Kıbrıs

Şehir Plancıları Odası, Bağlıköy Emirnamesi’nin yürürlüğe konulmasını istedi


Şehir Plancıları Odası,  Bağlıköy’ün tarihi ve mimari dokusunun korunması ve köy içi ve  çevresinde yapılaşma baskısı oluşmaması amacıyla hazırlanan ve 28 Haziran  tarihinde halkın katılımına açılan “Bağlıköy Koruma Emirnamesi Taslağı”nın yürürlüğe konmasını istedi.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu yaptığı yazılı açıklamada,  27 Temmuz’da yayımladıkları bildiride Bağlıköy halkının talebi üzerine yapılmış çalışma ile hazırlanan  emirnamenin bekletilmemesi gerektiğini  ve bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini belirttiklerini hatırlattı.

Söz konusu  taslağın hala Savcılık’tan görüş beklediği bilgisini aldıklarını kaydeden Refikoğlu, İyi İdare Yasası’nın ilgili maddesi gereğince  kararın 30 gün içerisinde başvuru sahibi veya sahiplerine iletilmesi gerektiğini,  yasaların uygulanmasında sorumlu olan kişilerin yasanın gerektirdiğini yerine getirmeyerek suç işlemekte olduklarını iddia etti.

Refikoğlu,  “Bağlıköy Koruma Emirnamesi’nden (Taslak) sonra yapılmış olan Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi savcılık görüşü beklenmeden İçişleri Bakanlığı tarafından imzalanarak yürürlüğe girmesine rağmen Bağlıköy Koruma Emirnamesi’nin neden yürürlüğe konmadığını merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Refikoğlu, Bağlıköy Emirnamesi ile ilgili adımların kamu menfaatleri göz önüne alınarak bir an önce atılması gerektiğini kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı