Dünya

Seçime günler kala Clinton’a şokAmerikan başkanlık seçimlerine 11 gün kala Federal Soruşturma Bürosu (FBI) anketlerde yarışı önde götüren Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton’ı zora sokacak bir karar aldı.

FBI, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde resmi e-mail adresi yerine kişisel hesabını kullanan Clinton’la ilgili temmuz ayında “yargılanmasını gerektirecek bir durum yok” denilerek tamamlanan soruşturmayı yeniden açtı. FBI Başkanı James Comey, ABD Kongresi’ne yazdığı mektupta Clinton’ın söz konusu e-posta hesabında “soruşturmayla ilgisi olduğu düşünülen ama soruşturmadan bağımsız başka bir davayla ilgili” yeni yazışmalar bulduklarını belirterek “Soruşturmanın tekrar başlatılarak, devlete ait gizli yazışmaların yapılıp yapılmadığına bakılması yönündeki görüşü kabul ettim” dedi. Comey, soruşturmanın ne kadar süreceğini bilmediğini söyledi. FBI, yeni yazışmaları Clinton’un danışmanı Huma Abedin’ın, ayrıldığı eşi Anthony Weiner’ın adının karıştığı cinsel taciz soruşturmasında buldu. Hillary Clinton’ın kampanya ekibinden yapılan açıklamada “Yeni soruşturmanın, FBI’ın temmuz ayında aldığı karardan farklı sonuçlar çıkarmayacağı konusunda eminiz” denildi.
TRUMP SEVİNDİ

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump ise “Hillary Clinton’un yolsuzluğu daha önce bizim asla görmediğimiz bir boyutta. Onun Oval Ofis’e girmesine asla izin vermemeliyiz” dedi. Dışişleri Bakanlığı ise soruşturmayla ilgili FBI ile işbirliğine hazır olduklarını açıkladı. FBI, Hillary Clinton’ın 2009-2013 yıllarını kapsayan Dışişleri Bakanlığı döneminde resmi yazışmaları kendi özel hesabından yaptığı gerekçesiyle, Ağustos 2015’te soruşturma başlatmıştı. Clinton da “hata yaptığını” kabul etmişti.Başa dön tuşu