Serdaroğlu: Asgari ücret artıyorsa zamların önüne geçilememesi nedeniyledir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısManşet

Serdaroğlu: Asgari ücret artıyorsa zamların önüne geçilememesi nedeniyledir

Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, yaşanan hayat pahalılığına önlem alamayan hükümetin, asgari ücretin yeniden artırılmasını zorunlu kıldığını söyledi…

Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, yaşanan hayat pahalılığına önlem alamayan hükümetin, asgari ücretin yeniden artırılmasını zorunlu kıldığını söyledi…

 


Asgari Ücret Masası’nda işçi kanadını temsil eden Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, ocak ayında asgari ücretin belirlenmesinin ardından zamların durmadığına dikkat çekti, hükümetin fiyat artışlarına karşı piyasada denetim görevini yapmadığını söyledi. Böyle giderse yakın gelecekte asgari ücretin yeniden belirlenmesinin kaçınılmaz olacağını ifade eden Serdaroğlu, “Sonra kimse bize ‘asgari ücret arttı, ürünlerin fiyatı zamlandı’ demesin. Uyarıyoruz, bu düzen böyle gitmez” dedi.

Son günlerde dövizdeki kıpırdanmayı fırsat bilen pek çok fırsatçının ürün ve hizmetlerin fiyatına yüzde 20 ile yüzde 50 arasında zam yaptığına işaret eden Serdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Hükümet edenler her asgari ücret masasında yaptığımız onca uyarıya rağmen fiyat artışının önüne geçmiyor. Denetim görevi yapılmıyor. Son günlerde dövizdeki kıpırdanmayı fırsat bilen pek çok işletme ürün ve hizmetlerine yüzde 20 ile yüzde 50 arasında zam yaptı. Hükümet edenler tüm bu yaşananlara seyirci kalıyor. Bu düzen böyle devam edemez. Yaşanan hayat pahalılığıyla açlık sınırının çok altında kalan asgari ücretli ciddi geçim sıkıntısına girdi. Böyle giderse önümüzdeki yakın gelecekte asgari ücret masasının yeniden toplanması olağan karşılanmalıdır. Federasyonumuza çok sayıda şikayet geliyor. Hükümet edenler fiyat istikrarını sağlayamıyor. Kimse bize ‘asgari ücret yükselirse yine fiyatlar artacak’ demesin. Asgari ücret artıyorsa zamların önüne geçilememesi nedeniyledir. Hükümeti göreve çağırıyoruz. Fiyatlardaki fahiş artış durdurulmazsa asgari ücret masasının yeniden toplanması kaçınılmazdır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar