Dünya

Sarı Yelekler eyleminde polise saldıran göstericilere dava açıldı


Fransa’nın başkenti Paris’te cumartesi günü düzenenlenen Sarı Yelekler eyleminde 220 kişi gözaltına alınırken, polise saldıran göstericilere de dava açıldığı belirtildi.Fransa’daki gösterilerin altıncı haftasında, ülkenin değişik yerlerinde Sarı Yelekler cumartesi günü bir kez daha sokaktaydı.​Polis, güvenlik noktalarını aşmaya çalışan göstericileri uzaklaştırmak için biber gazı ve cop kullandı.

Yürüyüşe devam eden göstericilerle polis arasında Paris Belediyesinin önünde de gerginlik yaşandı.

Eylemler sırasında motosikletli polislerin göstericilere silahını doğrultması ve ardından saldırıya uğrayıp olay yerinden uzaklaşmaları çok konuşuldu.

Görüntülerin internette yayılmasının ardından Paris Savcılığı’nın polise taş ve şişe fırlatan göstericilere sava açtığı açıklandı.

Eylemciler polisin kendilerini silah doğrultmasını eleştirirken, Ulusal Polis İttifakı Sendikası, olayla ilgili yaptığı açıklamada polis memurunu savunarak kendini korumak için bu hareketi yaptığını söyledi.

Fransa’da akaryakıt zamlarına tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine öfkeye ve isyana dönüşen Sarı Yeleklerin protestoları, hükümetin iptal çağrılarına rağmen ülke genelinde devam ediyor.

Başa dön tuşu