Savaşı Bitirebilecek Gelişme - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Dünya

Savaşı Bitirebilecek Gelişme

Savaşı Bitirebilecek Gelişme

Avrupa Birliği diplomatik kaynaklarının verdiği bilgiye Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, beş hükümet görevlisini muhaliflerle barış görüşmeleri yapması için görevlendirdi.

ABD ve Rusya’nın gerçekleşmesini istediği görüşmeler için belirlenen beş kişilik grupta, başbakan Vail el Halki ve bazı bakanlar yer alıyor.


Avrupa Birliği'nden bir diplomatının bildirdiğine göre Suriyeli muhalifler şimdiden, listedeki “etkisiz” gördüğü bazı isimlere karşı çıkıyor.

Esad olası barış görüşmeleri için Mart ayı başında Başbakan Halki, Başbakan yardımcısı Kadri Cemil, Enformasyon Bakanı Umran el Zubi, Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar ve Afet Bakanı Joseph Sweid’i belirlemiş.

Moskova ve ABD’nin 80 bin kişinin hayatına mal olan çatışmayı bitirmek için organize etmeye çalıştığı müzakerlere katılacak isimleri Esad'ın Rusya’ya ilettiği bildirildi.

Muhaliflerin listedeki hangi isimlere itiraz ettiği henüz bilinmiyor ancak Avrupa Birliği diplomatının açıklamasına göre Esad’ın listesi “değişebilir bir liste”.

Şimdilik iki tarafın da görüşme teklifine sıcak bakmadığı biliniyor. Ancak bazı muhalifler Esad’ı dışarda tutacak her türlü görüşmeye katılabileceklerini belirtiyor.

Muhalifler Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirilecek toplantıda bu konuyu görüşmeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan diplomat, iki tarafın aynı masaya oturmaya kolay ikna olmayacağını ve tarih vermek için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar