Kıbrıs

Herkes Tepkili

HEBA OLAN KAMU KAYNAĞI… Kalkanlı’da “iki UBP’liyi kurtarmaya yönelik operasyon” olarak ortaya çıkan 6 milyon TL’lik operasyona, toplumun tüm kesiminden tepkiler yağıyor. Kıbrıs Türk Sanayi Odası da, “6 milyon TL’lik kişiye özel kamu kaynağının heba edilmesi” olayına seyirci kalmayacağını açıkladı

YANDAŞI KURTARMA OPERASYONU… Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, “Sanayici kredi limitlerini aştı. Borç altında eziliyor. Hükümet yandaşlarına kurtarma operasyonuyla kıyak çekiyor. Madem böyle güçleri var, bunu eşit dağıtsınlar” diye konuştu

Gizem ÖZGEÇ
Kalkanlı’da 2006 yılında inşa edilen, iki şahsın ortaklığındaki West Queen Resort Otel’in, yaşlı bakım evi olarak tesis edilmek üzere, Maliye Bakanlığı tarafından devralınmasına tepkililer büyüyor.
Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı da, hükümetin kararına sert tepki gösterdi ve kan ağlayan sanayicinin durumuna dikkat çekerek, “Bir el uzanacaksa herkese uzanmalı. Borç batağında, aldığı kredileri ödeyemeyen bir sürü sanayici var. Devletin gücü varsa bu gücü herkese eşit şekilde hissettirsin” dedi.

“Etik değil”
Çıralı, Kalkınma Bankası’nın alacağını tahsil etmek için açık artırma ile satış uygulaması yaptığını hatırlatarak, devletin bazı şahıslara yönelik kurtarma operasyonun kabul edilemez bir uygulama olduğunu vurguladı. Çıralı, “Devletin bu gücü var mı? Demek ki var. Sadece bir iki kişiye, partilerine yakın isimlere yardımcı olmak etik ve doğru değil” diye konuştu.

“Borçların yapılandırılması şart”
Çıralı, genel olarak bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi ve borçların yeniden yapılandırılmasını istedi. Çıralı şöyle konuştu:
“İstanbul yaklaşımı gibi olmalı ve uzun vadede de daha düşük faizle kredi sağlanmalı. Borçlar tüm ülkeyi ilgilendiren bir konudur.
Sanayicilerin de çoğu zor durumdadır. Yüksek faizler altında ezilmektedir. Piyasa çok bozuk olduğu için alacağını tahsil edemiyor. Bizim beklentimiz borçların yeniden yapılandırılması ve ödenebilir bir program dahilinde ödenmesini sağlanmaktır.
Sanayicileri de üretim yapanlar da, gerçekten nefes alamıyor. Piyasa çok bozuk. Tahsilat zorluğu olduğu için sanayicilerin bir çoğu kredi limitlerini aşmıştır. Devlet yardım edecekse herkese etmelidir. Aksi kabul edilemez.”
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı