Seçime çeyrek kala tartışmalı karar

31 Mayıs 2013 Cuma | 19:10
Seçime çeyrek kala tartışmalı karar

Bakanlar Kurulu, uzun yıllardır Kooperatif Merkez Bankası’nın kullanımında olan Karakum’daki parseli 49 yıllığına Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik A.Ş.’ye kiralanmasını onayladı. Koop-Sen ve KOOP-SÜT konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor

Seçim yasaklarına kısa bir süre kala Bakanlar Kurulu, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın önergesi ışığında, uzun yıllar Kooperatif Merkez Bankası’nın kullanımında olan Karakum’daki Zeyko Yağ Fabrikası’na ait parseli 49 yıllığına Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik A.Ş.’ye kiralanmasını onayladı.
Bakanlar Kurulu, ayrıca Girne-Ozanköy-Karakum mevkisinde bulunan bir başka parselin de 49 yıllığına Live Life Properties Ltd.’ye kiralanmasını onayladı.
Karakum’da bulunan iki parselin iki ayrı şirkete kiralanması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı, 27 Mayıs 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Güröz: Hakkımızı yargı yolu ile arayacağız
Kooperatif Görevlileri Sendikası (Koop-Sen) Başkanı Mehmet Ali Güröz, Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik A.Ş.’ye kiralanan parselin gerçek sahibinin Kooperatif Merkez Bankası olduğunu ve KOOP-SÜT çalışanları olarak parselin başka bir şirkete kiralanmasına karşı olduklarını söyledi.
Güröz, söz konusu parselin, Güney Kıbrıs’ta bıraktığı mallarına karşılık 99 yıllığına Kooperatif Merkez Bankası’nın kullanımına verildiğini ve daha önce bu parsel üzerinde bulunan Zeyko Yağ Fabrikası’nda yağ üretildiğini söyledi.
Mehmet Ali Güröz, Zeyko Yağ Fabrikası ile KOOP-SÜT’ün 2006 yılında birleştiğini, 2006 yılından bu yana da parselin, KOOP-SÜT’ün kullanımında olduğunu kaydetti.
“Parselin gerçek sahibi Kooperatif Merkez Bankası’dır” diyen Güröz, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bugün 20 milyon sterlin değerindeki bu parseli bedavaya kıyak geçtiler. Ancak, biz KOOP-SÜT çalışanları ve yetkilileri olarak bundan şikayetçiyiz ve bu hataya göz yuman Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nu suçlu buluyoruz. Biz çalışanlar olarak hakkımızı arayacağız. Avukatımızla gerekli görüşmeleri yaptık. En kıza zamanda Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nu dava edeceğiz. Bu kiralanma olayının gerçekleşmemesi için de ara emri alacağız.”

Yücesoylu: Dava açmaya hazırlanıyoruz
KOOP-SÜT Genel Müdürü Salih Yücesoylu, Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl Otelcilik A.Ş.’ye kiralanan Karakum’daki parselin halen KOOP-SÜT’ün kullanımında olduğunu ve bir başkasının kullanımına verilemeyeceğini söyledi.
Parselin kiralanması konusunda yaşanan gelişmelerden KOOP-SÜT’ün hiç bilgisi olmadığını savunan Yücesoylu, konuyu yargıya taşıyacaklarını ve gerekli yasal sürecin başlatılması için bu konuda avukatları ile görüştüklerini kaydetti.
Salih Yücesoylu, şöyle konuştu:
“Söz konusu parsel, şu anda KOOP-SÜT’ün kullanımındadır. Gelişmelerden bizim hiç haberimiz olmadı. Bizim bu parselde tesislerimiz ve ekonomik değeri oldukça yüksek olan kurulu makinelerimiz var. Yer altına gömülmüş büyük çaplı depolarımız var. Bunların hesabını kim verecek?
KOOP-SÜT’ün kullanımında olan bir parsel ne amaçla başka bir şirkete kiralandı ve neden bu gelişmelerden KOOP-SÜT’ün haberi yok bilemiyorum. Bizim en çok rahatsız olduğumuz konu KOOP-SÜT Yönetim Kurulu’na danışılmadan, KOOP-SÜT’ün kullanımında olan bir parselin peşkeş çekilmesidir. Ancak bu olay yasal olmamakla birlikte kabul edilebilir bir durum da değildir.
Gerekli yasal sürecin başlatılması için avukatımız ile görüştük. Bundan sonraki gelişmeleri hep birlikte takip edip göreceğiz.”