Magazin

Selen cesareti sahneden alıyor

SAHNENİN SAHİCİLİK HİSSİ HER ŞEYİN ÜSTÜNDE: Albüm çalışmalarıyla da bilinen güzel şarkıcı Selen Servi: “Sahne üzerindeki sahicilik hissini her şeyin üstünde tutuyorum. Sahne bütünüyle kendim olduğum yer. O yüzden hayatın içinde bile bazen cesaret edemediğim yüzlerim sahnede cebimde.” diyor


Albümlerinin yanı sıra canlı müzik performanslarıyla da adından söz ettiren Selen Servi, müzik dünyasında hayli dikkat çekiyor. 2007 yılından beri Efsun Öztoprak’tan şan dersleri alan, ardından Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde alaturka müzik eğitimi gören Selen Servi, 2010 yılında “Göze Aldım”, 2015’teyse “Pardon Bakar mısınız?” adlı albümlerini müzikseverlerle buluşturdu. Servi, saç şekli ve enerjisiyle Tina Turner’a benzetiliyor.

Kemikleşmiş bir dinleyici kitlesine sahip olan Servi bakın takipçileri için neler anlatıyor:

Şarkıcı olmaya çocukken mi karar verdin?

Şarkıcı olmak çocukluk hayalim değildi. Ama şarkı söylemek çocukluktan beri yaptığım bir şeydi. Kendimi bildim bileli şarkı söylemeyi seviyordum ama bir dönem içimden bile söylemedim. Hayatı hikâyeleştirmeyi, yol kesişmelerini anlamlandırmayı severim. O dönem baktım ki ortada hikâye filan yok, tatsız. Biraz içime dönünce ve kendime gerçekten emek verince, şarkı söylemeden ölmek istemediğimi anladım ve şarkı söylemeye karar verdim.

 

Sahne çalışmaları sizin için albüm çalışmalarından öncelikli gibi görünüyor…

İstediğim bir durumdu bu. Canlı performansın gücü ve sahnenin büyüsüyle tanınan isimler dikkatimi çekerdi. Bu yol bana hep daha etkili ve keyifli geldi. Sadece şarkıları bilinen ama canlı performans sergilemeyen biri olmak istemedim. Şöhret bir amaç değildi ama sahne teması ve kulaktan kulağa yayılmanın hayalini kurmuştum.

 

Sahne sizin için ne anlam ifade ediyor?

Sahne üzerindeki sahicilik hissini her şeyin üstünde tutuyorum. Sahne bütünüyle kendim olduğum yer. O yüzden hayatın içinde bile bazen cesaret edemediğim yüzlerim sahnede cebimde. Kurulan diyaloğa göre çıkarıp kullanıyorum. Hepsi ben. Eğlenceli bir dinleyen grubu varsa, gece boyunca izin verdikleri ölçüde, onlarla uğraşıyorum. “Doğum günümü söylemediniz, atladınız” diye gelen olduğunda, gece boyunca olur olmaz her anda “İyi ki doğdunuz” diyerek eğleniyorum, eğleniyoruz. Sahneye çok dönük birini görürsem mutlaka sahneye çıkarırım, bir satır bile söylese, o anı yaşamasına aracı olur. Hayat güzel anlar biriktirmekten başka nedir ki?

Sosyal sorumluluk projelerine destek verdiğinizi biliyoruz. Bununla ilgili vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bu konuda biraz protest çalışıyor kafam. Dünya sistemi sosyal sorumluluğa gerek kalmayan şekilde kurulabilirdi, kurulabilir ama bunun yerine sistem, bir yandan yıkarken bir yandan onarıyor gibi yapıyor. Bunu biliyoruz diye hiçbir şey yapmamak da olmaz. Paylaşmak kıymetli. Maddi veya manevi yapabileceğim bir şey birilerinin hayatına katkı sağlayacaksa yaparım.

 

Müzik piyasasıyla ilgili değerlendirmeleriniz neler?

Nevi şahsına münhasır. Hepimizin şikâyetçi olduğu konular var. Bir yandan da sektör hepimizin önüne farklı alternatifler koyuyor. İlk albümüm zamanında sistemdeki bazı hatalara kafayı takmıştım. Her alanda olduğu gibi düzeltmek için bir süre çaba sarf edip sonra yoluma odaklandım. Bir durum enerjimi düşürmeye vesile oluyorsa bir diğerine yüzümü dönmeyi öğrendim. Kimi zaman görev durumu düzeltmek için emek vermektir, kimi zaman da başka enerjiler üretmektir.

 

Söz yazarken ilham kaynağınız genellikle neler oluyor?

Bu alanda imza atanlardan değilim. Söz yazarı olmak bir lütuf, hediye. Sıla, İsra Gülümser, Adnan Ergil, Çiğdem Talu, Fikret Şenes, Aysel Gürel… Onlar kelimelerin ustaları. Ben deniyorum diyelim. Kendi kelimelerini söylemenin de ayrı bir keyfi var. Kendime bunu yaşatıyorum. Ben şimdilik kendim için yazıyorum. Çıkardığım bazı şarkıların sözleri bana ait. Birkaç dizi için de söz yazdım, yayınlandı. Yazmak yazdıkça gelişiyor. Hakkını vermek için uğraşıyorum. Günün birinde biri beğenirse elbette veririm. Söylediğiniz sözün esiri olmamak lazım. Paylaşmalı.

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı