Kıbrıs

Şehir Plancıları Odası ara emri aldıBölgeye verilecek büyük zararı önlemek için geçtiğimiz hafta açılan davanın ara emri görüşmesi Pazartesi görüşüldü ve ara emri alındı.
Böylece hak kazanması için 3 ayda vizeden çıkması gereken dosyalar için yapılan değişiklik geçersizdir. 3 aydan sonra vizeden çıkan tüm dosyalar geçersizdir. Verilen vizeler, planlama onayları ve inşaat ruhsatları iptal edilmelidir.İçişleri Bakanlığı Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Emirnamesi’nde yapmış olduğu değişikliği basit bir düzeltme olarak gösterip Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi bölgesinde geri dönüşümü mümkün olmayacak zararlar vereceğini düşündüğümüzden dolayı geçtiğimiz hafta Yüksek İdare Mahkemesine dava dosyalanmış ve yapılan bu yasadışı işlemin hemen durdurulması için ara emri başvurusu yapılmıştı. Bugün Yüksek İdare Mahkemesinde görüşülen davada ara emri alındı.

Bilindiği gibi imar planı çalışmaları başladıktan sonra başlayan kontrolsüz inşaatlaşmayı önlemek için bölgede emirname çıkarılmıştı. Çıkarılan emirnamede geçtiğimiz aylarda yapılan değişiklikle tüm naylon dosyaların önü açılmıştır. Hazır olmayan, acele bir şekilde başvurmuş tüm dosyaların bölgede uygulanması ile emirname çıkarmak ve İmar Planı Hazırlamanın bir anlamı kalmamıştır.

Şehir Plancıları Odası
Yönetim Kurulu (a)
Merter Refikoglu
05488347451

Başa dön tuşu