Türkiye

Selahattin Demirtaş’ın yargılanmasına başlandı


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın görülmesine başlandı. Demirtaş, savunmasının video konferans ile alınmak istemesi nedeniyle duruşmaya katılmadı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesi’ndeki duruşma salonunda görülen dava öncesi cezaevi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Duruşmada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı yaklaşık 150 avukat temsil etti.

Duruşmada izleyici bölümüne salonun kapasitesi kadar kişi alındı.

Mahkeme Başkanı, savunma hakkını kısıtlamak istemediğini bu nedenle isteyen her avukata söz vereceğini ancak bunu kötüye kullanılması halinden bundan vazgeçeceği uyarısını yaptı.

Mahkemeye gelen evrakları okuyan hakim, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Selahattin Demirtaş’ın, gönderdiği 12 sayfalık dilekçeyi hatırlattı.

YABANCI HEYET İÇERİYE ALINMADI

Mahkeme Başkanı, Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Hakan Taş’ın gözlemci sıfatıyla duruşmaya katılma talebinin reddedildiğini açıkladı. Hakim, Taş’ın izleyici olarak duruşmayı takip edebileceğini ifade etti.

Aralarında siyasetçi, gazeteci, sivil toplum temsilcilerinin bulunduğu yabancı heyetin ise güvenlik gerekçesiyle salona alınmamasına karar verildi.

SALON TARTIŞMASI

Demirtaş’ın avukatları duruşmayı izlemek için gelen kişilerden çok az bir kısmının salona alınmasını, yabancı heyetin duruşmaya alınmamasını “aleniyet ilkesi”ne aykırı olduğunu söyledi.

Söz alan bir avukat da, “Daha düne kadar Ankara Adliyesi’nde görülecek olan dava bir anda Sincan Cezaevine alınıyor. Demirtaş’ın, 5 aydır tutukluluk durumu ile ilgili incelemesi başvurularımıza rağmen yapılmıyor. Bütün bunları değerlendirdiğimizde mahkemenin ciddiyetsiz ve kötü niyetli davrandığını görüyoruz” dedi.

Bunun üzerine hakim “Ankara Adliyesi’nde 10 avukatın bir arada oturabileceği imkanlara sahip bir duruşma salonu yok. Sizin, duruşmanın daha büyük bir salona alınma talebiniz üzerine komisyon kararıyla duruşma bu salona alındı. Şimdi bütün avukatlar güzel güzel yerlerinde oturuyor. Önlerinde mikrofon. Buna rağmen bizim kötü niyetli olduğumuzu söyleminiz beni gerçekten üzdü’ diye karşılık verdi.

Duruşmada Selahattin Demirtaş’ın avukatlarının savunmasına geçildi.Başa dön tuşu