Seçmen LTB'de partilere değil, "aday kişilere" bakacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
KıbrısManşet

Seçmen LTB’de partilere değil, “aday kişilere” bakacak

polmer LTB araştırma

POLMER araştırmasına göre seçmen Başkent Lefkoşa LTB’de 35-44 yaş aralığında, “dürüst” bir başkan istiyor ve seçimini yaparken temel kriteri partisi değil…

Rauf Denktaş Üniversitesi çatısı altında kurulan özerk yapıya sahip Sosyal ve Siyasal Politikalar Merkezi  (POLMER)’in Şubat 2022’de yaptığı Lefkoşa Türk Belediyesi Seçmen Eğilimleri Raporu birbirinden çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.

Sosyolog Kudret Akay yönetiminde, 17-22 Şubat tarihleri arasında 823 kişiyle yüz yüze yapılan araştırma seçmenlerin Lefkoşa Belediyesinin vermekte olduğu tüm temel hizmetlerden memnuniyetini ölçerken, aynı zamanda LTB Başkanlığı için basında ismi geçen 11 olası adayın oy potansiyellerini de belirledi.


polmer ltb seçim araştırma

KKTC vatandaşı olup oy kullanma hakkına sahip ve Lefkoşa sınırları içinde yaşayan kişiler arasında yapılan araştırmada doğum yeri, anne doğum yeri, baba doğum yeri, kimlik, siyasi kimlik, parti tercihi, bölge/mahalle, cinsiyet, yaş grubu gibi birçok bağımsız veri toplanırken,  bunların bağımlı değişkenlerle karşılaştırmalı sonuçları araştırmada yer aldı.

Araştırmaya katılan cevaplayıcılar mahalle büyüklüklerine oransal olarak sistematik olarak seçilirken, yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilen veriler (CAPI ) elektronik ortama aktarıldı ve SPSS 20. Programı kullanılarak incelendi.

polmer ltb seçim araştırma

Araştırmanın hata payı ise yüzde 3 olarak açıklandı.

Araştırmada “seçmenin Lefkoşa Belediyesinin vermekte olduğu tüm temel hizmetlerden memnuniyetini ölçerken ayni zamanda LTB Başkanlığı için basında ismi geçen 11 olası adayın oy potansiyellerini tespit etmiştir;

Araştırma aynı zamanda LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın aday olması durumunda alabileceği oy oranını da saptamıştır;

Zengin veri tabanı birçok bağımlı değişkenin, doğum yeri, anne doğum yeri, baba doğum yeri, kimlik, siyasi kimlik, parti tercihi, bölge/mahalle, cinsiyet, yaş grubu gibi birçok bağımsız değişkenlerle karşılaştırmalı sonuçlarını da vermektedir. Karşılaştırmalı sonuçlar önümüzdeki günlerde medya ve ilgili kurumlarla paylaşılacaktır.” deniliyor.

polmer ltb seçim araştırma

ÇARPICI SONUÇLAR

Lefkoşa’da durumun yönetim anlamında son 4 yılda ne “iyi”, “ne kötü ne iyi” yanıtları yüzde 25-26 bandında eşit çıkıyor…

Yol yapımı ve tamirinden memnun olmayanların oranı yüzde 70…

Çalışmada bu ve benzeri pek çok sorunun yanıtı bulunuyor…

polmer ltb seçim araştırma

Araştırmaya göre seçmen başkandan en çok “dürüstlük” bekliyor…

Yüzde 57 ile 35-44 yaş aralığında genç profilli bir aday bekliyor…

polmer ltb seçim araştırma

Öte yandan seçmen yüzde 54 oranında partilere göre değil, adayın kendisine göre karar verecek…

polmer ltb seçim araştırma

Detaylar: https://rdu.edu.tr/polmer/

LTB Seçim Araştırması

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar