KıbrısManşet

Savaş kolluğu sırra kadem bastı


2012 yılında Lefke Piri Paşa Camii’nden alınan Osmanlı dönemine ait savaş kolluğu aradan geçen zaman içerisinde geri getirilmedi. Kolluğa ne olduğuna ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamasına Lefkeliler tepki gösterdi

Haber: Gürsel KARAGÖZLÜHavadis Gazetesi’nin 7 Haziran 2012 tarihindeki “Tarihi eser Lefke’den uçtu”  başlıklı  haberiyle ülke kamuoyunun gündemine taşınan tarihi Osmanlı savaş kolluğu sırra kadem bastı. Lefke Piri Paşa Camii’nden alınıp önce Lefkoşa’ya oradan da tamir için Türkiye’ye götürüldüğü açıklanan kolluk 8 yılda Lefke’ye getirilemedi. Lefkeliler savaş kolluğunun akıbetinin bir an önce tespit edilmesini ve ait olduğu Piri Paşa Camii’ne geri getirilmesini istiyor.

Hasan-Karlıtaş
Hasan Karlıtaş

Karlıtaş: Bir açıklama bekliyoruz

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, kayıp savaş kolluğunun halen nerede olduklarını bilmediklerini, bu konuda Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ve Din İşleri Başkanlığı’ndan bir açıklama beklediklerini söyledi. Savaş kolluğunun Lefke’ye ait olduğunu söyleyen Karlıtaş, kolluğun geri getirilerek yeni kurulacak olan Lefke Kent Müzesi’nde sergilenmesi gerektiğini belirtti.

 

 

 Başa dön tuşu