞURLANDI

Hayatını engelli çocuğuna adayan ve bu yolda çocuğu etkilenmesin, psikolojik olarak kötüleşmesin diye kendi tedavisini zaman zaman ihmal eden bir güzel insan, bir sevgi savaşçısı, bir mücadeleci ayrıldı aramızdan. Evet, Sevilay Ereksel son yolculuğuna uğurlandı. Bu uğurda omuz omuza, sevgi ile mücadele ettikleri yakın arkadaşı Sevgi Beyköylü’nün onun için yazdığı satırları ağlayarak okudum. İşte bu yaşamın gerçek insanları. Tertemiz, duygu yüklü insanlar. Sevgi Hanım’ın yazdığı mektup basında yer aldı. Ben şimdi Sevilay Ereksel için Sevgi Beyköylü’nün yazısından bir alıntı yapmak istiyorum. Çünkü Sevilay Hanım içi rahat gitmedi. Geride bir engelli çocuk bıraktı. Bu şu anlama geliyor. Onun güvenliği, beslenmesi, geleceğini teslim edebileceği ve güvende hissedeceği hissi olmadan kapadı gözlerini. Bundan utanmalıyız. Sevilay Hanım’ın en büyük hayali YAŞAM EVLERİ’ydi. Geride sevdiklerini gönül rahatlığı ile teslim edeceği bir yer… Gözü arkada gitti. Şimdi onun gibi güzel insanlar başlatılan bu projenin hayata geçmesi için uğraş veriyorlar. İşte Sevgi Beyköylü onlardan biri. İşte Sevilay Hanım’ın ardından duyduğu derin acı ile kaleme aldığı mektubundan bir bölüm:
“Biliyorum ki insanlar gitmekle yok olmuyor.
Işıkları devam ediyor.
Bu nedenle diyorum ki, Sevilay arkadaşımız gibi yaşları 60’lı yaşlara gelen ve farklı gelişen çocukları olan arkadaşlarımızın da aklı, ruhu gaile ile geride kalmadan son yolculuklarına gönül rahatlığı ile gidebilmektir.
YAŞAM EVLERİ ortak arzularıdır. Yaşam evlerinin hayata geçirilmesi için radikal, hızlı, sonuç alıcı hareketler olmalı.
Şu anda Güniz Kaner’in başkanlığını yürüttüğü ve birçok engelli derneği ve sosyal derneklerin katılımıyla oluşan geniş bir platform, devletle işbirliği ile yaşam evi projesini hayata geçirmek için çalışmaktadır.
Şimdi o yolun açılması ve Sevilay arkadaşımın da ruhunun huzur bulması için devam etmeliyiz.
Başka anneler, babalar son zamanlarını kaygıyla geçirmesin, insanca, insana yakışır şekilde huzurlu olsunlar diye.
Bu yazdıklarımın kaynağı farklı gelişen çocuğu olan bir annenin dramıdır. Ve gerçektir. Acımız büyük, ama yaşam evlerinin hayata geçirilmesi için kararlılığımız çok daha büyük. Ağlıyor muyuz? Ağlıyoruz. Ancak gözyaşlarımızı içimize akıtıp, farklı gelişen çocuk sahibi ailelerin kaygılarını silip hayat kalitelerini artırmak zorundayız.
Halkımızın ilgisi, devletin sorumluluğuyla birleştiği zaman hayal gibi görünen yaşam evleri gerçek olacak…
Sevilay arkadaşım, rahat uyusun…”

Uzun soluklu bir nefesle yürümekse yaşam.
Yeniden doğan günse geceden
Doğmak var mı yeniden kendinden?
Uzun soluklu bir yürümekse yaşam
Güzellikleri savuran
Bu rüzgar, bu fırtına neden?
Çiçeğin tozunu rüzgara vermesi gibi
Yaprağın düşmesi gibi dalından
Kopması gibi meyvenin toprağa
Çekirdeğinden yeniden yeşermesi gibi yaşam
Tohumlarını savuruyor sanki rüzgarıyla fırtınasıyla
Doğmak için yeniden
Açmak için çiçeklerini
Vermek için meyvesini
Yeniden, yeniden

SEVGİ BEYKÖYLÜ
—————————————
18 YAŞ ÜSTÜ YAŞAM EVİ PROJESİ İLE İLGİLİ ANIMSATMA

“18 Yaş Üstü Yaşam Evi Projesi”ni 2014 yılında hayata geçirmek amacıyla aralık ayında ortak bir platform toplantısı yapılmıştı
“Yaşam Evi Platformu” adı altındaki toplantı, Spastikleri Koruma Cemiyeti, Girne Inner Wheel Kulübü, Lefkoşa Sarayönü Inner Wheel Kulübü, Engelli Aileler Dayanışma Derneği, KKTC Lions Kulüpleri Birliği, Girne St. Hilarion Rotary Kulübü, Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği’nden temsilciler ve duyarlı bireyler katılımı ile gerçekleştirildi.
“18 Yaş Üstü Yaşam Evi” Projesi sayesinde, “toplumda yaşayan, farklı gelişen bireylerin geleceklerinin güvence altına alınacağı, hakları olan eğitime, ilgiye, sevgiye ve hayat standardına sahip olabilecekleri bir yaşam alanı” oluşturulacağı bildirildi.
Projenin, bilimsel, akademik, siyasi, hukuksal ve maddi boyutları ile tek çatı altında gerçekleştirilebilmesi için duyarlı derneklerden ikişer temsilcinin katılacağı bir yürütme kurulu oluşturuldu.
Platform, 2014 yılı içerisinde projenin hayata geçirileceği arazinin devletle beraber tüm gerekli protokollerin tamamlanmasıyla birlikte temelin atılmasını amaçlıyor.
——————————————————————————————————————————
ZAMANA ASILI MEKTUPLAR

Yaşamlarını altyapı eksikliklerinden dolayı kısıtlı yaşayan insanlar karşısında tam sayılı yalnızlıklar süren bizler, kesirli yaşamlarımızla ne kadar da eksiğiz oysa. Yaşamımızda, ilişkilerimizde, aşklarımızda, dostluklarımızda, sevgiyi gösterme ve hissettirmede ne kadar da engelliyiz. Toplumun ahlaki değerleri, örf ve adetleri, siyaseti, partizanlıkları konuşma, yazma tavır ortaya koymada nasıl da birer korkak yapar bizi. Erkeğin kadına, beyazın siyaha, zenginin fakire, yetişkinin çocuğa iktidarı… Nasıl da ters döner ve uzayabilir bu liste…

Ah ne çokuzdur biz, ne çok! Biz sevdiklerimizle aramıza engel koyanlar, sevgide, düşüncede, algıda, derinlikte engelliler, kısır yaşamlarda iktidar sürenler, ahhh ne çokuzdur, ne çok!. Pek bir unutkandır yaşamlarımız. Dizilerle, reklamlarla, TV programlarıyla yaratılan suni gündemler ortasında kalmışızdır. Standart yaşamları gösteren rehberlerimiz vardır bizim. Reklamlar, diziler, haberler bu standart ve unutkan yaşamları pompalar, hatta şırınga ile suni hastalıklar yayar. Standart yaşamlarımızın içinde evlerimiz, arabalarımız, mevkilerimiz, sevişmelerimiz vardır… Ve çocuklarımız vardır ezbere bir düzende ezberlenecek roller biçilen. Yaşamdaki engelleri aşabilmek için kocaman bir sürünün parçası yaptığımız ve tökezledikçe birbirine benzeyen, engelleri aşamayan engelSİZler ordusuyuzdur. Engelleyenleriz… Yaşam karşısında engelli ruhların birer neferi olan çocuklarımız vardır bizim, kendimize benzeyen…

Baksanıza, unutturulan gündemler arasında en çok da insan olmanın nasıl bir şey olduğunu ve herkese nasıl iyi geldiğini hatırlamadık. Geceleri seyredilen diziler kadar çabuk geçiş yaptığımız duyarlılıklarımızın aslında duyarsızlık olduğunu kavrayamadık. Oysa hedefimiz herkes için daha güzel ve yaşanır bir dünyaysa Edip Cansever’in dediği gibi “NE GELİR ELİMİZDEN İNSAN OLMAKTAN BAŞKA?”
——————————————————————————————Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı