Kıbrıs

“Sendikacılığı öcü olmaktan kurtaracağız”
  • TKP Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, öğretmen sendikalarının ortaya koyacağı projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Sendikacılığı öcü olmaktan kurtarmak lazım” dedi

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler ile Birleşik Kıbrıs Partisi’nin oluşturduğu Değişim ve Kurtuluş İttifakı milletvekili adayları seçim çalışmaları kapsamında Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nı (KTOEÖS) ziyaret ederek, görüş alış verişinde bulundu. Görüşmede, TKP Yeni Güçler’den bazı milletvekili adayları da hazır bulundu.
“BAKANSIZ EĞİTİMİN DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK”TKP Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı ziyarette yaptığı konuşmada, eski bir eğitimci ve sendika üyesi olarak burada olmaktan onur duyduğunu belirtti. Ülkemizde öğretmen zümresini temsil eden sendikalardan bir olan KTOEÖS’ün güzel olaylara imza attığını belirten Tunalı, eğitimin ileri seviyelere çıkabilmesi için zor şartlarda büyük gayretler sarf edildiğini kaydetti. Tunalı, şu dönemdeki tabloya bakıldığında özellikle son 3-4 yıl içerisinde hükümetlerin okullarımıza gerekli ilgiyi gösteremediğini üzüntüyle izlediklerini kaydetti. Bu noktada önemli olanın ilgili bakanların bakış açısı olduğunu ifade eden Tözün Tunalı, Milli Eğitim Bakansız eğitimin devam etmesinin de dünyada örneği olmadığını kaydetti.

“PROJELER HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Tunalı, okullarımızda daha modern eğitimin verilmesinin şart olduğunu belirterek, bakanlık hangi partinin uhdesinde olursa olsun öğretmen sendikalarının ortaya koyacağı projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Başarının ancak bu şekilde yakalanabileceğini kaydeden Tunalı, “Sendikacılığı öcü olmaktan kurtarmak lazım” dedi. Tunalı, eğitim sistemimizde yapılacak olan reformlarla eğitimin daha ileriye gitmesini istediklerini belirterek, öğretmenlere, işçimize, köylümüze, emekçimize sahip çıkacak olan parti olduğumuzu seçim bildirgemizle de ortaya koyduk şeklinde konuştu. Milli eğitim politikasının sendikayla yapılacak toplantılar sonucunda ortaya çıkması arzusunda olduklarını kaydeden Tözün Tunalı,  Atatürk ilkelerine bağlı kalınarak sürdürülebilir bir eğitim politikasının hayata geçmesi gerektiğini kaydetti.  Tunalı, KTOEÖS’ün karşı durduğu birçok konuya karşı TKP Yeni Güçler’in çözüm önerileri olduğunu anlatarak, yasalar çerçevesinde gerekli olan çalışmaların yapılmasında birlikte hareket edilebileceğini söyledi.

EYLEM: “HEDEFLENEN TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM”

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem de, ziyaretten duydukları memnuniyeti belirterek, seçim yarışında başarı dileğinde bulundu. Ülkenin içinde bulunduğu durumdan örnekler veren Eylem,  Türkiye’nin sürdürdüğü dayatma politikalarıyla hedeflenenin toplumsal dönüşüm olduğunu söyledi. Ülkede yaşanan birçok konuda örnekler veren Selma Eylem, sendika olarak oluşacak olan siyasi iradeden beklentilerinin bu olayların üzerine gitmesi olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu