Spor

ŞEFFAFLIKKARINCALAR, HAVADİS’İ AĞIRLADI: Havadis Gazetesi Spor ve Magazin Müdürü Mustafa Özsoy ile birlikte spor yazarları Nazım Burgul ve Okan Karademir önceki gün Binatlı Yılmaz Spor Kulübü’nün davetlisi olarak Güzelyurt’a önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Kulüp lokalindeki buluşmada yönetim ve teknik ekip de hazır bulunurken Binatlı Başkanı Orsel Neşe camia adına Havadis’e teşekkür ederek tüm detaylarıyla Binatlı’nın başarısının sırrını açıkladı
“BAŞARININ SIRRI, ÇOK ÇALIŞMAK VE ŞEFFAFLIK”: Başkan Orsel Neşe takımın şu an bulunduğu konumdaki başarısının en önemli etkeni olarak çok çalışmak ve kulüpteki şeffaflık ortamının olduğunu vurguladı. Neşe ayrıca, bu süreçte yaşananlar, yönetim, kadın kolları, üyelikler, tesisler, öz kaynak çalışmaları, mali yapı, teknik ekip ve futbolcular ile birlikte kulübün bu sezonki hedeflerinden devre arası transfere kadar birçok önemli konuda da bilgiler verdiYENİLMEZLİK VE 2’NCİ ŞAMPİYONLUK: Binatlı, geçtiğimiz sezon 1. Lig’de son 8 hafta ve 2 play-off maçıyla beraber bu sezon Süper Lig’de 11. hafta itibariyle yenilmezlik serisini 21 maça taşıdı. 2002-03 sezonunda elde edilen şampiyonlukla ise Süper Lig tarihinde bugüne kadar sadece bir kez mutlu sona ulaşan Karıncalar, 12 sezon aranın ardından 2’nci kez şampiyonluk kupasını Güzelyurt’a getirmek istiyor. Neşe, bunu başaracaklarına inandığını da söyledi

Okan KARADEMİR

Havadis Gazetesi Spor Servisi olarak, 2015-16 futbol sezonu K-Pet Süper Ligi’nde 11. hafta sonunda yenilgisiz zirvede yer alan ve son dönemlerde “Karıncılar” olarak adlandırılan Güzelyurt’un köklü kulübü Binatlı’nın, bu başarısındaki sırrına ortak olduk.
Havadis Gazetesi Spor ve Magazin Müdürü Mustafa Özsoy ile birlikte spor yazarları Nazım Burgul ve Okan Karademir önceki gün Binatlı Yılmaz Spor Kulübü’nün davetlisi olarak Güzelyurt’a önemli bir ziyaret gerçekleştirdi.
Ziyaretin amacı, ligde 11 maçta 6 galibiyet ve 5 beraberlik elde ederek 23 puanla tek yenilgisiz takım olarak liderlik koltuğunda oturan ve şampiyonluk adaylarından olan Binatlı’nın bu başarısının altında yatan nedenleri öğrenmek ve tesisleri yerinde incelemekti.
Kulüp lokalindeki buluşmada, camia adına Başkan Orsel Neşe ile birlikte, Asbaşkan Erbil Sallo, Genel Sekreter Halil Çeliktaş, Sosyal Faaliyetler Sorumlusu Çağlar Bulankadir, Muhasebe Sorumlusu Çağdaş Uçaner, A Takım Sporcu Sorumluları, Mehmet Uçaner, Veleddin Taşkent, Ferit Tatlıses, A2 Takımı Sporcu Sorumlusu Kağan Demircan, Alt Yapı Sorumlusu Eralp Değirmenci, Faal Üye Kemal Özekmekçi ile birlikte teknik sorumlular Ulus Nasıroğlu, Niyazi Özekmekçi ve Zihni Yurttaş da yer aldı.
Yönetim ve teknik heyet bu özel ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti belirtirken başkan Orsel Neşe camia adına, kulübün şu an bulunduğu noktaya kadar gelinen süreçte yaşananlar, yönetim, kadın kolları, üyelikler, tesisler, öz kaynak çalışmaları, mali yapı, teknik ekip ve futbolcular ile birlikte kulübün bu sezonki hedeflerinden devre arası transfere kadar birçok önemli konuda bilgiler aktardı.

Yenilmezlik serisi 21 maça çıktı
K-Pet Süper Lig’de yenilgisiz lider Binatlı geçtiğimiz sezonla birlikte toplam 21 lig haftasıdır yenilgi yüzü görmedi.  Geçtiğimiz sezon 1.Lig’den, Süper Lig’e play-off maçları sonunda çıkan Karıncalar son olarak, geçtiğimiz sezon K-Pet 1. Lig’in 18. haftasında Dumlupınar karşısında yaşadıkları mağlubiyetin ardından bugüne kadar hiç yenilmedi. 1 Lig’de son 8 hafta ve 2 play-off maçıyla beraber bu sezon ise 11. hafta itibariyle sarı yeşilliler yenilmezlik serisini 21 maça taşıdı.

“Başarımızın sırrı çok çalışmak ve şeffaflık”
Başkan Orsel Neşe takımın şu an bulunduğu konumdaki başarısının sırrının en önemli etkeni olarak çok çalışmak ve kulüpteki şeffaflık olduğunu belirtti. Sezon öncesi özellikle transfer döneminde yabancı oyuncular konusunda uzun süre sıkıntı yaşadıklarını, yerli oyuncu transferleri için de çok çaba harcadıklarını ve dürüstlük ilkesiyle takıma faydalı ve iyi oyuncular kattıklarını ifade eden Orsel Neşe, “Yönetim olarak tüm yaptığımız işlerde şeffaflık var, bundan dolayı da futbolcuların kafası rahat. Herkes kimin ne kadar para alığını biliyor ve maaşlar zamanında ödeniyor. Futbolcuların maaşlarının yanı sıra maç başı primleri, benzin paraları ve disiplin cezalarımız da oluyor. Böyle olunca da futbolculara sadece iyi çalışmak düşüyor. Onlarda bunu en iyi şekilde yapıyorlar. Teknik ekibimiz içerisinde ise paravanlık yoktur. Ulus hocamız, Niyazi hocamız ve Zihni hocamız üçlü bir ekip olarak çok sıkı çalışıyorlar. Antrenmanları birlikte yaptırıyorlar ve maç öncesi kadronun hazırlanmasında birlikte karar veriyorlar. Biz de yönetim olarak üstümüze düşen görevi yapıyoruz ve onların işine karışmıyoruz. Yönetimimizdeki isimler de kendilerini camiaya adamış kişiler. Çok çabalıyoruz, çalışıyoruz ve herkes görevi konusunda üstüne düşeni fazlasıyla yapıyor. Bu da camianın kenetlenmesini ve başarının gelmesini sağlıyor” dedi.

“Kadın kolları ve üyelerimizin gücü”
Orsel Neşe, Kadın Kolları ve üyelikler ile ilgili şunları söyledi: Geçtiğimiz yıldan itibaren kadın kollarımız daha da aktif hale geldi. Kadınlarımıza çok teşekkür ederiz. Bizim kadar onlarda bu kulüp ve camia için çalışıyorlar, düzenledikleri etkinlikler ve organizasyonlarla birlikte takıma büyük katkı sağlıyorlar. Şu an da kulübümüzün 330 üyesi var. Bu rakam küçümsenecek bir sayı değil. Bu bölgede ve belki de ada çapında en çok üyeye sahip kulüplerden birisiyiz. Üyelerimizin neredeyse tümü iç saha maçlarımızda bizi yalnız bırakmıyor. Ülkemiz futbolu adına maçlarımızı ciddi bir taraftar kitlesi önünde oynuyoruz ve bu da bizi mutlu ediyor.

“Sezonu 700 bin TL ile tamamlamayı hedefliyoruz”
Orsel Neşe kulübün maddi gelir ve giderleriyle ilgili; “10 bin TL civarında üye aidatı topluyoruz. Buna ek olarak da reklam, kira ve bazı kaynaklarla birlikte gelen 10 bin TL ile aylık 20 bin TL civarında gelirimiz var. Bunun dışında devlet katkısı da olacak. Futbolcu ve antrenör maaşları, öz kaynak çalışmaları, sağlık, malzeme ve diğer harcamalarla birlikte ise aylık 35 bin TL civarında da giderimiz bulunuyor. Sezon başından bu yana yaklaşık olarak 300 bin TL civarında bir giderimiz oldu. Devre arası transferini de hesaba katarsak sezonu 700 bin TL’lik bir gider bütçesiyle tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

“Tesislerimize ve çağdaş kulüpçülüğe önem veriyoruz”
Orsel Neşe tesisleşmeye önem verdiklerini ve çağdaş kulüpçülük ilkesiyle hareket ettiklerini belirterek modern bir lokale sahip olduklarını ve lokalin hemen yanında bulunan antrenman sahasının da önemine değindi.
Neşe, “Restoran olarak da hizmet veren lokalimizde her gün kalabalık kitleler oluyor. İnsanlarımız burayı seviyor. Biz yönetimle birlikte lokalimize gelen kişiler de antrenmanları yerinde izleme fırsatı buluyor ve bundan büyük keyif alıyorlar. İleriki süreçte lokalimizin üzerine lojman yapma düşüncemiz var. Kulübümüzün ayrıca darts takımı da mevcut. Ligde mücadele ediyorlar. Lokalimiz içerisinde insanların, gençlerin ve sporcuların keyifli vakit geçirmeleri için, music box, masa tenisi, darts, bilardo, langırt ve fliper gibi çeşitli oyunlar var. Ayrıca diğer kulüplerle de iyi geçiniyoruz. Bizim kimseyle sorunumuz yok. Sonuçta bir spor organizasyonu içerisindeyiz. Sahamızda konuk ettiğimiz her rakibimizi mutlaka lokalimizde ağırlıyoruz, birlikte yemek yiyoruz ve maça öyle gidiyoruz” dedi.

“Öz kaynakta ciddi çalışmalar yapıyoruz”
A2 takımı ile birlikte 6 ile 19 yaş arasında yaklaşık 100 genç sporcuya hizmet verdiklerini söyleyen Neşe, “Gençlerimize büyük önem veriyoruz. Onları da yakından takip ediyoruz. Alt yapılarımızda 5 eğitmenimiz var ve ciddi bir şekilde çalışıyorlar. Biz kulübümüzde eğitim gören çocuklarımızın tüm malzemelerini ücretsiz karşılıyoruz ancak bölgemizde bazı özel yapıların bu işle sadece maddi gelir elde etmek için uğraşmalarına devletin izin vermemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Şampiyonluk için daha da çok çalışmalıyız”
2002-03 sezonunda elde edilen şampiyonlukla Süper Lig tarihinde bugüne kadar sadece bir şampiyonluğu bulunan Binatlı kulübü, 12 sezon aranın ardından 2’nci kez şampiyonluk kupasını Güzelyurt’a getirmeyi istiyor. Başkan Neşe, “Bizim adımıza şu anda her şey yolunda gidiyor. İyi bir hava yakaladık ve bunu devam ettirmek istiyoruz. Ligdeki tüm rakiplerimize büyük saygı duyuyoruz. Çekişmeli bir lig yaşanıyor. Bu sezon bizim için büyük fırsat olabilir. 12 sezon sonra Süper Lig’de tarihimizde ikinci kez şampiyon olabilmek için daha da çok çalışacağız. İlk devrenin son iki haftası bizim için çok önemli. Devreyi yenilgisiz bir şekilde lider tamamlayarak devre arasında yapacağımız iki takviye ile kadromuzu daha da güçlendireceğiz. İnşallah sezon sonunda tüm camia olarak bu kadar çalışmanın karşılığını şampiyonlukla taçlandırırız” diyerek sözlerini tamamladı.

Başa dön tuşu